Pokonać Tabu, Zdrowie intymne, Zdrowie kobiety

Jak leczyć kłykciny kończyste?

Pacjenci często wstydzą się mówić lekarzom o swoim problemie z kłykcinami kończystymi. Warto jednak przełamać wstyd, gdyż istnieją obecnie metody leczenia, które w warunkach domowych pozwolą nam łatwo zwalczyć problem.

Czym są kłykciny kończyste?

Kłykciny kończyste (tzw. brodawki płciowe) stanowią jedno z najczęstszych rozpoznań stawianych przez lekarzy zajmujących się zakaźnymi chorobami narządów moczowo-płciowych. Okres wylęgania kłykcin wynosi od 6 tygodni do 6 miesięcy od zakaźnego kontaktu płciowego (średnio około 3 miesięcy). Kłykciny kończyste wywoływane są przez wirusy HPV, głównie typu 6 oraz 11 i mają charakter drobnych białawo-czerwonych grudek, czasami osiągających duże rozmiary. U kobiet kłykciny kończyste umiejscowione są najczęściej na wargach sromowych w okolicy łechtaczki, w obrębie krocza i w okolicy odbytu. Nierzadko zmiany te występują również w pochwie, w cewce moczowej oraz na szyjce macicy. U mężczyzn kłykciny najczęściej są zlokalizowane na napletku i żołędzi. W przypadku kontaktów analnych brodawki mogą pojawić się w kanale odbytu i w odbytnicy.

Jak wielu osób dotyczy problem?

W tym momencie kłykciny można stwierdzić u ponad 1% osób aktywnych seksualnie. Szacuje się, że mogą one w ciągu całego życia, dotyczyć aż 10% osób aktywnych seksualnie.

Jakie są czynniki ryzyka?

Podobnie jak w przypadku innych zakażeń przenoszonych drogą płciową, ryzyko zakażenia HPV wzrasta wraz z liczbą partnerów seksualnych. Istotne znaczenie ma również fakt ilu innych partnerów ma dany partner. Innym czynnikiem ryzyka jest młody wiek inicjacji seksualnej oraz kontakty bez zabezpieczenia (bez stosowania prezerwatywy).

Jakie pacjenci mają możliwości leczenia w warunkach domowych?

Metody leczenia kłykcin kończystych można podzielić na: procedury stosowane przez samego chorego oraz procedury stosowane przez lekarza. Obecnie w Polsce istnieją trzy preparaty do stosowania przez pacjenta: podofilotoksyna, sinekatechina (na bazie ekstraktu z zielonej herbaty) oraz imiquimod. Mechanizm działania sinekatechiny oraz imiquimodu polega na stymulacji miejscowych reakcji immunologicznych i zapalnych, które prowadzą do zniszczenia zakażonych wirusem komórek. Przy stosowaniu sinekatechiny i imiquimodu rzadko dochodzi do nawrotów choroby.

Na co szczególnie powinien zwrócić uwagę pacjent po leczeniu kłykcin kończystych?

Po zakończeniu leczenia kłykcin, przez kilka tygodni zalecane jest stosowanie prezerwatyw, utrzymanie właściwej higieny okolic narządów płciowych oraz zwrócenie uwagi czy nie ma nawrotu zmian chorobowych.

 

Prof. dr hab. n. med. Sławomir Majewski – Kierownik Kliniki Dermatologii i Wenerologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego