Dbaj o serce, Życie seniora

Uwaga na cholesterol

Choroby układu krążenia od wielu lat stanowią główny problem zdrowotny zarówno w Polsce, jak i na świecie. Niestety coraz częściej dotyczą ludzi młodych, zapracowanych, nie przestrzegających zasad tzw. zdrowego stylu życia. Rozmowa z Prezesem Polskiego Towarzystwa Dietetyki Dr Danutą Gajewską.

Większość chorób dotyczących układu sercowo-naczyniowego przez wiele lat nie daje żadnych niepokojących objawów. Dopiero ich powikłania dają objawy, które wymagają konsultacji specjalistów w zakresie ochrony zdrowia. Wśród przyczyn chorób serca wymienia się między innymi nieprawidłową dietę, palenie tytoniu, nadwagę i otyłość, małą lub brak aktywności fizycznej, stres, nadmierne spożycie alkoholu, wysoki poziom cholesterolu czy nadciśnienie tętnicze.

Podwyższone stężenie cholesterolu może dotyczyć nawet 60% dorosłych Polaków, choć większość z nich nie zdaje sobie z tego sprawy. Przyczyną tego rodzaju zburzeń może być źle zbilansowana dieta, o wysokiej kaloryczności, bogata w tłuszcze nasycone, tłuszcze typu trans oraz cholesterol pokarmowy, a jednocześnie uboga w błonnik pokarmowy. Dieta należy do grupy czynników modyfikowalnych, co oznacza, że od nas samych zależy jej dobra lub zła jakość. Prawidłowo zaplanowana (najlepiej z pomocą dietetyka), dostosowana do indywidualnych potrzeb i upodobań dieta powinna być pierwszym krokiem w leczeniu wysokiego stężenia cholesterolu. Pomimo, że termin „dieta” kojarzy się zazwyczaj z odchudzaniem, w rzeczywistości, oznacza styl życia. Zatem dieta, to nie tylko sposób żywienia, ale też inne codzienne aktywności, które prowadzą do dobrego samopoczucia i zdrowia.

Większość zaleceń dietetycznych w prewencji chorób układu krążenia ukierunkowanych jest na zapobieganie wzrostom stężenia frakcji LDL cholesterolu (tzw. „złego cholesterolu”) i obejmuje: zmniejszenie spożycia nasyconych kwasów tłuszczowych, kwasów tłuszczowych typu trans i cholesterolu, zwiększenie spożycia błonnika pokarmowego, wprowadzenie żywności funkcjonalnej wzbogaconej w fitosterole, redukcję nadmiernej masy ciała oraz regularną aktywność fizyczną. W praktyce oznacza to zwiększenie spożycia warzyw (przynajmniej do 200 g dziennie), owoców (2 – 3 porcje dziennie), pełnoziarnistych produktów zbożowych, zwiększenie udziału wielonienasyconych kwasów tłuszczowych n-3 (z ryb, olejów roślinnych i orzechów) oraz ograniczenie spożycia produktów bogatych w tłuszcze nasycone (zawłaszcza mięs, podrobów), produktów będących dobrym źródłem kwasów typu trans (np. ciast, ciasteczek, wafelków, chipsów), zmniejszenie spożycia soli (do 5 g dziennie) i alkoholu.

Leczenie dietetyczne należy do najtańszych i najbezpieczniejszych metod terapeutycznych, ale aby było skuteczne i korzystne dla pacjenta warto szukać pomocy tylko u wykwalifikowanych dietetyków.

3