Pokonać raka

Wrażliwa skóra

W trakcie radioterapii skóra ulega uszkodzeniu, a w przypadku chemioterapii nadmiernemu wysuszeniu. Warto w takiej sytuacji korzystać ze specjalistycznych kosmetyków, które zostały stworzone z myślą o pacjentach onkologicznych.

Pielęgnacja skóry w radioterapii

Zmiany skórne występujące w wyniku radioterapii, mogą znacząco pogorszyć komfort pacjenta w trakcie leczenia. Zmiany te, zwane oZrzut ekranu 2016-02-24 o 09.03.30dczynami popromiennymi, przedłużają proces gojenia, a w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do powstania owrzodzeń, blizn, a nawet martwicy. Właściwa pielęgnacja skóry w trakcie radioterapii jest więc kluczowa. Działania profilaktyczne oraz leczenie odczynu popromiennego powinno rozpocząć się już w trakcie napromieniania i kontynuować przez wiele miesięcy po jego zakończeniu. Chory powinien traktować miejsca napromieniania szczególnie delikatnie, nie trzeć ich i nie drapać, nie dopuszczając do uszkodzeń skóry. Wskazane jest mycie napromienianych okolic tylko letnią wodą oraz noszenie przewiewnych ubrań z naturalnych tkanin. Nie wolno używać tradycyjnych kosmetyków, ani zmywać oznaczeń miejsc wyznaczonych do napromienienia. Pomimo odczuwanego dyskomfortu, na skórę napromienianą nie wolno stosować plastrów rozgrzewających, ani worków z lodem.

Aby ułatwić skórze odnowę niezwykle ważna jest staranna pielęgnacja, najlepiej przy użyciu kosmetyków opracowanych specjalnie dla skóry poddanej radioterapii. Takim kremem, posiadającym właściwości nawilżające, natłuszczające, ochronne i łagodzące odczyn popromienny jest krem kojąco-łagodzący RadioProtect. Jest to preparat opracowany naukowo przez polskiego farmaceutę, z opatentowanym składem i udowodnionym klinicznie działaniem. RadioProtect od lat stosowany jest na oddziałach radioterapii w szpitalach onkologicznych w Polsce. Skutecznie pielęgnuje, chroni i odżywia naświetlaną skórę. Dzięki aksamitnej konsystencji z łatwością się rozsmarowuje i dobrze wchłania. Po rozprowadzeniu pozostawia na skórze delikatną warstwę ochronną.

W badaniu klinicznym przeprowadzonym w Centrum Onkologii w Bydgoszczy, na 152 pacjentów leczonych radioterapią i stosujących krem RadioProtect u 53.3% nie wystąpił wczesny odczyn popromienny skóry. U dalszych 39.5% pacjentów odnotowano n popromienny 1-stopnia, a tylko u 7,2% wszystkich osób objętych badaniem odnotowano odczyn popromienny skóry 2-stopnia. Nie zarejestrowano odczynów 3 i 4 stopnia. RadioProtect doskonale pomaga również skórze po opalaniu słonecznym, oparzeniach, solarium, naświetlaniach kosmetycznych, czy depilacjach laserowych. Od kilku lat krem używany jest przez polskich żołnierzy na misjach ONZ i NATO na terenach Afryki, Azji, Europy i jest na wyposażeniu zestawu profilaktyczno-leczniczego każdego żołnierza. RadioProtect dostępny jest w dobrych aptekach.

Pielęgnacja skóry w chemioterapii

W wyniku niektórych chemioterapii przeciwnowotworowych może pojawić nadmierna suchość skóry wewnętrznych części dłoni i stóp, a także w okolic pach i pachwin. Ten tzw. zespół „ręka-stopa” objawia się zaczerwienieniem, mrowieniem, przeczulicą, a nawet bólem i obrzękiem skóry tych okolic. Może mu towarzyszyć siność i zaczerwienienie, nadmierne rogowacenie i powstawanie pęcherzy. Taka skóra wymaga specjalnego traktowania  i bardzo systematycznej, specjalistycznej pielęgnacji. Potrzebuje ona witamin, substancji zmiękczających, nawilżających, odżywczych i ochronnych. Pielęgnacja musi prowadzić do powstania na skórze cienkiego, ochronnego filmu, tworzącego dodatkową barierę, hamującą ucieczkę wilgoci i odbudowę płaszcza wodno-tłuszczowego. Preparatem spełniającym te oczekiwania jest specjalistyczny krem nawilżająco-natłuszczający  ChemoDry B6. Jest to krem autorstwa polskiego farmaceuty, z opatentowanym składem i klinicznie udowodnionym działaniem. ChemoDry B6 dostępny jest w dobrych aptekach.

Kremy RadioProtect i ChemoDry B6 uzyskały nominację do Nagrody Zaufania Złoty OTIS 2016.

Napisz Komentarz