Pokonać Tabu, Zdrowie kobiety, Życie seniora

Aktywnie i zdrowo w nietrzymaniu moczu!

Aktywnie i zdrowo w nietrzymaniu moczu!

Nietrzymanie moczu inaczej inkontynencja to schorzenie, na które cierpi coraz więcej osób, prawie tyle samo co na katar sienny. Może ono dotyczyć zarówno osób we wczesnym, średnim jak i późniejszym etapie życia. Szacuje się, że 1 na 4 kobiety i 1 na 8 mężczyzn spotyka się z inkontynencją w swoim życiu. Należy jednak pamiętać, że można zaradzić każdej formie i skali tego schorzenia, jednocześnie nie rezygnując z aktywnego trybu życia.

Przyczyny nietrzymania moczu!

Zarówno przyczyny jak i przebieg nietrzymania moczu mogą przybierać różne formy. W pierwszym etapie schorzenia może to być zwykłe popuszczanie kilku kropel. Następnie ten poziom może się utrzymać bez zmian lub znacznie pogorszyć wraz z upływem czasu. Istnieją również przypadki, gdzie osłabienie pęcherza następuje gwałtownie. Problem NTM obejmuje wiele przyczyn, u kobiet najczęstszą jest nadmierne rozciągnięcie mięśni miednicy spowodowane porodem, natomiast w przypadku mężczyzn nietrzymanie moczu może być konsekwencją zabiegu prostaty. Do innych przyczyn prowadzących do osłabienia pęcherza zalicza się różne zabiegi chirurgiczne, wypadki lub w przypadku osób starszych, stany poudarowe.

NIE dla skutków nietrzymania moczu!

U osób zmagających się z nietrzymaniem moczu częściej dochodzi do zakażeń dróg moczowych, owrzodzeń, niewydolności ne­rek. Współistniejącym problemem są wszelkiego rodzaju zmiany skóry (podrażnienia, odparzenia,  stany zapalne) obejmujące strefy intymne. Dlatego tak duże znaczenie jjtk wiedza odnośnie właściwej profilaktyki, odpowiednia higiena, wzmacnianie mięśni dna miednicy i w końcu systemowe wsparcie chorego w procesie powrotu do zdrowia, tak by mógł on w jak największym stopniu prowadzić normalne życie. Pamiętajmy, że schorzenie nietrzymania mo­czu należy zakwalifikować jako dokuczliwe i w znacznym stopniu obniżające jakość życia. Niestety zespół zaburzeń psycho­społecznych jakie wywołuje dyskomfort schorzenia obejmuje obniżoną samoocenę pacjenta, ograniczenie życia towarzy­skiego i seksualnego, depresję oraz w przypadku nasilenia dolegliwości, zależność od opiekunów. Bezcenny jest kontakt z lekarzem, któ­ry rozpozna przyczyny, objawy i zapropo­nuje możliwości leczenia – pozwoli to na wcześniejsze rozpoznanie problemu, łatwiej­sze i skuteczniejsze postępowanie diagno­styczno-terapeutyczne oraz przyczyni się do poprawy jakości życia osób cierpiących z powodu NTM.

Nie rezygnuj z życia! Po­staw na właściwą higienę i zdrową skórę!

W postępowaniu leczniczym ważne jest właściwe rozpoznanie przyczyny
i stopnia nietrzymania mo­czu, a następnie dobór metod leczenia. Nieodłącznym elementem jest odpowiednia higiena, którą należy prowadzić w oparciu o dobór właściwych produktów chłonnych. W zależności od predyspozycji fizycznych pacjentów istnieje wybór pomiędzy wkładami chłonnymi, majtkami chłonnymi, pieluchami anatomicznymi a pieluchomajtkami (www.katalog-hartmann.pl).

W celu dokonania wyboru produktu chłonnego w pierwszej kolejności należy określić stopień nietrzymania moczu. Prawidłowe określenie poziomu nietrzymania moczu (lekki, średni lub ciężki) powinno obejmować częstotliwość oddawania moczu w ciągu doby, ilość gubionego moczu oraz sytuacji, w których następuje bezwiedne wydalanie. O właściwym doborze wyrobu chłonnego decydują również parametry produktu takie jak budowa, kształt, poziom chłonności, prawidłowe ułożenie, mocowanie, szczelność. Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty dokonujemy właściwego wyboru środka chłonnego tak, aby zapewnił on optymalną ochronę i wygodę oraz komfort podczas całego dnia.

Dla osób aktywnych/mobilnych najlepszym rozwiązaniem są produkty chłonne, które dzięki swej budowie i właściwościom pozwolą w pełni korzystać z życia. W przypadku osób aktywnych rekomendowane rozwiązania to anatomiczne wkłady chłonne (lekki stan) lub majtki chłonne (stan od średniego do najcięższego NTM).

