Neurologia

Dieta przy stwardnieniu rozsianym – przepisy, czego unikać

Nie istnieje konkretna dieta na stwardnienie rozsiane, jednak odpowiednio zbilansowany sposób żywienia może wpływać na lepsze samopoczucie osób chorych. Podpowiadamy co jeść, a czego lepiej unikać w diecie przy stwardnieniu rozsianym.

Co to jest stwardnienie rozsiane?

Stwardnienie rozsiane (MS, multiple sclerosis) to autoimmunologiczna choroba neurologiczna wywoływana przez uszkodzenie włókien nerwowych, co prowadzi do zaburzeń przewodnictwa nerwowego. Chorzy cierpią na niedowłady, drżenie kończyn, zaburzenia czucia, zmęczenie, a także depresję. Dużą rolę w łagodzeniu objawów przy stwardnieniu rozsianym może odgrywać dieta.

Stwardnienie rozsiane – dieta

Nie ma jednej słusznej diety na stwardnienie rozsiane. Najlepiej odżywiać się w sposób zbilansowany, taki w którym kaloryczność oraz ilość składników odżywczych jest dostosowana do potrzeb, wieku i płci osoby chorej. Lekarze zauważają nawet, że stwardnienie rozsiane może być związane ze źle zbilansowaną dietą, w której dominują nasycone kwasy tłuszczowe, podczas gdy nie dostarcza się do organizmu odpowiedniej ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin i kwasu foliowego. Wartą rozważenia przy stwardnieniu rozsianym jest dieta śródziemnomorska, bogata w owoce, warzywa i ryby, a także dieta niskotłuszczowa i bogata w błonnik.

Czego unikać przy stwardnieniu rozsianym?

Jak zauważono wcześniej dieta przy stwardnieniu rozsianym nie musi znacznie odbiegać od sposobu żywienia zalecanego dla osób zdrowych. Odpowiednie wybory opierające się na wyeliminowaniu z diety niezdrowych posiłków mogą sprawić, że chory będzie się lepiej czuł. A więc czego unikać w diecie przy stwardnieniu rozsianym i czym zastąpić niezdrowe produkty?

Ogranicz w diecie lub unikajZamiast tego wybierz
Nasyconych kwasów tłuszczowych – masła, smalcu, czerwonego mięsa, serów, śmietanyNienasycone kwasy tłuszczowe (zawierają kwasy omega-3 i wit. D) np. tłuste ryby
Napojów dietetycznych i energetycznychWodę, herbaty ziołowe, niesłodzone napoje
Rafinowanych cukrów – ciastek, batonów, słodkich przekąsekOwoce – są naturalnie słodkie, dzięki czemu zastąpią słodycze

Dieta i przepisy dla osób chorujących na stwardnienie rozsiane są zbliżone do jadłospisu osób zdrowych. Dzięki temu wraz z chorym sposób odżywiania może zmienić cała rodzina – z korzyścią dla zdrowia.

Dieta przy stwardnieniu rozsianym – przepisy

Poniżej znajdziesz przykładowe przepisy na śniadanie, obiad i kolację odpowiednie dla osób cierpiących na stwardnienie rozsiane:

  • ŚNIADANIE – jajecznica z warzywami (2 jajka, papryka, cebula, szczypiorek, ulubione zioła). Paprykę i cebulę pokrój na małe kawałki i podsmaż. Dodaj jajka i zioła, smaż do uzyskania ulubionej konsystencji. Gotowe danie posyp świeżym szczypiorkiem.
  • PRZEKĄSKA – ulubione owoce, warzywa, orzechy.
  • OBIAD – pieczony łosoś (filet z łososia, oliwa z oliwek, cytryna, ulubione zioła). Natrzyj filet oliwą i ulubionymi ziołami, całość skrop sokiem z cytryny. Zawiń rybę w folię i piecz około 15 minut w temperaturze 200 stopni.
  • KOLACJA – kanapki z awokado i warzywami (ciemne pieczywo, awokado, pomidor, ogórek, papryka, przyprawy). Awokado zmiel na pastę i dopraw. Posmaruj powstałą pastą kanapki, następnie na chlebie ułóż warzywa.