Pokonać raka

Chemioterapia celowana

Chemioterapia celowana to indywidualnie dobrany sposób leczenia pacjentów onkologicznych dopasowany do specyfiki nowotworu, który ich zaatakował. Ta nowoczesna metoda opiera się na obserwacji, że organizm każdego człowieka jest inny, w związku z czym wymaga spersonalizowanego podejścia w chorobie. Jeśli chcesz dowiedzieć się czym jest, jak działa oraz na czym polega chemioterapia celowana zapoznaj się z naszym artykułem.

Chemioterapia celowana – co to jest i na czym polega?

Chemioterapia, czyli leczenie chorób nowotworowych za pomocą leków cytostatycznych to jeden z powszechnie stosowanych sposobów zwalczania raka. Tak zwana “chemia” może być stosowana samodzielnie lub uzupełniająco w stosunku do innych metod leczenia np:

 • chirurgii,
 • radioterapii.

Obecnie za najbardziej skuteczną uznaje się chemioterapię celowaną, która polega na spersonalizowaniu leczenia. Komórki nowotworowe z ciała pacjenta są kompleksowo badane i oceniane przez naukowców, co pozwala na wykrycie konkretnych mutacji genetycznych odpowiedzialnych za wystąpienie danego nowotworu. Dzięki temu możliwe jest podanie najskuteczniejszych leków, a także zminimalizowanie ryzyka występowania nieprzyjemnych skutków ubocznych. W chemioterapii celowanej nie podaje się klasycznych leków cytostatycznych – zamiast nich wykorzystywane są specjalnie dobrane leki, których zadaniem jest blokowanie mechanizmów i receptorów komórek rakowych.

Chemioterapia celowana

Chemioterapia celowana w Polsce i na świecie

Chemioterapia celowana wciąż pozostaje nowatorską metodą leczenia nowotworów. Warto jednak pamiętać o tym, że jest ona niezwykle skuteczna. Z powodzeniem można stosować chemioterapię celowaną w:

 • raku wątroby,
 • raku trzustki,
 • raku nerki,
 • raku płuc,
 • raku jelita grubego,
 • raku prostaty,
 • raku piersi,
 • raku żołądka,
 • czerniaku.

Na chwilę obecną innowacyjne leczenie chemioterapią celowaną nie jest finansowane przez polski NFZ, ale pomimo tego jest stosowane w polskich szpitalach. Dla porównania Unia Europejska przeznaczyła około 80 miliardów euro na różnorodne projekty związane z badaniami naukowymi nad nowoczesnymi lekami przeciwnowotworowymi.

Chemioterapia celowana – cena

Leczenie celowane w chemioterapii jest metodą skuteczną, ale również bardzo drogą. Koszty niezbędnych badań genetycznych, a także samych leków, zawierających przeciwciała monoklonalne, stosowanych w tym rodzaju terapii są wysokie. Kwestia finansowania chemioterapii celowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia wciąż nie jest uregulowana, pomimo tego, że koszty leczenia pozwalają na uniknięcie innych, większych, wydatków, takich jak na przykład hospitalizacja osób chorych. Najczęściej pacjenci muszą sami podjąć się finansowania leczenia celowanego. Cena chemioterapii celowanej może sięgać aż kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie – w uzbieraniu takiej kwoty osobom chorym bardzo często pomagają fundacje onkologiczne.

Chemioterapia celowana

Dla kogo chemioterapia celowana?

Chemioterapia celowana, która polega na indywidualnym dobraniu najlepszych leków dla danego pacjenta pod kątem nowotworu, jaki go zaatakował. Pomimo tego, że uważana jest obecnie za najskuteczniejszą metodę walki z nowotworem nie nadaje się dla każdego. Okazuje się, że w niektórych przypadkach raka chemioterapia celowana jest nieskuteczna. Nowotwory, podobnie jak ludzie różnią się między sobą i to, że dany lek doskonale sprawdził się u różnych pacjentów nie oznacza, że sprawdzi się on u wszystkich. Dodatkowo, należy pamiętać o tym, że skuteczność terapii celowanej wiąże się z przeprowadzaniem kompleksowych badań genetycznych. Można mieć nadzieję, że rozwój medycyny, a także farmakologii pomoże w przyszłości obniżyć koszty chemioterapii celowanej w Polsce i na świecie, a także udoskonalić tę metodę leczenia.

Chemioterapia celowana – skutki uboczne

Chemioterapia celowana zmniejsza ryzyko wystąpienia skutków ubocznych w porównaniu do zwykłej chemii, ale nie eliminuje go całkowicie. Podawane pacjentowi leki wykazują odmienne działanie od klasycznych cytostatyków, które oddziałują na wiele komórek w organizmie. W przypadku terapii celowanej do najczęściej występujących skutków ubocznych należą:

 • wysypki,
 • zaczerwienienie skóry,
 • zmiany ropne i podobne do trądziku,
 • przesuszenie skóry,
 • wypadanie włosów i zapalenie mieszków włosowych,
 • zmiany na paznokciach oraz w ich okolicy,
 • blaknięcie skóry lub hiperpigmentacja,
 • świąd.

Skutki uboczne chemioterapii celowanej potrafią być bardzo uciążliwe. Niekiedy, w wyniku ich wystąpienia oraz lekarz prowadzący może zdecydować o konieczności przerwania leczenia. Nie należy jednak zapominać o tym, że są to niedogodności związane z wyższym celem, jakim jest wyleczenie choroby nowotworowej.