Neurologia

Diagnoza i leczenie stwardnienia rozsianego

Sclerosis multiplex to choroba, na którą cierpi około 40 tysięcy Polaków. Chcesz wiedzieć jak przebiega diagnostyka i leczenie stwardnienia rozsianego? Zachęcamy do zapoznania się z przygotowanym przez nas tekstem.

Czym jest stwardnienie rozsiane?

Stwardnienie rozsiane (ang. sclerosis multiplex, SM) to choroba, w której układ odpornościowy niszczy osłonki mielinowe komórek nerwowych. Jest to choroba przewlekła i postępująca, która prowadzi do uszkadzania nerwów, a w efekcie tego może doprowadzić także do inwalidztwa. Nie ma skutecznego lekarstwa, które zapobiegłoby chorobie, możliwe jest jednak leczenie stwardnienia rozsianego, które zmniejsza jego dokuczliwe objawy. Diagnostyka stwardnienia rozsianego nie jest łatwa i stosunkowo często zdarza się, że pacjenci zostali źle zdiagnozowani.
W dalszej części artykułu przygotowaliśmy dla Ciebie informacje na temat tego jak wygląda diagnostyka stwardnienia rozsianego, a także jego późniejsze leczenie.

Diagnoza stwardnienia rozsianego

Nie ma jednego badania na podstawie którego można jednoznacznie zdiagnozować stwardnienie rozsiane. W celach diagnostycznych lekarz zleci przeprowadzenie szeregu szczegółowych badań, takich jak:

  • badania krwi, które wykluczą inne jednostki chorobowe;
  • rezonans magnetyczny, jest stosunkowo mało inwazyjny i pozwala wykryć ewentualne nieprawidłowości w mózgu i rdzeniu kręgowym;
  • punkcja lędźwiowa, pozwala pobrać próbkę płynu mózgowo-rdzeniowego w celu wyszukania nieprawidłowości;
  • badania neurologiczne i badania wzroku.

Stwardnienie rozsiane – diagnoza ta brzmi jak wyrok, należy jednak pamiętać o tym, że współczesna medycyna poczyniła ogromne postępy w zakresie poprawy życia osób chorych na SM. Warto zgłosić się do lekarza jeśli zauważyłeś u siebie objawy takie jak: problemy ze wzrokiem, uczucie drętwienia lub mrowienia, bóle i skurcze mięśni, osłabienie, uczucie zmęczenia, zawroty głowy, problemy z równowagą, problemy z pęcherzem bądź problemy poznawcze.

Leczenie stwardnienia rozsianego

Nie ma leku, który zwalcza tę chorobę. Jednak obecnie leczenie stwardnienia rozsianego opiera się o to, aby zapewnić chorym szansę na normalne życie poprzez walkę z objawami choroby i to się udaje, jeśli leczenie poradzone jest jak naszybciej i właściwie dopasowane do pacjenta. Terapia stwardnienia rozsianego uzależniona jest od stanu pacjenta, a także od przebiegu jego choroby. Powszechnie stosuje się leczenie objawowe. Bardzo istotne jest nie tylko przyjmowanie leków, ale także towarzyszące im fizykoterapia i rehabilitacja ruchowa oraz poznawcza. Skuteczne leczenie stwardnienia rozsianego powinno rozpocząć się jak najszybciej po wykryciu choroby, niezwykle istotne jest także indywidualne rozpatrywanie przypadków poszczególnych chorych przez lekarza.
Do niekonwencjonalnych, naturalnych metod jedynie wspierających można zaliczyć zmianę stylu życia. Zbilansowana, zdrowa dieta bogata w witaminy i składniki odżywcze, a także w miarę możliwości uprawiana aktywność fizyczna mogą pomóc w poprawie samopoczucia chorego.
W Polsce koszty leczenia stwardnienia rozsianego są częściowo pokrywane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, pacjenci nadal wymagają jednak elastyczności w terapii, dopasowanej do ich przypadku, dostępu do rehabilitacji.