Pokonać raka

Na czym polega chemioterapia paliatywna

Chemioterapia paliatywna raka płuc, wątroby oraz innych narządów to sposób na przyniesienie ulgi osobom chorym, u których nowotwór nie może zostać poddany leczeniu operacyjnemu. W takich wypadkach chemioterapia paliatywna pozwala na złagodzenie występujących w chorobie nowotworowej objawów, a także na przedłużenie życia pacjenta. O sposobie przebiegu leczenia, a także o wyborze konkretnych leków cytostatycznych zawsze będzie decydował lekarz, biorąc pod uwagę indywidualne cechy organizmu każdego pacjenta.

Chemioterapia paliatywna – na czym polega?

Leczenie za pomocą cytostatyków może pomóc zniszczyć komórki nowotworowe oraz wrócić do zdrowia. Niestety są również przypadki, które mają bardzo złe rokowania – wtedy lekarze decydują się na chemioterapię paliatywną, która nie doprowadzi do wyleczenia pacjenta, ale może znacząco podnieść komfort jego dalszego życia, a także przedłużyć je o kilka miesięcy lub lat. Chemioterapia paliatywna często stosowana jest w raku:

 • jelita grubego,
 • wątroby,
 • jajnika,
 • żołądka,
 • płuc.

Istnieją różne sposoby podawania leków choremu, pacjent może przyjmować je doustnie, dotętniczo, a także dokanałowo. O wyborze najodpowiedniejszej metody zadecyduje lekarz prowadzący.

Na czym polega chemioterapia paliatywna

Kiedy chemioterapia paliatywna?

Chemioterapia paliatywna w raku jelita grubego, płuc, wątroby, oraz przy nowotworach innych narządów stosowana jest, aby przedłużyć życie i zniwelować nieprzyjemne objawy choroby w przypadku, gdy:

 • komórki rakowe są nieoperacyjne,
 • nowotwór daje rozległe przerzuty, niemożliwe do usunięcia,
 • pozwala na to ogólny stan pacjenta.

Czy chemioterapia paliatywna pomaga?

Jeśli pod pojęciem pomocy pacjentowi rozumiemy ulżenie mu w cierpieniu oraz złagodzenie objawów towarzyszących chorobie nowotworowej, odpowiedź na pytanie czy chemioterapia paliatywna pomaga jest twierdząca. Dzięki tej metodzie osoba chora może zyskać od kilku do kilkunastu dodatkowych miesięcy życia, na które nie miałaby szansy bez zastosowania leków cytostatycznych. Należy jednak pamiętać, że pomimo tego, że chemioterapia paliatywna pomaga to nie jest ona środkiem do całkowitego zwalczenia choroby, a jedynie sposobem na podniesienie jakości życia pacjenta onkologicznego. Jakie efekty można osiągnąć stosując ten sposób leczenia?

 • Chemioterapia paliatywna raka płuc – może przedłużyć życie pacjenta od 6 do 12 miesięcy, a w niektórych przypadkach nawet o 2 lata.
 • Chemioterapia paliatywna w raku jelita grubego – zastosowana w przypadku nowotworu dającego przerzuty przedłuża życie średnio o około 4 miesiące.
 • Chemioterapia paliatywna raka wątroby – w niektórych przypadkach może wydłużyć czas życia chorego nawet do 24 miesięcy.

Chemioterapia paliatywna – ile cykli i jak długo?

Sposób leczenia zależy od wielu czynników. Są wśród nich między innymi rodzaj nowotworu, stan pacjenta czy indywidualne predyspozycje organizmu. Ilość cykli zależna jest również od podawanego leku, na przykład w raku jelita grubego:

 • chemioterapia paliatywna Cetuksymab – co 7 dni,
 • chemioterapia paliatywna FOLFIRI – co 14 dni,
 • chemioterapia paliatywna CAPOX – co 21 dni.

Warto pamiętać o tym, że stosowanie chemioterapii ma sens tak długo, jak długo leczenie przynosi efekty oraz korzyści dla osoby chorej. Są przypadki, w których lekarze rezygnują z terapii cytostatykami, na przykład w wyniku występowania niepożądanych i dokuczliwych dolegliwości. W takim wypadku dalsze stosowanie chemioterapii paliatywnej jest pozbawione większego sensu ponieważ nie poprawia, a jedynie pogarsza stan chorego.

Na czym polega chemioterapia paliatywna

Chemioterapia paliatywna – skutki uboczne

Wystąpienie ewentualnych skutków ubocznych przy chemioterapii paliatywnej zależne jest od indywidualnych predyspozycji każdego pacjenta. U jednej osoby mogą wystąpić wszystkie z poniższych objawów, a u innej pojawi się zaledwie kilka z nich. Należy pamiętać o tym, że leki cytostatyczne oddziałują nie tylko na komórki rakowe, ale również na pozostałe komórki organizmu. Do najczęściej spotykanych przy chemioterapii paliatywnej skutków ubocznych zalicza się:

 • uszkodzenia oraz nieprawidłowości w pracy różnych układów: krwiotwórczego, pokarmowego, nerwowego, moczowego;
 • uszkodzenia szpiku kostnego, serca, płuc;
 • dolegliwości ze strony układu pokarmowego: nudności, wymioty, biegunki, wzdęcia, zaparcia;
 • osłabienie kondycji skóry, włosów i paznokci;
 • utrata włosów i łysienie.

Chemia paliatywna – co dalej?

Pacjenci, którzy poddawani są chemioterapii paliatywnej w raku wątroby, płuc, jelita grubego, jajników, żołądka, płuc itd. muszą liczyć się z tym, że ten sposób leczenia ma poprawić komfort życia, które im pozostało, a nie zapobiec chorobie. Przy takiej świadomości u chorego może pojawić się depresja. Dużą rolę w tej sytuacji będzie odgrywało wsparcie bliskich mu osób. W razie potrzeby można zwrócić się również o pomoc do wykwalifikowanego psychologa, który będzie wiedział jak pomóc osobie chorej.