Domowe sposoby na uchyłki jelita grubego
Brzuch

Domowe sposoby na uchyłki jelita grubego

Czy domowe sposoby na uchyłki jelita grubego są skuteczne, a zmiana diety może pomóc w zapaleniu uchyłków? Z tego artykułu dowiesz się czym są uchyłki, jaką dietę stosować, gdy je u Ciebie zdiagnozują oraz jakie są domowe sposoby na uchyłki esicy.

Co to są uchyłki jelita grubego?

Uchyłkowatość jelita grubego to popularna w XX wieku choroba, spowodowana nieprawidłową, ubogoresztkową dietą. Czym są uchyłki jelita grubego? To niewielkich rozmiarów workowate uwypuklenia, które powstają w świetle jelita w wyniku osłabienia mięśni. Zwykle nie dają żadnych objawów, a pacjent o swojej chorobie dowiaduje się dopiero wtedy, gdy dojdzie do zapalenia uchyłków. Aby zapobiec zapaleniu warto jest zadbać o odpowiednią dietę. Pomocne mogą okazać się także domowe sposoby na uchyłki jelita grubego.

Domowe sposoby na uchyłki jelita grubego

Pomimo tego, że w większości przypadków uchyłki nie dają żadnych objawów, lekarze podkreślają, że mogą one powodować problemy, takie jak:

 • bóle brzucha,
 • krwawienie z uchyłków,
 • zapalenie uchyłków.

Aby nie dopuścić do wystąpienia tych problemów warto wypróbować domowe sposoby na uchyłki jelita grubego, które w pierwszej kolejności powinny obejmować zmianę diety. Więcej informacji na temat tego co powinieneś jeść, a czego należy unikać znajdziesz poniżej, a także w innych częściach naszego portalu.
Wśród domowych sposobów na uchyłki jelita grubego zamieszczonych w dalszej części artykułu znalazły się różne metody, które pomagają pacjentom w przypadku bóli brzucha, czy złego samopoczucia.
Po pierwsze rozważ włączenie do swojej diety:

 • aloesu – jego terapeutyczne działanie poparte jest badaniami, może skutecznie łagodzić ból oraz skurcze;
 • enzymów trawiennych – dostępnych w formie suplementów diety, które wspomagają procesy trawienne, przeprowadzone w 2014 roku badania pokazały, że mogą łagodzić dolegliwości ze strony układu trawiennego;
 • ziół, takich jak: czosnek, zielona herbata, imbir, kurkuma – badania potwierdzają ich korzystny wpływ na układ pokarmowy człowieka.

Zmiana i urozmaicenie diety to jednak nie wszystko. Wśród innych domowych sposobów na uchyłki jelita grubego, które przynoszą ulgę pacjentom wymienia się między innymi akupunkturę i elektroakupunkturę, a także aromaterapię.
Jak pokazują badania można przypuszczać, że zastosowanie akupunktury pomaga w leczeniu zaparć.
Z kolei aromaterapia z wykorzystaniem olejków eterycznych może korzystnie wpływać na ciało pacjenta relaksując, redukując stres, a nawet ból. Przeprowadzone w 2015 roku badania wykazały, że olejek lawendowy w zastosowaniu miejscowym może przynosić pacjentom ulgę podobną, jak w przypadku środków przeciwbólowych. To całkowicie bezbolesny i bezpieczny, domowy sposób na uchyłki jelita grubego.
Pamiętaj, że domowe sposoby na uchyłki jelita grubego mogą pomóc łagodzić objawy związane z uchyłkowatością. Jeśli jednak nie czujesz się dobrze, masz silne bóle brzucha i inne nieprzyjemne dolegliwości konieczna może być konsultacja z lekarzem. W żadnym wypadku nie należy lekceważyć sygnałów wysyłanych przez Twoje ciało!

Dieta przy uchyłkach esicy

Amerykańskie Stowarzyszenie Gastroenterologów zaleca stosowanie diety bogatej w błonnik. Domowe sposoby na uchyłki jelita grubego mogą być pomocne, jednak podstawę postępowania przy uchyłkowatości powinna zawsze stanowić odpowiednia dieta. Dieta przy uchyłkach jelita grubego powinna obfitować w świeże warzywa i owoce oraz inne produkty bogate w błonnik pokarmowy. Przyjmuje się, że optymalna dawka włókien, jaką powinien spożywać dorosły człowiek wynosi około 30-35 gram. W razie potrzeby można stosować suplementy diety z błonnikiem. Nie wolno także zapominać o odpowiednim nawodnieniu organizmu i przyjmowaniu minimum 1,5 litra płynów dziennie.

Czego unikać w jedzeniu?

Dieta przy uchyłkach powinna być bogata w błonnik, są jednak grupy produktów, których spożywanie pacjent powinien ograniczyć lub w miarę możliwości całkowicie z nich zrezygnować. Lekarze nie zalecają spożywania alkoholu – przy uchyłkowatości powinno się znacznie ograniczyć jego spożycie. Lista produktów niewskazanych przy uchyłkach jelita grubego obejmuje także: czekoladę i inne słodycze, kakao, tłuste mięso, jak również wędliny. Unikanie tych produktów także można  zaliczyć do domowych sposobów na uchyłki jelita grubego – pomogą uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat tego, czego nie jeść przy uchyłkach jelita grubego koniecznie zapoznaj się z pozostałymi artykułami z naszego portalu.

Porada lekarska

Pamięta, że domowe sposoby na uchyłki jelita grubego mogą Ci pomóc w chorobie, jednak w przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów koniecznie zgłoś się do lekarza. Powodem do obaw są:

 • uciążliwe wymioty,
 • utrzymująca się podwyższona temperatura,
 • krwawienie z odbytu,

Natychmiastowej pomocy szukaj jeśli:

 • odczuwasz nagły i silny ból brzucha,
 • masz objawy niedrożności jelit,
 • krwawienie z odbytu ma charakter ciągły.

W powyższych wypadkach domowe sposoby na uchyłki jelita grubego nie pomogą. Wymienione wyżej objawy mogą świadczyć o zapaleniu uchyłków jelita grubego, które może w poważny sposób zagrażać Twojemu zdrowiu.

Źródła

https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/diverticulosis-diverticulitis/definition-facts
https://www.scirp.org/journal/PaperInformation.aspx?PaperID=39281
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4094108/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4103721/
https://cmjournal.biomedcentral.com/articles/10.1186/1749-8546-5-13
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780124186804000063?via%3Dihub
https://systematicreviewsjournal.biomedcentral.com/articles/10.1186/2046-4053-3-71
https://www.hindawi.com/journals/ecam/2015/670963/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26247152
https://www.gastrojournal.org/article/S0016-5085(15)01432-8/fulltext#sec1.4