Poznaj „profilaktykę zdrowej skóry” w produktach chłonnych!

Na szczególną uwagę zasługują produkty chłonne, które różnią się od  standardowych rozwiązań dostępnych na rynku. Mowa tutaj o produktach z innowacyjną budową, które zapewniają aktywną ochronę skóry mającą na celu minimalizację częstych podrażnień, odparzeń, stanów zapalnych skóry czy dróg moczowych.

Wkłady chłonne MoliMed Premium oraz majtki chłonne MoliCare Mobile pozwalają na większy komfort i pełną dyskrecję, zapewniając zdrowie skóry w strefach intymnych. Miękkie materiały, podob­ne do tkanin naturalnych, nie drażnią, a innowacyjna budowa wkładu zapewnia przyjazne dla skóry pH 5,5 oraz antybakteryjne właściwości, szczególnie skuteczne w miejscach narażonych na podrażnienia czy odparzenia. Potrójny wkład chłonny pozwala na szybką dystrybucję moczu do wewnątrz wkładu, utrzymując komfort suchej skóry. Świetne rozwiązanie dla osób ceniących sobie dyskrecję, gdyż ich anatomiczny kształt idealnie dopasowuje się do ciała, zapewniając wysoki komfort psychiczny.

Zarówno wkłady jak i majtki chłonne pozwalają na swobodne korzystanie z toalety.

Wspieraj kondycję swojej skóry!

Zdrowa skóra jest niezbędna dla dobrego samopoczucia człowieka jak i ogólnej jakości życia. Wraz z wiekiem traci swoje właściwości i staje się bardziej podatna na podrażnienia, otarcia czy stany zapalne. Ochronę zdrowej skóry zapewnia kwaśny płaszcz, który działa jak tarcza i odpiera potencjalne zagrożenia. Dlatego tak ważne jest, aby wpierać jego mechanizmy obronne poprzez odpowiedni dobór kosmetyków do oczyszczania czy pielęgnacji. Takie kosmetyki powinny mieć pH najbardziej zbliżone do naturalnego skóry, czyli wartość 4,5-5,5, które nie narusza bariery ochronnej. Ważne, aby kosmetyki posiadły jak największą ilość komponentów naturalnych, aminokwasy, nienasycone kwasy tłuszczowe. Składniki, które regenerują, wzmacniają, nawilżają skórę zarówno te normalną jak i wrażliwą. W kosmetykach należy unikać parabenów, które często mogą mieć niekorzystny wpływ na skórę człowieka, zwłaszcza w przypadku osób z wrażliwą skórą.

Dbaj o kondycję, wspieraj mięśnie dna miednicy!

Pacjenci powinni pamiętać, że NTM nie jest po­wodem do rezygnacji ze swoich pasji czy zdrowych przyzwyczajeń. W wielu przypad­kach ćwiczenia i porady specjalistyczne mogą poprawić stan pacjenta, a nawet całko­wicie go wyleczyć.

Na szczególną uwagę zasługuje BeBo Trening Dna Miednicy oparty na szwajcarskiej koncepcji, wykorzystującej ćwiczenia budzące świadomość ciała, mobilizujące, wzmacniające i relaksacyjne. Właściwy trening i wzmacnianie mięśni dna miednicy przyczynia się do odczuwalnego zmniejszenia natężenia objawów nietrzymania moczu (więcej na www.bebotrening.pl) oraz trwałą poprawę stanu zdrowia.

Bądź świadoma, poznaj koncepcję BeBo!

BeBo® – szwajcarska koncepcja treningu mięśni dna miednicy została opracowana w roku 1996 przez rehabilitantki oraz instruktorki związane z terapią ruchu: Yvonne Keller, Maritę Seleger i Judith Krucker-Manser oraz współpracujących z nimi przez wiele lat lekarzy klinicznych. Trening mięśni dna miednicy metodą BeBo® polega na zbudowaniu świadomości własnego ciała, zrównoważeniu tonusu mięśni dna miednicy poprzez naukę wzmacniania i rozluźniania ich, a także integracji ćwiczeń z oddechem. Metoda uczy właściwego używania mięśni dna miednicy podczas czynności dnia codziennego i wysiłku fizycznego. Koncepcja ukazuje sposoby niwelowania często krępujących problemów uroginekologicznych, ale także zwraca uwagę na psychologiczne aspekty ćwiczeń.

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, badaniom i szkoleniom koncepcja BeBo® rozwinęła praktykowane od lat 50. „ćwiczenia Kegla” w szeroko rozumiany trening mięśni dna miednicy wykorzystujący ich korelację z oddychaniem i psychiką człowieka.

MoliMed 800x170

 

Napisz Komentarz