Choroba to nie wyrok

3. edycja „Choroba to nie wyrok”

13 grudnia w Dzienniku Gazeta Wyborcza ukazała się publikacja wydawnictwa Medical Media Solutions pt. „Choroba to nie wyrok”. To już trzecia edycja tego edukacyjnego projektu, który dedykowany jest ważnym zagadnieniom z dziedziny naszego zdrowia. Zachęcamy Was do lektury.

Cukrzyca łączy nas wszystkich

Na świecie cukrzyca dotyka 400 mln osób. Eksperci zaznaczają, że jeże­li nie zostaną podjęte konkretne działania, to w ciągu następnych 25 lat przybędzie kolejnych 200 mln chorych. Jest to olbrzymie wyzwanie dla systemu opieki zdrowotnej oraz budżetów poszczególnych państw.O skali tego wyzwania świadczy również jego epidemiologia w naszym kraju, bo w Polsce cukrzyca dotyka 2,7-3 mln osób. – dodaje prof. dr hab. n. med. Maciej Małecki – Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

To już prawdziwa epidemia, a chorujący pacjenci umierają za wcześnie, żyją średnio kilka, kilkanaście lat krócej niż pacjenci bez cukrzycy. Dodatkowo wyniki badań klinicznych wskazują na ścisły związek cukrzycy, zwłaszcza typu 2 z chorobami układu sercowo-naczyniowego. Pochodną tego związku jest ryzyko zwiększania się częstości występowania niewydolności serca. Niewydolność serca występuje u 10–15 proc. chorych na cukrzycę, z kolei z powodu cukrzycy leczonych jest 30–50 proc. chorych z niewydolnością serca. Skąd ten związek pytamy prof. dr hab. n. med. Grzegorza Dzidę.

Warto więc o siebie dbać i się badać, tylko które badania laboratoryjne są najlepszą profilaktyką i jak często je wykonywać? Na te pytania odpowiadamy razem z Dr n.med. Iwoną Kozak-Michałowską.

Prawo do normalnego życia

1 grudnia obchodziliśmy Światowy Dzień AIDS z tej okazji warte uwagi jest swoistego rodzaju podsumowanie osiągnięć polskiego systemu diagnozowania i leczenia osób zakażonych HIV. W wyniku nowo powstałego dokumentu Ministra Zdrowia „Polska Polityka lekowa” pojawiły się obawy o dalszy komfort leczenia pacjentów, dlatego o głos w tej sprawie poprosiliśmy Mateusza Liwskiego, Prezesa Funadacji „Res Humanae”.

Idiopatyczne włóknienie płuc – co o nim wiesz?

W ramach programu lekowego mamy możliwość leczenia tej choroby. Jest to przełom dla osób borykających się z IPF. Jednak nadal pozostaje też otarta kwestia dostępu do programu. Dodatkowo też lekarze nie podejmują rozszerzonych badań w kierunku IPF, a jak już zaczynają podejrzewać tę chorobę – często jest za późno na podjęcie zdecydowanych kroków. Komentarz w tej sprawie przedstawiają: Dr n. med. Katarzyna Lewandowska V-ce Prezes Polskiego Towarzystwa Wspierania Chorych na IPF oraz Dariusz Klimczak – Prezes Polskiego Towarzystwa Wspierania Chorych na IPF.

Więcej szans, czy więcej problemów?

Jeszcze trzydzieści lat temu osoby cierpiące na poważny niedosłuch lub głuchotę zmuszone były żyć w świecie całkowitej ciszy, bez szans na normalne życie. Wynalezienie implantów ślimakowych – pierwszej i jak dotąd jedynej protezy ludzkiego zmysłu – było prawdziwą rewolucją. Niestety, wraz z upowszechnieniem tej metody leczenia w Polsce pojawiły się problemy finansowe. Polecamy Waszej uwadze temat numeru wsparty przez Stowarzyszenie „SUITA” oraz historię rodziny chłopca, który urodził się z wadą słuchu.

Publikacja jest ogólnodostępna również w wersji online: https://dbajozdrowie.info/wp-content/uploads/2018/12/Choroba-to-nie-wyrok_3edycja.pdf