Dbaj o serce

Uwaga na cholesterol

Dlaczego cholesterol jest niezbędny w naszym organizmie oraz jaką pełni rolę?

Cholesterol jest niezbędny do pełnienia pewnych funkcji fizjologicznych. Stanowi on kluczową rolę w procesie produkcji hormonów sterydowych, na przykład hormonów płciowych, produkcji witaminy D, tworzenia kwasów żółciowych w wątrobie oraz w budowie błon komórkowych. Jednakże, cholesterol pokarmowy nie jest niezbędnym składnikiem diety, ponieważ nasza wątroba potra syntetyzować cholesterol i kontrolować potrzeby organizmu samodzielnie. Stężenie cholesterolu LDL takie jak 30-50 mg/dl jest wystarczające do tego, aby te wszystkie funkcje cholesterolu w organizmie zostały zabezpieczone.

Kiedy pojawia się problem z cholesterolem?

O problemie z cholesterolem mówimy wtedy, gdy zostaną przekroczone jego normy. Zostały ustalone docelowe stężenia cholesterolu we krwi, które bezpośrednio zależą od ryzyka wystąpienia choroby sercowo-naczyniowej. U ludzi zdrowych pożądane stężenie cholesterolu LDL powinno wynosić 115 mg/dl (< 3 mmol/L). Natomiast u ludzi z bardzo dużym ryzykiem, z racji że już cierpią na schorzenia sercowo-naczyniowe, cukrzycę, przewlekłą chorobę nerek, stężenie cholesterolu LDL powinno być niższe niż 70 mg/dl. Oczywiście są to ogólno przyjęte i obowiązujące normy, które powinny być przez lekarza dostosowywane indywidualnie do pacjenta.

Jaką rolę pełni dieta w procesie obniżenia poziomu cholesterolu?

Dieta pełni kluczową rolę, ponieważ pozwala ona utrzymywać cholesterol na pożądanym poziomie lub go obniżać. Główną zasadą diety jest ograniczanie spożycia nasyconych kwasów tłuszczowych, dominujących w tłuszczach zwierzęcych i zastępowanie ich nienasyconymi kwasami tłuszczowymi zawartymi w olejach roślinnych, takich jak olej rzepakowy, olej sojowy, olej słonecznikowy, olej z pestek winogron, oliwa z oliwek oraz margaryny miękkie. Nienasycone kwasy tłuszczowe obniżają poziom złego cholesterolu LDL. Istotne jest unikanie tłuszczów trans, czyli uwodornionych tłuszczów roślinnych występujących bardzo często w przemysłowych produktach cukierniczych. Należy zwrócić szczególną uwagę na rolę owoców i warzyw, które sprawiają, że cholesterol LDL nie nabiera cech miażdżycorodności, ponieważ zabezpieczony jest on przed utlenieniem. Antyoksydanty oraz witaminy antyoksydacyjne – witamina C, E, beta-Karoten, awonoidy, pochodzące z owoców i warzywa zmniejszają szkodliwość cholesterolu w stosunku do naczyń.

Czy jesteśmy w stanie zwalczyć zbyt wysoki poziom „złego” cholesterolu zmieniając nawyki żywieniowe oraz wdrażając aktywność fizyczną?

Jesteśmy w stanie za pomocą odpowiedniej diety zwalczyć podwyższony poziom złego cholesterolu u większości ludzi z populacji, jednak u tych z bardzo dużym ryzykiem potrzebne są w tym celu także leki. Aktywność fizyczna nie wpływa bezpośrednio na stężenie cholesterolu, jednak odgrywa znaczącą rolę w obniżaniu poziomu trójglicerydów w naszym organizmie. Trójglicerydy podczas uprawiania sportu ulegają spalaniu i przekształcane są bezpośrednio na energię potrzebną do wykonywania ćwiczeń. Aktywność fizyczna oraz dieta mają ogromne znaczenie dla profilaktyki w chorobach sercowo-naczyniowych.