Brzuch, Pokonać Tabu, Twoje zdrowie

Profilaktyka i leczenie hemoroidów

Zrzut ekranu 2016-04-06 o 20.35.11Siedzący tryb życia i niewłaściwa dieta sprawiają, że coraz więcej osób cierpi z powodu hemoroidów. Guzki krwawnicze są stosunkowo łatwe do wyleczenia, jednak z powodu wstydliwego ulokowania dotknięte nimi osoby zwlekają z wizytą u lekarza.

Guzki krwawnicze, czyli hemoroidy, to naczynia krwionośne wspomagające kontrolę nad wypróżnieniami. O chorobie hemoroidalnej mówimy, gdy struktury naczyniowe dotknie stan zapalny. Mogą wystąpić w postaci hemoroidów wewnętrznych lub zewnętrznych, które objawiają się w bardziej dotkliwy sposób, bo oprócz krwawienia towarzyszy im również ból, swędzenie i pieczenie. Trudno dokładnie stwierdzić, jak wiele osób zmaga się z hemoroidami, jednak szacunki wskazują, że w społeczeństwach wysoko rozwiniętych problem może okresowo dotykać nawet co drugą dorosłą osobą. Zagrożone są szczególnie osoby po 45. roku życia, które pracują przy biurku. Ze względu na wzmożony nacisk na naczynia krwionośne i częste zaparcia, to również powszechna dolegliwość kobiet w ciąży.

Jednym z głównych czynników sprzyjających rozwojowi hemoroidów, jest wspomniany wyżej siedzący tryb życia. Zbierająca się w hemoroidach krew nie ma możliwości odpływu, więc ich ściany są poddane przez długi czas zwiększonemu ciśnieniu. Dlatego właśnie w pracy warto co godzinę wstać i odejść od komputera, aby przywrócić normalne krążenie. Po pracy należy również pamiętać o aktywności fizycznej. Nie muszą być to forsowne ćwiczenia – wystarczy kilkunastominutowy spacer. W profilaktyce hemoroidów szczególnie istotna jest też dieta. Trzeba zadbać o to, by pojawiła się w niej odpowiednia ilość błonnika. Zapobiega on zaparciom, które wpływają niekorzystnie na stan naczyń krwionośnych wokół odbytu. Błonnik w dużych ilościach znajduje się w warzywach, kaszach oraz produktach zbożowych zawierających mąkę z pełnego przemiału. Oprócz tego trzeba przyjmować co najmniej dwa litry płynów dziennie.

Pierwsze symptomy hemoroidów to zazwyczaj swędzenie lub pieczenie w okolicach odbytu. Zwykle nie powoduje to jeszcze niepokoju u pacjentów. Czynnikiem, który skłania ich do wizyty u specjalisty, jest pojawienie się krwi na papierze toaletowym lub stolcu. Na wizycie proktolog wykona badanie per rectum i oceni stopień zaawansowania hemoroidów. Jeżeli stan zapalny nie jest poważny, leczeniem pierwszego wyboru są środki farmakologiczne. Mogą być aplikowane zarówno w postaci maści, jak i czopków, pacjent zazwyczaj może wybrać, jaka forma leku bardziej mu odpowiada. Środki farmakologiczne leczą stan zapalny oraz natłuszczają wrażliwe okolice, zapobiegając dalszym podrażnieniom. Leczenie miejscowe można wspomagać doustnymi środkami wzmacniającymi szczelność naczyń krwionośnych.

Gdy żylak odbytu jest mocno wyodrębniony, proktolog może podjąć decyzję o usunięciu go w warunkach ambulatoryjnych. Zmienione naczynie można podwiązać, co powoduje, że po kilku dniach samoistnie odpada. Oprócz tego lekarz może wykonać kauteryzację, stosując metody chemiczne lub termiczne. W przypadkach daleko posuniętej choroby konieczna jest interwencja chirurgiczna. Do takiego stanu zwykle dochodzi, jeśli pacjent nie zgłosi się w porę do lekarza i ma hemoroidy III lub IV stopnia.

Napisz Komentarz