Choroba to nie wyrok

Choroba to nie wyrok

Już dziś, 16 lipca startuje kampania prasowo-internetowa „Choroba to nie wyrok”. Jej organizatorem jest wydawnictwo Medical Media Solutions. Projekt powstał przy wsparciu merytorycznym wielu cenionych ekspertów oraz organizacji. Kampania „Choroba to nie wyrok” jest ważnym medium za pomocą, którego podsumowujemy stan obecny, sukcesy i najpilniejsze problemy oraz wskazujemy jakie są najlepsze rozwiązania, które pozwalają na lepszą profilaktykę, diagnostykę i leczenie chorób, które dotykają polskie społeczeństwo.

Polecamy Wam tę edukacyjną lekturę, gdyż przedstawiliśmy w niej wiele inspirujących i rzetelnych materiałów. Publikacja ukazuje się już dziś wraz z dziennikiem Gazeta Wyborcza.

Na okładce tytułu wystąpił prezes Polskiego Towarzystwa Wspierania Chorych na IPF Dariusz Klimczak. W swoim materiale wspólnie z dr Katarzyną Lewandowską przedstawił obecną sytuację pacjentów z idiopatycznym włóknieniem płuc. Eksperci poruszyli kwestie dotyczące możliwości leczenia IPF, istoty jego wczesnego rozpoznania oraz roli towarzystwa, które na co dzień wspiera pacjentów dotkniętych tą chorobą. Dodatkowo prezes Dariusz Klimczak, który sam boryka się z idiopatycznym włóknieniem płuc, podzielił się z nami swoimi osobistymi doświadczeniami. „W moim przypadku proces diagnostyczny trwał około 1 roku. Obecnie, średnio trwa od roku do dwóch lat. Warto podkreślić, że w przypadku idiopatycznego włóknienia płuc, szybka diagnoza jest niezwykle ważna. Im szybciej rozpocznie się terapię lekami spowalniającymi postępy choroby, tym większa szansa na to, że poziom możliwości fizycznych organizmu będzie wyższy i efekty terapii będą lepsze, co wpłynie ostatecznie na wydłużenie życia.” – apeluje prezes Dariusz Klimczak.

W artykule wprowadzającym prof. Alicja Wiercińska-Drapało przedstawiła sytuację pacjentów zakażonych wirusem HIV. Z artykułu dowiedzie się dlaczego tak istotna jest wielodyscyplinarna opieka nad pacjentem z wirusem HIV oraz w jaki sposób jakość życia pacjentów wpływa na cały proces leczenia. Prof. Wiercińska-Drapało podkreśla – „Kiedy podczas leczenia lekarzowi prowadzącemu i choremu udaje się uzyskać sukces zadowolenia pacjenta, to wówczas przekłada się to również na skuteczność leczenia.”

Jednym z istotnych tematów projektu jest temat niewydolności serca u pacjentów diabetologicznych. Prof. Grzegorz Dzida wyjaśnia, dlaczego od lat tak duży nacisk kładzie się na opiekę kardiologiczno-diabetologiczną dedykowaną pacjentom z cukrzycą, u których występuje ryzyko wystąpienia niewydolności serca. W artykule przedstawiliśmy korzyści ze stosowania terapii z inhibitorami SGLT-2, a sam prof. Dzida podkreśla – „Ostatnie kilka lat to czas flozyn. Nie dość, że umacniają one swoją pozycję w zaleceniach postępowania, które potwierdzają już wszystkie towarzystwa diabetologiczne i kardiologiczne, plasując je na bardzo wysokim poziomie terapii w cukrzycy, to dodatkowo przyczyniają się one do przedłużania życia pacjentów.”

Kolejnym materiałem, który zwraca uwagę na pacjentów diabetologicznych jest wypowiedź prof. Edwina Gale. Nasz ekspert bardzo wnikliwie przedstawił wiele wątków związanych z insulinoterapią m.in., dlaczego dobór insuliny do konkretnego pacjenta jest tak istotny oraz w jaki sposób możemy uniknąć epizodów hipoglikemii. „Zacznijmy od tego, że około dwóch trzecich pacjentów nigdy nie doświadczy hipoglikemii. Obawa zawsze istnieje, ale realne ryzyko dotyczy naprawdę mniejszości. Podstawą jest właściwa insulinoterapia i codzienne nawyki, które zapobiegają hipoglikemii.” – zaznacza prof. Gale.

Dodatkowo o wypowiedź na temat leczenia pacjentów diabetologicznych poprosiliśmy Beatę Ambroziewicz, Prezesa Polskiej Unii Organizacji Pacjentów oraz Jerzego Magierę, autora portalu mojacukrzyca.org.

Serdecznie zachęcamy Was do zapoznania się ze szczegółami tego edukacyjnego projektu, a poszczególne artykuły będą dostępne na naszym portalu.