Pokonać raka

Chemioterapia indukcyjna

Chemioterapia indukcyjna, nazywana także neoadjuwantową lub przedoperacyjną, to rodzaj leczenia wstępnego, stosowany przed operacjami, w celu zmniejszenia rozmiaru nowotworu, a także redukcji ryzyka jego rozsiewu. W niektórych przypadkach zastosowanie tego rodzaju chemii może także doprowadzić do remisji choroby. Z tego artykułu dowiesz się więcej na temat chemioterapii indukcyjnej oraz jej zastosowania.

Chemioterapia czyli co?

Tak zwana “chemia” to najprościej mówiąc sposób leczenia chorób nowotworowych, lub poprawy jakości życia pacjentów onkologicznych za pomocą leków cytostatycznych. Chemioterapia może stanowić dodatek do innych metod leczenia np. radioterapii lub leczenia chirurgicznego. Poniżej przedstawiamy niektóre rodzaje tzw. “chemii”.

 • Chemioterapia paliatywna – stosowana u pacjentów, których nie można wyleczyć. Jej zadaniem jest poprawa jakości ich życia oraz przedłużenie go.
 • Chemioterapia radykalna – której zadaniem jest całkowita eliminacja komórek nowotworowych w organizmie pacjenta.
 • Chemioterapia uzupełniająca – stosowana po leczeniu operacyjnym, ma zapobiegać rozsiewowi komórek nowotworowych, a także zwiększać szansę na pełne wyleczenie.
 • Chemioterapia celowana – która opiera się na spersonalizowanych lekach, dobieranych z uwzględnieniem specyficznych potrzeb pacjenta.
 • Chemioterapia indukcyjna – stosowana we wstępnym leczeniu, przed bardziej radykalnymi metodami. Na czym polega i ile trwa chemioterapia indukcyjna, a także w jakich przypadkach może zostać zastosowana dowiesz się z tego artykułu.

Chemioterapia indukcyjna

Co to jest chemioterapia indukcyjna, na czym polega? 

Chemioterapia indukcyjna (neoadiuwantowa) to rodzaj leczenia, który stosowany jest wyłącznie przed radykalną procedurą medyczną, jaką jest zabieg operacyjny wykonywany przez chirurga. Leczenie indukcyjne odbywa się w szpitalu i obejmuje dożylne podanie odpowiednich leków cytostatycznych. Zadaniem chemioterapii neoadiuwantowej jest zmniejszenie przerzutów lub nacieków nowotworu oraz wpłynięcie na guz w taki sposób, aby uległ on zmniejszeniu, dzięki czemu możliwe będzie przeprowadzenie operacji lub zastosowanie innego rodzaju terapii. Chemioterapia indukcyjna może być stosowana w przypadku guzów  litych, ale także w innych rodzajach nowotworów np. w białaczce.

Chemioterapia indukcyjna – ile trwa

O tym czy należy zastosować chemioterapię indukcyjną oraz ile powinna ona trwać każdorazowo będzie decydował lekarz prowadzący. Ponieważ każdy pacjent jest inny i ma inne potrzeby decyzja ta zawsze będzie indywidualna. Zwykle nie ma sztywno ustalonej liczby cykli – jest ona zależna między innymi od:

 • rozpoznania,
 • zaawansowania choroby,
 • tolerancji pacjenta,
 • osiąganych efektów.

Jeśli chcesz wiedzieć ile potrwa chemioterapia indukcyjna u Ciebie skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym. Strach jest rzeczą normalną, ale nie bój się zadawać pytań – w końcu chodzi o Twoje zdrowie i masz prawo wiedzieć wszystko.

Chemioterapia indukcyjna

Chemioterapia indukcyjna guzów litych

Chemioterapia indukcyjna, jako metoda leczenia wstępnego przed operacją znajdzie zastosowanie w szczególności u pacjentów z guzami litymi np. zarodkowymi, mięsakami, chłoniakami. W związku z tym będzie ona stosowana u osób, w leczeniu których biorą udział chirurdzy. Dzięki zastosowaniu leczenia w postaci chemioterapii indukcyjnej (neoadiuwantowej) guz zmniejsza się, a jego wycięcie jest ułatwione.

Chemioterapia indukcyjna i skutki uboczne

Chemia indukcyjna, tak jak pozostałe rodzaje chemioterapii, może wywoływać nieprzyjemne działania niepożądane. Nie należy jednak zapominać o tym, że głównym celem stosowania cytostatyków jest wyleczenie osoby chorej lub przedłużenie jej życia. Przykładowe skutki uboczne chemioterapii to między innymi:

 • nudności i inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego,
 • wypadanie włosów,
 • złe samopoczucie.

Dolegliwości te można jednak łagodzić np. za pomocą odpowiedniej diety, czy dobranych przez lekarza, stosownych leków. Pomimo niedogodności nie warto się poddawać, ale każdego dnia z zapałem podejmować walkę o własne zdrowie i życie.