Pokonać raka

Skutki uboczne chemioterapii

Skutki uboczne chemioterapii to temat interesujący wiele osób, które usłyszały diagnozę o nowotworze. Budzą one lęk wśród pacjentów oraz ich rodzin i wiążą się z wieloma niewygodami. Warto wiedzieć, że pomimo tego, że niektóre skutki uboczne chemioterapii czerwonej lub żółtej przemijają po zakończeniu leczenia część z nich może niekorzystnie odbić się na zdrowiu w dłuższej perspektywie czasu. Pomimo tego należy jednak pamiętać o tym, że skutki uboczne chemii to tylko drobna niedogodność w procesie walki z rakiem.

Czym jest chemioterapia?

Chemioterapia to jeden z najskuteczniejszych, dostępnych współczesnej medycynie sposobów pozwalających na leczenie chorób nowotworowych lub wydłużanie czasu przeżycia osób chorych. Do kuracji przeciwnowotworowych wykorzystuje się substancje chemiczne – leki cytostatyczne, które wykazują działanie zwalczające w stosunku do szybko dzielących się komórek, takich jak na przykład komórki nowotworowe. Niestety, charakter tych leków sprawia, że oddziałują one na cały organizm ludzki, a to oznacza również wpływ na zdrowe komórki, które ulegają szybkim podziałom – dlatego chemioterapia ma skutki uboczne.

Skutki uboczne chemioterapii

Chemioterapia – skutki uboczne dla całego organizmu

Leki cytostatyczne mają wpływ na wszystkie komórki organizmu ulegające szybkiemu podziałowi, w ciele człowieka, poza komórkami nowotworowymi właściwości takie wykazują również komórki:

 • szpiku kostnego,
 • mieszków włosowych,
 • nabłonka jamy ustnej i przewodu pokarmowego,
 • nabłonka układu rozrodczego.

Występowanie ewentualnych skutków ubocznych, podobnie jak ich nasilenie, każdorazowo zależy od rodzaju stosowanych cytostatyków oraz indywidualnych reakcji organizmu chorego. Należy również pamiętać o tym, że jedne działania niepożądane będą występowały niedługo po rozpoczęciu leczenia, a inne skutki chemioterapii mogą ujawnić się dopiero po latach.

Najczęściej występujące skutki uboczne chemioterapii

Skutki uboczne chemioterapii w białaczce, raku płuc, jajników, piersi lub innych narządów mogą wyglądać dokładnie tak samo. Wszystko zależne jest od organizmu osoby chorej, a nie od rodzaju nowotworu czy zastosowanych leków – skutki uboczne chemioterapii czerwonej lub żółtej mogą być identyczne lub diametralnie różnić się od siebie, zwykle jednak mijają po zakończeniu leczenia. Poniżej zamieszczamy listę problemów z jakimi najczęściej borykają się pacjenci onkologiczni.

 • Dolegliwości ze strony układu pokarmowego – nudności, wymioty, biegunki, wzdęcia, zaparcia, utrata apetytu oraz smaku i zapachu. Stanowią duże zagrożenie dla pacjenta, ponieważ mogą prowadzić do niedożywienia organizmu, które utrudnia proces leczenia. Większość z tych dolegliwości można łagodzić odpowiednimi lekami.
 • Problemy z nabłonkiem układu pokarmowego – w trakcie leczenia może dochodzić do uszkodzeń w jamie ustnej, a także do problemów z gardłem i dziąsłami. U osób chorych na nowotwór bardzo łatwo dochodzi do podrażnień, infekcji, a także owrzodzeń.
 • Wypadanie włosów – stopniowe łysienie to jeden z problemów, którego najbardziej obawiają się pacjenci onkologiczni, w szczególności kobiety. Podawane leki oddziaływują również na mieszki włosowe, jednak po zakończeniu terapii włosy odrastają.
 • Problemy z układem krwionośnym – jednym ze skutków ubocznych chemioterapii jest jej niekorzystny wpływ na szpik kostny. Leczenie może prowadzić do anemii i spadku krzepliwości krwii, a także do osłabienia układu odpornościowego. W takich wypadkach zalecana jest odpowiednia dieta, odpoczynek, unikanie zarazków, a w niektórych wypadkach nawet transfuzje krwi.
 • Ogólne złe samopoczucie, zmęczenie i osłabienie – które głównie wiąże się z anemią. W trakcie leczenia nowotworów nie należy na siłę forsować organizmu i dostosowywać codzienny wysiłek do możliwości osłabionego chorego.

Skutki uboczne chemioterapii

Skutki chemioterapii po latach

Odległe skutki uboczne chemioterapii, nawet w przypadku wygranej walki z rakiem, mogą utrzymywać się do końca życia. Ma to miejsce w przypadku jeśli leczenie cytostatykami doprowadziło do uszkodzeń:

 • serca,
 • płuc,
 • nerek,
 • układu rozrodczego.

Jak zmniejszyć skutki uboczne chemioterapii

Niektórym skutkom ubocznym chemii paliatywnej można zapobiegać lub je minimalizować. W przypadku dokuczliwych dolegliwości ubocznych warto skonsultować się z lekarzem, który przepisze odpowiednie leki wspomagające lub zmieni formę leczenia. Ogromną rolę dla chorego odgrywa również wsparcie psychiczne i emocjonalne ze strony rodziny i przyjaciół. Warto zadbać również o zmiany stylu życia przed rozpoczęciem chemii – zmianę diety, odpowiednią ilość odpoczynku itd. Na naszym portalu znajdziesz wiele przydatnych informacji związanych z walką z nowotworem.