Dbaj o serce

Jedz zdrowo, żyj zdrowo

Coraz więcej Polaków zmaga się z nadwagą i otyłością. Niezdrowa dieta oraz brak aktywności fizycznej – to główni winowajcy nadmiernych kilogramów. Jak właściwie się odżywiać, by zapobiec problemowi otyłości – o tym rozmawiamy z dietetyk firmy Zepter Poland, Agnieszką Ćwil.

Jak wynika z ostatniej aktualizacji Światowego Indeksu Bezpieczeństwa Żywnościowego, prawie jedna czwarta Polaków jest otyła. Dlaczego ważymy coraz więcej?

Na problem nadwagi i otyłości składa się kilka czynników. Kupujemy coraz więcej produktów spożywczych. Ich pełna dostępność i ogromny wybór w hipermarketach powodują, że bardzo często, dla poprawienia sobie humoru czy folgując zachciankom, wybieramy słodycze i niezdrowe przekąski, których tak naprawdę nasz organizm nie potrzebuje. Tyją dzieci i dorośli, zwiększając ryzyko chorób serca, układu krążenia, cukrzycy – negatywnych konsekwencji otyłości jest wiele. Niestety, podjadanie batoników w ciągu dnia to nie jedyna przyczyna nadwagi – największym problemem jest to, że tak wiele osób wybiera dania gotowe i wyroby garmażeryjne, zamiast ugotować zdrowy obiad w domu, ograniczając tłuszcze, które dodatkowo w wysokich temperaturach podczas smażenia wytwarzają rakotwórcze substancje, działające wyjątkowo negatywnie na nasz organizm.

Może po prostu nie mają czasu na gotowanie?

Tempo życia jest coraz szybsze, oczywiście, ale jest to tylko usprawiedliwienie. Wiadomo, że kupienie gotowych dań czy fast – foodów jest bardzo wygodne, ale taka dieta ma fatalne skutki…. Tak naprawdę przygotowanie w domu obiadu nie musi zajmować dużo czasu i może być przyjemnością. Nowoczesne urządzenia kuchenne pozwalają przygotować naprawdę dobre, zdrowe i niskokaloryczne posiłki, dzięki którym szczupłą sylwetkę będziemy widzieć nie tylko w gazetach, lecz także w lustrze. Najbardziej liczą się tu dobre chęci i motywacja do zmiany na lepsze naszych złych nawyków żywieniowych.

Dobre i niskokaloryczne posiłki – to znaczy jakie?

Przygotowując dania w domu starajmy się ograniczać stosowanie tłuszczów. Zamiast potraw smażonych, wybierajmy duszone lub gotowane. Dzięki nowoczesnym technologiom, można w domu w bardzo szybki i prosty sposób upiec mięso bez dodatku tłuszczu lub ugotować warzywa bez dodatku wody, zachowując tym samym zawarte w nich cenne składniki odżywcze i mineralne. Dania takie są smaczne, zdrowe i przygotowane w bardzo prosty sposób.

Pamiętajmy o regularnych posiłkach i ograniczaniu tłustych dań, zastępując je warzywami oraz owocami w różnej postaci. Takie menu z pewnością uchroni nas przed otyłością, a osobom odchudzającym się pozwoli zgubić zbędne kilogramy.