Brzuch, Pokonać Tabu, Zdrowie kobiety

Pokonaj zaparcie

Zaparcie to dolegliwość dotykająca nas stosunkowo często. Czym tak naprawdę są oraz kogo ten problem dotyczy najczęściej?

Zaparcie może być dolegliwością samą w sobie, może być także objawem wielu innych chorób. Jeśli pacjent wypróżnia się mniej niż trzy razy tygodniowo, towarzyszy mu przy tym wysiłek i uczucie niepełnego wypróżnienia – jest to zaparcie. Skala problemu jest bardzo duża. W Polsce na zaparcie cierpi aż 30% społeczeństwa, z czego większość stanowią kobiety oraz osoby otyłe lub z nadwagą, jednak tylko 1/3 z nich zgłasza ten problem jawnie. Najczęściej rozwija się on po 65. roku życia, choć może wystąpić na każdym etapie życia.

Dlaczego kobiety częściej niż mężczyźni cierpią na zaparcie?

Zaparcie jako objaw chorobowy może być uwarunkowane pierwotnie lub wtórnie. Zaparcie pierwotne może być skutkiem zwolnionego pasażu jelitowego lub zaburzeń wydalania w wyniku nieprawidłowej pracy mięśni dna miednicy, najczęściej jednak manifestuje się w postaci zespołu chorobowego, któremu towarzyszy jeszcze ból i wzdęcie brzucha i taki zespół objawów nazywamy zaparciową postacią zespołu jelita nadwrażliwego. Zespół ten ponad dwukrotnie częściej występuje u kobiet. Wtórne zaparcie jest znacznie częstsze i łatwiejsze do usunięcia, kiedy wynika ono z braku aktywności fizycznej, niedostatecznego nawodnienia organizmu czy diety ubogiej w błonnik i pełnej przetworzonych węglowodanów. Trudniedulcobis-profjsza sytuacja jest wtedy gdy spowodowane jest ono innymi chorobami takimi jak cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy stwardnienie rozsiane. Bardzo wiele leków stosowanych przez pacjentów w bardzo zróżnicowanych chorobach może też powodować zaparcie. We współczesnym społeczeństwie olbrzymie znaczenie ma także aspekt psychologiczny i brak intymności w trakcie defekacji w pracy czy w podróży. Jest to szczególnie istotne dla wielu kobiet.

Czy są jakieś szczególne grupy leków lub suplementów diety etc. stosowanych głównie przez kobiety, które mogą mieć wpływ na występowanie zaparcia?

Oprócz suplementów diety zawierających żelazo, przyjmowanych przez kobiety w czasie ciąży bądź z powodu anemii, istotny wpływ na występowanie zaparcia mogą mieć leki przeciwbólowe zawierające kodeinę, leki stosowane w leczeniu nadkwaśności zawierające aluminium lub wapń, niektóre leki na nadciśnienie, leki przeciwpadaczkowe lub leki stosowane w leczeniu choroby Parkinsona.

Czy i dlaczego zaparcie jest częstym problemem wśród kobiet w ciąży i w czasie karmienia piersią?

U kobiet w ciąży jest to spowodowane zwiększoną ilością wytwarzanego przez organizm progesteronu oraz przyjmowania przez matkę preparatów żelaza w okresie ciąży. Są to przyczyny mające wpływ na spowolnienie przemiany materii i mogące prowadzić do powstania zaparcia. Dodatkowo w ostatnich tygodniach ciąży występują skutki mechanicznego nacisku na jelita matki przez bardzo znacznie powiększoną macicę, co również może powodować tę uciążliwą dolegliwość.

Jak radzić sobie z zaparciem?

Aby szybko uporać się z tym problemem należy przede wszystkim zmienić dotychczasowy styl życia. Ważne jest stosowanie odpowiedniej diety z dużą ilością błonnika zawartego w świeżych jarzynach i owocach lub dodatkowo w postaci suplementów diety (ważne, aby był to mikronizowany błonnik nieżelujący) , dbanie o odpowiedni poziom nawodnienia organizmu (2-3 litry płynów obojętnych, nie licząc kawy i herbaty), zwiększenie aktywności fizycznej oraz, jeśli trzeba, wprowadzenie odpowiedniej farmakoterapii.

Które spośród leków zalecane są do krótkotrwałego leczenia zaparć?

Do krótkotrwałego postępowania najczęściej zalecamy leki kontaktowe, takie jak bisakodyl czy pikosulfonian sodu. Przyznam jednak, że są w literaturze liczne przypadki pacjentów choćby neurologicznych, którzy przewlekle przyjmują te preparaty bez negatywnych następstw. Skalę bezpieczeństwa pokazuje również fakt, iż może on być stosowany przez kobiety karmiące, które z reguły są odwodnione, bo bardzo dużo wody wymaga od nich produkcja pełnowartościowego mleka dla swojej pociechy. Przy stosowaniu leków  musimy jednak zawsze pamiętać o przeciwskazaniach, takich jak podejrzenie niedrożności przewodu pokarmowego, choroby zapalne jelit, czy niewiadomego pochodzenia silne bóle brzucha z mdłościami. W przypadku kiedy nasze objawy nas niepokoją, warto skonsultować się z lekarzem.