Pokonać raka

Pacjent onkologiczny w centrum uwagi

15 marca zainaugurowana zostaje już 8. edycja kampanii prasowo-internetowej „Pokonać Raka”. Projekt od lat jest autorstwa naszego wydawnictwa Medical Media Solutions i powstaje przy wsparciu merytorycznym wielu znakomitych ekspertów, fundacji, stowarzyszeń, opiniotwórczych mediów i organizacji. Przede wszystkim ma na celu łączyć Specjalistów, Pacjentów, ich bliskich, a także trafiać do decydentów, dla których troska o edukację w zakresie zdrowia, pomocy oferowanej pacjentom i ich rodzinom – w dostępie do skutecznego leczenia powinna być najwyższym priorytetem.

Pierwsza jego odsłona, to ogólnopolska publikacja wraz z Dz. Rzeczpospolita, w kolejnych dniach wszystkie poszerzone materiały będą dostępne na naszej stronie. Na okładce tego merytorycznego tytułu wystąpił Jerzy Stuhr – aktor, reżyser, ale przede wszystkim osoba, która jest blisko pacjentów. Mobilizuje ich i wspiera własnym doświadczeniem walki z chorobą. Wprowadzeniem do rozmowy z aktorem jest wspaniały cytat:

„Radosny jest fakt, że można przeżyć jeszcze jeden dzien i czegóż chcieć więcej. Obecność i poświecenie bliskiej ci osoby w czasie twojej choroby, pokazuje jak wiele dla niej znaczysz. Wówczas słowa jakie oświadczaliśmy przy ołtarzu: że Cię nie opuszczę, aż do śmierci” nabierają prawdziwego znaczenia.

Tutaj inspirujący odpacjencki przekaz znajdziecie również w słowach Podpopiecznej Fundacji Rak’n’Roll – Aleksandra Arendarska nie dała się zatrzymać chorobie, stawia jej czoła a sama spełnia swoje marzenia.

Całą publikację otwiera wywiad z prof. Jackiem Fijuthem – Prezesem Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, który podkreśla, że onkologia powinna być troską nas wszystkich, a jej rozwój wymaga zwiększenia nakładów na służbę zdrowia. PKB w tej sferze znacząco odbiega od średniej krajów Unii Europejskiej, a onkologia należy do niedoszacowanych dziedzin polityki zdrowotnej. W tym aspekcie wsparł nas również Dr Janusz Meder – Prezes Polskiej Uniii Onkologii, który apeluje o wspólne działania, zaznaczając przy tym, że tylko długofalowe i zdecydowane zmiany mogą przynieść pożądane efekty w poprawie jakości opieki onkologicznej. Oczywiście zauważa, że muszą być one kontynuowane pod nadzorem merytoryczno-logistycznym Narodowego Instytutu Onkologii.

W publikacji są poruszane bardzo ważne tematy związane z szansami jakie dają nowoczesne terapie, które wciąż pozostają poza zasięgiem refundacyjnym pacjentów.

Razem z Dr Barbarą Radecką, przedstawiamy potrzeby pacjentów z rakiem jelita grubego, u których dochodzi do przerzutów z powodu późnego wykrycia choroby lub agresywnego jej przebiegu. Pytamy ją więc o jakie zmiany apelują specjaliści i na jakie czekają pacjenci. Bardzo ważny jest tu konspekt możliwości jakie wynikają z leczenia, które daje olbrzymie szanse i zmienia status pacjenta chorego na raka jelita grubego, na chorego przewlekle.

Drugim tematem z tego obszaru jest rak nerki. Dr Jakub Żołnierek przedstawia obecną sytuację chorych na raka nerki, u których brakuje szerszego wachlarza wyboru leczenia, ograniczonego brakiem finansowania. Razem z pacjentem pokazujemy, jak dostęp do leczenia daje szansę na normalne życie, dlaczego pacjent ma prawo do godnego leczenia.

Redakcja podjęła również problematykę nowotworu raka prostaty. Dzięki wsparciu Dr Iwony Kozak-Michałowskiej pokazujemy jak świadomość na temat potrzeby badań prostaty może pozytywnie wpływać na szybszą diagnostykę i dzięki temu lepsze rokowania. Pani Doktor charakteryzuje dokładnie zakres badań, materiał ma walor praktycznych wskazówek. Natomiast temat raka prostaty z przerzutami do kości szczegółowo poruszony zostaje w rozmowie z prof. Pawłem Wiechno. Pytamy jakie są obecne wytyczne leczenia takich pacjentów, jakie zmiany nastąpiły na listach refundacyjnych.

Poświęcamy też uwagę pacjentkom, zmagającym się z rakiem piersi. Zauważamy, że choroba nie musi ograniczać ich aktywnego życia osobistego i zawodowego, realizacji kolejnych celów, pasji. Dr Agnieszka Jagiełło-Gruszweld punktuje jak domowe warunki leczenia zapewniają pacjentowi komfort psychiczny, a przede wszystkim jak zmienia się podejście do choroby osoby przyjmującej chemioterapię doustną.

Dr Tomasz Dworzecki wprowadza nas w charakterystykę metody radioterapii, którą jest brachyterapiia. Czym różni się od klasycznej radioterapii dowiecie się z wywiadu.

„Brychoterapia jest bardzo ważną składową leczenia raka szyjki i trzonu macicy.”

Żywienie medyczne w chorobie nowotworowej, to temat o który często pytacie. Jarosław Gośliński – Redaktor naczelny portalu onkologicznego zwrotnikraka.pl w artykule potwierdził, że pacjenci, a szczególnie ich bliscy poszukują na forum informacji o zasadach żywienia w chorobie. Dlatego temat zostaje przez niego podjęty i przedstawiony w przyjaznej narracyjnej formie. Również Dr Kinga Kupczyk Koordynator Zespołu ds. Leczenia Żywieniowego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu, w wyczerpujący sposób kieruje przekaz do pacjentów i ma nadzieję, że pomoże on w zgłaszaniu się chorych onkologicznych do specjalistów ds. żywienia, dietetyków jeszcze przed wystąpieniem niedożywienia, kiedy można realnie pomóc.

Szczegółowe informacje na temat całego projektu oraz dostęp do jego wersji online znajdziecie na:  https://dbajozdrowie.info/wp-content/uploads/2018/03/Pokonać-Raka_marzec-2018.pdf