Ekologia

ZIELONA REWOLUCJA

KE właśnie przedstawiła plan „Europejskiego Zielonego Świata”. Chce położyć przez to nacisk na aktywną realizację prawdziwej rewolucji w polityce klimatycznej państw członkowskich. Takich zmian bez wątpienia oczekują od nas przyszłe pokolenia. Dlatego działać powinniśmy wszyscy na każdym szczeblu łańcucha gospodarczego. Na początek najważniejsze wydają się dwa ekologiczne narzędzia: świadomość i wiedza, które przekładają się na zmianę naszych nawyków i zaangażowanie w ochronę środowiska.

14 grudnia w Gazecie Wyborczej ukazała się nasza najnowsza edukacyjna publikacja pt. „Zielona Rewolucja”, stworzona przy udziale patronów medialnych oraz merytorycznym wsparciu wielu ekspertów. Zostanie ona oparta o dwa główne filary merytoryczne:

Środowisko nasza wspólna sprawa

– Poszerzajmy zatem swą eko-wiedzę i działajmy dla planety – pamiętając, że każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku! – pisze w publikacji Bartłomiej Kozek z Centrum UNEP/GRID- Warszawa.

Temat naszej indywidualnej odpowiedzialności wspiera też wiele innych merytorycznych głosów: Kasia Wągrowska (blog ograniczamsie.com) oraz Julia Wizowska (nanowosmieci.pl) stworzyły świąteczny eko-przewodnik. Dodatkowo Mariusz Kałamaga, polski artysta kabaretowy, prezenter radiowy i telewizyjny – inspiruje swoją postawą i wiedzą. Godny uwagi jest również materiał Piotra Krupy (Prezes KRUK S.A.), który przygląda się naszemu długowi wobec Ziemi.

Odpowiedzialność biznesowa

– Bez wątpienia wzrasta świadomość biznesu w zakresie oddziaływania na środowisko naturalne. (…) Biznes musi mieć więc własną odpowiedź na wyzwania społeczne i środowiskowe.komentuje w artykule wprowadzającym Agnieszka Siarkiewicz z Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Idąc dalej za tym ważnym komentarzem dotyczącym przejrzystości i współpracy, w publikacji przytoczone zostają przykłady partnerów biznesowych, którzy podjęli aktywne działania związane ze środowiskową odpowiedzialnością biznesową.

1. Przeanalizowane zostały m.in. działania firmy Henkel. W artykule przyjrzeliśmy się szerokiemu zakresowi podjętych przez nią zobowiązań i oceniliśmy postawę wobec wyzwania jakim jest problematyka plastiku. Firma stawia przed sobą ambitne cele, ale jednocześnie dobiera właściwe narzędzia do ich realizacji!

2. Poza tym zauważony zostaje fakt, że firmy, które dbają o środowisko nie mogą zapominać też o odpowiedzialnym zarządzaniu ekspozytorami produktów w sieci sprzedaży. Warto podkreślić i uświadamiać, że pro-ekologiczne działania to także minimalizowanie użycia w sklepach materiałów POS wykonanych z tworzywa sztucznego. Jak w szerzeniu edukacji w tym temacie wpisuje się certyfikat „ekoPOSytywni – tego dowiecie się ze strony 2 publikacji.

3.Projekt będzie również odpowiedzią na pytania kierowanie do producentów np. na temat znaku Fairtrade – co kryje się pod tą globalną ideą i dlaczego jest tak ważna dla konsumentów.

4. W publikacji umieszczona została też rozmowa z Reinhardem Schneiderem, właścicielem firmy Werner & Mertz. Wnikliwie dopytujemy go o zagadnienia innowacyjnego recyklingu oraz stanowisko firmy wobec tematu mikroplastiku.

Podsumowując, w naszym projekcie jak zawsze znajdziecie wiele inspiracji i ciekawych materiałów na temat wyzwań, jakie stawia przed nami wszystkimi potrzeba zielonej rewolucji.

Zapraszamy do lektury!