Zapalenie otrzewnej - objawy, przyczyny, dieta i leczenie
Brzuch

Dieta przy uchyłkach jelita grubego – co najlepiej jeść

Uchyłki jelita grubego to zjawisko, które jest wynikiem nieprawidłowej diety współczesnego człowieka, między innymi dlatego schorzenie to zaliczane jest do chorób cywilizacyjnych. Uchyłki występują u około 30% populacji po 45. roku życia i u blisko 60% populacji po 85. roku życia. Co wpływa na ich występowanie? Zbyt mała ilość błonnika pokarmowego w codziennej diecie, niewielka ilość przyjmowanych płynów, brak aktywności fizycznej, duże spożycie czerwonego mięsa, a także wielu produktów wysokoprzetworzonych sprawiają, że w jelicie grubym (najczęściej w esicy) mogą powstawać uchyłki.
 
Nieprawidłowa dieta prowadzi do zmniejszenia się objętości stolca i jego stwardnienia, a w konsekwencji tego do problemów z wydalaniem i wzrostem ciśnienia w jelitach. To właśnie w wyniku tego ostatniego powstają uchyłki jelita grubego. Są to woreczkowate wypustki, tworzące się w miejscach mniejszego napięcia mięśniowego, w których może gromadzić się, a także zalegać, niestrawiona treść pokarmowa. Badania wykazały bezpośredni związek pomiędzy powstawaniem uchyłków, a spożywanymi pokarmami, dlatego też w leczeniu uchyłków niezwykle ważną rolę odgrywa odpowiednia dieta.

Uchyłki jelita grubego – dieta

Co jeść przy uchyłkach jelita grubego? Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią ilość błonnika pokarmowego oraz płynów w diecie. Zalecane są także produkty spożywcze, które ułatwią przeczyszczanie jelit. Uchyłków nie można wyleczyć, ale zadbanie o odpowiednią dietę zapobiegnie powstawaniu nowych zmian w esicy i pozostałych odcinkach jelita grubego, a także chorobie uchyłkowej lub zapaleniu uchyłków jelita grubego. W przypadku zdiagnozowanej uchyłkowatości, która przebiega bezobjawowo nie ma konieczności drastycznej zmiany diety – zalecane jest zjadanie około 5-6 małych porcji, które podtrzymają tempo metabolizmu. Dieta w uchyłkach jelita grubego powinna być dostosowana do indywidualnych preferencji pacjenta, z uwzględnieniem ewentualnych nietolerancji. Warto również pamiętać, że dopełnieniem diety będzie codzienna dawka ruchu. Poniżej prezentujemy produkty, których warto jeść więcej oraz takie, których osoba chora powinna unikać.

 

Dieta przy uchyłkach jelita grubego

Uchyłki esicy – co należy jeść?

Przy uchyłkach jelita grubego warto wzbogacić swoją dietę w płyny (minimum 1,5 l na dobę, najlepiej 2 l) oraz błonnik pokarmowy (którego powinniśmy spożywać około 30 g każdego dnia). Dobrze jest także zadbać o to żeby przygotowywane dla osoby chorej posiłki były lekkostrawne oraz smaczne – nowy sposób żywienia należy stosować przez resztę życia. Ponadto, warto aby na talerzu osoby chorej pojawiły się produkty takie jak:

 • owoce świeże i suszone – w szczególności warto wybierać śliwki oraz morele, które dobrze wpływają na perystaltykę jelit;
 • warzywa z dużą zawartością błonnika pokarmowego – buraki, marchewka, ziemniaki, sałaty, kapusta kwaszona, pomidory;
 • soki warzywne;
 • produkty zbożowe, takie jak grube kasze, płatki i otręby, ciemne pieczywo, makarony razowe;
 • jogurty naturalne, kefiry i maślanki;
 • mięso;
 • ryby;
 • zdrowe tłuszcze np. oliwa z oliwek, olej lniany lub z awokado (dodawane do potraw na zimno).

Uchyłki esicy – czego unikać?

Podczas gdy produktów z powyższej listy powinno być w codziennej diecie jak najwięcej to warto również wiedzieć czego nie jeść przy uchyłkach jelita grubego. Należy ograniczyć, a najlepiej całkowicie zrezygnować ze spożycia artykułów spożywczych wypisanych poniżej:

 • owoce z drobnymi pestkami, które będą działać drażniąco na uchyłki jelita grubego, np. maliny, porzeczki, truskawki, figi;
 • rośliny strączkowe i kapustne o właściwościach wzdymających np. groch, bób, fasola;
 • produkty wysoko przetworzone np. fast-foody, gotowe pizze do odgrzania, słodycze itd;
 • pieczywo białe oraz cukiernicze;
 • potrawy smażone w tłuszczu;
 • alkohol.

 

Dieta przy uchyłkach jelita grubego

Uchyłki jelita grubego – czy dieta wystarczy?

Jeśli uchyłkowość przebiega bezobjawowo nie ma potrzeby przeprowadzania żadnych zabiegów i sama dieta w zupełności wystarczy. Drobne zmiany w jadłospisie, takie jak zwiększenie ilości błonnika i spożywanych płynów oraz rezygnacja z niektórych składników pokarmowych, a także zwiększenie ilości ruchu zupełnie wystarczają. Pozwolą one na uregulowanie cyklu wypróżnień, co z kolei zapobiega zaleganiu w uchyłkach jelita grubego i esicy niestrawionych resztek pokarmowych. Odpowiedni sposób żywienia pozwoli także uniknąć zapalenia uchyłków jelita grubego.

Uchyłki jelita grubego i esicy – o czym należy pamiętać?

 • Posiłki. Około 5-6 dań, o niewielkiej objętości należy spożywać w regularnych odstępach czasu.
 • Nawodnienie. Nie wolno zapominać o przyjmowaniu płynów – ich zalecana ilość to około 2l na dobę.
 • Dieta. Należy przestrzegać zaleceń odnośnie produktów dozwolonych i niedozwolonych.
 • Ruch. Codzienna dawka sportu zapewni dobrą perystaltykę jelit.