Pokonać raka, Zdrowie kobiety

Rak szyjki macicy

Rak szyjki macicy to jeden z najczęściej dotykających kobiety nowotworów złośliwych. Pomimo tego, wcześnie wykryty może zostać całkowicie wyleczony. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat raka szyjki macicy? Jakie są przyczyny, objawy oraz rokowania, a także jak może przebiegać leczenie przy raku szyjki macicy dowiesz się z przygotowanego przez nas tekstu.

Rak szyjki macicy – czym jest?

Złośliwy nowotwór atakujący układ rozrodczy kobiet – rak szyjki macicy, to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet. Mogą na niego zachorować zarówno młode, jak i starsze kobiety (25, 40-55 lat). Dużym zagrożeniem jest to, że choroba może przez wiele lat rozwijać się bezobjawowo. Im później nastąpi wykrycie nowotworu, tym gorsze będą rokowania dla pacjentki. Wczesne wykrycie oraz leczenie raka szyjki macicy pozwala na pełen powrót do zdrowia. Ważna jest profilaktyka – wykonywanie badań ginekologicznych oraz cytologicznych, które pozwolą na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. Lekarze zalecają, aby pacjentki co 3 lata kontrolnie poddawały się cytologii.

Rak szyjki macicy – przyczyny

Przyczyny rozwoju raka szyjki macicy mogą być bardzo zróżnicowane. Za największy czynnik ryzyka uważa się wirus HPV. To właśnie wirus brodawczaka ludzkiego w największym stopniu odpowiada za występowanie raka szyjki macicy u kobiet w różnym wieku. Wbrew pozorom o zarażenie HPV nie jest trudno – większość populacji miała styczność z tym wirusem. Najczęściej, choć nie tylko, przenosi się on podczas kontaktów seksualnych.
Nie bez znaczenia dla występowania tego nowotworu pozostaje także styl życia kobiety, który może sprzyjać rozwojowi choroby. Wśród innych przyczyn raka szyjki macicy (w kontekście zwiększania ryzyka zachorowania) wymienia się między innymi:

 • wczesną inicjację seksualną,
 • wielu partnerów seksualnych,
 • dużą liczbę porodów (przyjmuje się, że od 5 wzwyż),
 • palenie tytoniu,
 • dysplazję szyjki macicy.

Dodatkowo, do czynników ryzyka zalicza się także:

 • stosowanie antykoncepcji hormonalnej,
 • złą dietę, ubogą w antyoksydanty,
 • infekcje narządów rodnych (chlamydioza, rzeżączka, opryszczka, cytomegalia),
 • infekcję wirusem HIV.

Badania nie wykazały dziedziczenia predyspozycji do wystąpienia raka szyjki macicy. Nie oznacza to jednak, że jeśli kobiety w Twojej rodzinie nie cierpiały na ten nowotwór, także i Tobie on nie grozi.

Wiedząc co powoduje raka szyjki macicy można mu łatwiej zapobiec. Modyfikacja stylu życia np. zmiana diety, wierność jednemu partnerowi, rezygnacja z nałogów, w połączeniu z przeprowadzaniem regularnych badań profilaktycznych minimalizuje ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy, lub pozwoli na jego szybkie wykrycie i podjęcie leczenia.

Czym jest dysplazja szyjki macicy?

Dysplazja szyjki macicy to zmiany i zaburzenia w rozwoju komórek nabłonka szyjki macicy. Wyróżnia się dysplazję małą, średnią oraz dużą. Dwie ostatnie mogą doprowadzić do rozwoju nowotworu. To dlatego ważne jest podjęcie leczenia, które zapobiegnie rozwojowi raka szyjki macicy. Dysplazję można wykryć podczas rutynowych badań cytologicznych.

Rokowania przy nowotworze szyjki macicy

Wykryty w fazie bezobjawowej rak szyjki macicy ma dobre rokowania i można go w prosty sposób wyleczyć. W pierwszym stopniu zaawansowania choroby uleczalność utrzymuje się na poziomie około 90%.
Rokowania w dużej mierze zależą od etapu rozwoju raka szyjki macicy, a także od tego czy nowotwór daje przerzuty. Jeśli tak, szanse na powrót do zdrowia pacjentki maleją. Jak leczyć raka szyjki macicy? Pod opieką lekarza specjalisty i w odpowiednim ośrodku. Tylko takie działanie zwiększa szansę na powrót do zdrowia.

Objawy raka szyjki macicy

Bardzo często rak szyjki macicy rozwija się bezobjawowo. Sama choroba, jak i stany przedrakowe mogą się nie ujawniać przez długi czas – dlatego tak ogromne znaczenie ma profilaktyka. Sygnałem alarmowym, że w Twoim organizmie dzieje się coś złego mogą być kłykciny kończyste. To nieestetyczne brodawki pojawiające się w okolicach narządów intymnych oraz odbytu w wyniku zarażenia HPV. Inne, niepokojące objawy (które bardzo często towarzyszą rozwojowi nowotworu) to:

 • przewlekły stan zapalny szyjki macicy (który można potwierdzić wyłącznie badaniami – nie daje objawów),
 • krwawienia pomiędzy miesiączkami lub po menopauzie,
 • bolesność w podbrzuszu – występująca po stosunku lub w trakcie badań ginekologicznych,
 • obfitsze niż zwykle menstruacje,
 • występowanie upławów.

Jak szybko postępuje rak szyjki macicy? Rozwój choroby może trwać 9-13 lat. Dlatego lekarze zalecają badania kontrolne co 3 lata. Pamiętaj o tym, że przez wiele lat choroba może nie dawać żadnych widocznych objawów.

Leczenie raka szyjki macicy

Dobór odpowiedniego leczenia raka szyjki macicy zależy od zaawansowania choroby. Stosowane metody to:

 • zabieg chirurgiczny – nie odbiera szans na zajście w ciąże,
 • radioterapia – stosowana przy zaawansowanych stadiach choroby,
 • chemioterapia – najczęściej jako dodatek do radioterapii.