Brzuch

Celiakia i dieta bezglutenowa

Dieta bezglutenowa cieszy się coraz większą popularnością, warto więc wiedzieć czym charakteryzuje się celiakia oraz dlaczego tak wiele osób nie może spożywać nawet małych ilości produktów zawierających gluten.

Zrzut ekranu 2016-04-06 o 20.34.35Dlaczego obecnie w Polsce coraz więcej osób stawia na dietę bezglutenową?

Z różnych powodów. Przede wszystkim dlatego, że wiele osób odkryło, iż gluten po prostu im szkodzi. Najpoważniejszym schorzeniem jest celiakia czyli trwała nietolerancja glutenu, dotykająca co setnego Polaka. Choroba ta jest na całe życie i absolutnie nie można sobie pozwolić nawet na niewielkie podjadanie produktów zawierających gluten. Oprócz celiakii występuje również alergia na gluten oraz nadwrażliwość. We wszystkich tych chorobach jedynym lekiem jest ścisłe przestrzeganie diety bezglutenowej. Naukowcy i lekarze skłaniają się ku temu, aby dietę bezglutenową stosować też w przypadkach innych schorzeń autoimmunologicznych. Ostatnio pojawia się wiele badań, które dotyczą wykluczenia glutenu w diecie osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów, łuszczycą, cukrzycą typu 1, autyzmem. Oprócz tego musimy pamiętać, że z Zachodu przyszła moda na dietę bez glutenu. Część osób czuje się lepiej, bo na przykład rezygnuje z pszenicy, jako źródła węglowodanów, nie objada się tradycyjnym makaronem i białymi bułkami. Nie powinniśmy jednak przechodzić na dietę bezglutenową bez wykonania badań w kierunku celiakii. Informacje na temat potrzebnych badań można znaleźć na naszej stronie www.celiakia.pl

W jakich produktach jest najwięcej glutenu?

Najbardziej toksyczny jest gluten zawarty w pszenicy, następnie jest żyto i jęczmień. Nie można więc jeść tradycyjnego pieczywa, mąk, makaronu czy ciast. Niestety gluten często ukryty jest w przetworzonych produktach, które nie kojarzą się w tak prosty sposób ze zbożami, włącznie z wędlinami czy słodyczami.

Jak najłatwiej znaleźć produkt bezglutenowy w sklepie?

W diecie bezglutenowej najważniejsze jest czytanie etykiet produktów. Wybieramy tylko te, które nie zawierają w swoim składzie glutenu i nie są nim zanieczyszczone w procesie produkcji. Nasze Stowarzyszenie zajmuje się udzielaniem licencji na znak Przekreślonego Kłosa symbolizującego żywność bezglutenową. Otrzymują go produkty, których producenci zapewniają takie warunki produkcji i badania zawartości glutenu, że nie przekracza on norm wynikających z rozporządzeń unijnych. Dzięki takiemu oznaczeniu wszystkie osoby na diecie bezglutenowej szybko mogą wybrać, które produkty kupić i mają dzięki temu pewność, że są one dla nich stuprocentowo bezpieczne.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę, jeśli mamy wśród bliskich osobę na diecie bezglutenowej?

Najgorsze, co można zrobić, to na przykład wbrew prośbom matki karmić po kryjomu glutenem jej dziecko z celiakią. Niestety, zdarzają się takie przypadki, gdy babcia czy ciocia, przekonana o tym, że matka przesadza i katuje dziecko jakąś wymyśloną dietą, po cichu karmi je chlebem czy ciastkami i cieszy się, że dziecko tak chętnie je. Maluch może nie rozumieć jeszcze do końca swojej choroby, i chętnie i ufnie zje to, czym karmi go ktoś bliski. Dla dobra potomka wypadałoby odseparować je od takich krewnych, którzy nie rozumieją, jaką mu robią krzywdę. Pamiętajmy też, że jeśli osoba z celiakią odmawia zjedzenia ciasteczka, to nie dlatego, że nie ma na nie ochoty. Zwykle ma na nie ogromną ochotę ale wie, co będzie, jeśli się złamie i zje. Jeśli zapraszamy gości i tylko jeden z nich jest na diecie bezglutenowej, postarajmy się mimo wszystko, aby było coś, co on też może zjeść. Przygotowanie czegoś bezglutenowego, choćby sałatki owocowej, nie jest trudne, wymaga jedynie odrobiny dobrej woli.

Napisz Komentarz