Pokonać raka

W trosce o kobiety

Federacja Stowarzyszeń „Amazonki” to największa organizacja samopomocowa, skupiająca obecnie ponad 200 klubów Amazonek w Polsce. Celem ich działań jest wszechstronna pomoc psycho-fizyczna kobietom po leczeniu raka piersi. O tym jak ważne jest wsparcie po przebytej chorobie opowie Pani Krystyna Wechmann Prezes Federacji Stowarzyszeń „Amazonki”.

Federacja wspoK.Wechmannmaga działania klubów poprzez warsztaty edukacyjne dla liderek, szkolenia ochotniczek, rehabilitantów czy psychologów z nimi współpracujących. Również istotnym elementem szkoleń jest edukacja i wsparcie kobiet gdy choroba powraca, warsztaty dla par małżeńskich czy młodych Amazonek , których zachorowuje coraz więcej.

1200 przeszkolonych ochotniczek codziennie odwiedza szpitale onkologiczne wspierając własnym doświadczeniem, kobiety krótko po operacjach onkologicznych. Oprócz osobistego wsparcia, ochotniczki rozdają bezpłatne poradniki rehabilitacyjne i psychologiczne wraz z płytami DVD.

Federacja jak i poszczególne kluby, poza działaniami samopomocy podjęły już 20 lat temu szeroko zakrojone kampanie profilaktyczne. Rozpoczęliśmy wzorem amerykańskich organizacji „MARSZE NADZIEI” czy „BIEGI DLA ZDROWIA”. Z biegiem lat rozszerzyliśmy te działania o wydawanie kalendarzy Amazonek (pierwszy we Wrocławiu) oraz wystaw „Niejedna z jedną” i Amazonki 2011 ukazująca tematykę problemu raka piersi, w Olsztynie wystawa pod hasłem „Różowe fotografie” czy w Kaliszu wernisaż fotografii .

Dużym echem odbiła się wystawa zdjęć 10 Amazonek w 2011 roku- którą można było zobaczyć na Starym Rynku w Poznaniu pod tytułem „Oswoić raka” a jej celem jest uświadomienie, że po amputacji piersi można normalnie funkcjonować i cieszyć się życiem. Wystawa ta również była prezentowana w Parlamencie Europejskim w Brukseli pod hasłem „BEATY AND THE BREAST”. Kampanie takie mają obudzić chęć do badania się, zmuszenia do refleksji oraz zmniejszyć strach przed wykonywaniem badań.

Byliśmy organizatorem dużych kampanii zdrowotnych „Sekrety Życia” między innymi z hasłami Twoje zdrowie jest najważniejsze, Przejmij kontrolę nad swoim życiem czy Kochaj siebie a będziesz kochany – gdzie mówimy kobietom NIE PRZEGAP SZANSY.

5 lat kampanii „Zdrowy nawyk, zdrowie piersi” to akcja profilaktyczna dotycząca raka piersi, która dzięki zaangażowaniu gabinetów medycyny estetycznej, kosmetycznych i SPA jest prowadzona sukcesem już ponad 5 lat z firmą Plazanet- REVITALASH Polska. Również Federacja byłą partnerem kampanii „Rajd Polskich kobiet”.

Każda kampania ma inny charakter ale najważniejszy jest cel, aby podnieść świadomość społeczeństwa o ważności wczesnego wykrywania raka piersi i likwidacja lęku przed badaniami.

Dużym znaczeniem jest to, że we wszystkich powyższych akcjach bez jakiegokolwiek wynagrodzenia i z dużym zaangażowaniem biorą w nich udział kobiety ze sfer publicznych jak Małgorzata Ostrowska, Hanna Śleszyńska, Katarzyna Bujakiewicz, Ilona Felicjańska, Małgorzata Kożuchowska, Agata Młynarska, Olga Bończyk, Bożena Dykiel, Katarzyna Żak, Joanna Jabłczyńska, Katarzyna Pakosińska czy wiele innych i robią to na rzecz Amazonek. Zaangażowane są równeiż kobiety publiczne, które przeszły raka piersi i mówią o tym oficjalnie jak Krystyna Kofta czy Katarzyna Grochola.

Motorem naszych działań w temacie profilaktyki raka piersi są nasze doświadczenia osobiste oraz niezbyt skuteczny sposób prowadzenia i promowania profilaktyki raka piersi- poprzez ulotki, listy z zaproszeniami na badania, okazały się metodami nieskutecznymi wykonywanymi przez NPZCHn i Wok-i..

Nigdy za wiele przedstawiania dróg pokazujących, jak ważna jest profilaktyka i leczenie raka. Trzeba mówić nie tylko o raku piersi, ale i o innych schorzeniach nowotworowych abyśmy objęli opieką systemową wszystkie choroby nowotworowe.

„Jest jak jest” to pomysł na zupełnie inną formę kampanii mówienia o zaawansowanym raku piersi, jak prowadzić trudne rozmowy z rodziną, znajomymi, przyjaciółmi czy pracodawcą.

To wielkie wyzwanie, ale najwyższy czas je podjąć z nadzieją, że za parę lat uda się zmienić mentalność w podejściu do tego trudnego tematu.

Temat ten jest podejmowany w monodramie w wykonaniu Agnieszki Różańskiej aktorki z Teatru Nowego z Poznania- a jego organizatorem jest Scena na Piętrze.

Oczywiście co bardzo ważne jesteśmy partnerem z decydentami przede wszystkim z Ministerstwem Zdrowia, NFZ jak i lekarzami walcząc o jak najlepsze standardy leczenia i rehabilitacji zdiagnozowanych kobiet z rakiem piersi.