Świat dziecka

Bezpieczeństwo dziecka – wracamy do szkoły

Początek nowego roku szkolnego 2015/16. Już niedługo szkolne korytarze i sale lekcyjne wypełni gwar dzieci i młodzieży na długie 10 m-cy. Powrót po wakacjach jest szczególnie trudny zarówno dla rodziców jak i dzieci, bo muszą stawić czoła nowym wyzwaniom i kolejnym obowiązkom. Lista przygotowań obejmuje więc rozmowy z dzieckiem na temat powrotu do szkoły. Trzeba też zakupić książki, zeszyty, wyposażyć piórniki, odkurzyć plecaki i przeżyć nadchodzące miesiące skupiając się na nauce, ale i szkolnej zabawie. Kompletując, jak co roku, szkolną wyprawkę rodzice nie powinni zapominać również o bezpieczeństwie swojego dziecka i jego ubezpieczeniu. Uczniowie potrafią być bowiem bardzo aktywni i żywi. Ze statystyk Systemu Informacji Oświatowej wynika, że co roku ponad 70 tys. dzieci ulega wypadkom w placówkach oświatowych. Najczęściej są to złamania, zwichnięcia i rany wymagające interwencji chirurgicznej.

Zrzut ekranu 2015-08-24 o 11.58.37Zanim otrzymamy ofertę polisy ze szkoły, warto sprawdzić co może zaproponować nam branża ubezpieczeniowa. Na jakie rodzaje produktów ubezpieczeniowych dla dzieci mogą natrafić rodzice?

Najczęściej na rynku dostępne są ubezpieczenia dla dzieci dołączane do polisy dla rodzica. W takich ubezpieczeniach ochrona dla dziecka ograniczona jest zazwyczaj do dwóch lub trzech świadczeń. Popularnym typem polisy, już dedykowanej dla dziecka jest tzw. posagówka. Celem tej polisy jest zebranie kapitału na start dziecka w dorosłe życie i wy- płata gwarantowanej kwoty na koniec trwania okresu umowy. W przypadku tego typu polisy, ochroną objęta jest osoba opłacająca składki, zaś ochrona dla dziecka jest ograniczona, o ile w ogóle polisa ją zapewnia.

Natomiast dostępne są także na rynku polisy stworzone głównie z myślą o najmłodszych, z kompleksową ochroną wypadkowo-zdrowotną. Oferowany przez MetLife pakiet „Bezpieczne Dziecko” powstał we współpracy z rodzicami. Zakres tego ubezpieczenia jest szeroki i oferuje realną pomoc w nagłych, niespodziewanych sytuacjach.

Czym najczęściej kierują się rodzice przy wyborze ubezpieczenia?

Podstawowym kryterium decydującym o zakupie ubezpieczenia jest wysokość składki. To regularny koszt, jaki rodzice decydują się ponosić, by chronić pociechy. Drugie kryterium to wysokość sumy ubezpieczenia, czyli maksymalna wartość świadczenia, którą ubezpieczyciel zobowiązuje się wypłacić w przypadku zajścia zdarzenia ubezpieczeniowego. Niestety rzadziej rodzice patrzą na zakres ochrony ubezpieczeniowej. W konsekwencji może prowadzić to do rozczarowania w sytuacji, kiedy dziecku coś się stanie, a ubezpieczyciel odmówi wypłaty świadczenia lub realizacji jakiejś usługi, gdyż polisa nie obejmuje danego zdarzenia ochroną ubezpieczeniową. Zawsze warto więc porozmawiać z doradcą finansowym i zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia.

Na co powinniśmy zwrócić baczniejszą uwagę by dokonać odpowiedniego wyboru?

Wybierając ubezpieczenie rodzice powinni wziąć pod uwagę zakres ubezpieczenia, czyli w jakich sytuacjach dziecko jest chronione. Im szerszy zakres, tym polisa będzie bardziej pomocna. Ważne jest, by ubezpieczenie oferowało realną pomoc w trudnych sytuacjach, czyli nie ograniczało się jedynie do wypłaty odszkodowania, ale również zapewniało dostęp do konsultantów, badań, usług organizacyjnych. Ważna jest też wysokość składki. Przy bardziej kompleksowym ubezpieczeniu, wysokość składki może wynosić nieco ponad 40 zł miesięcznie. Kolejna kwestia to wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela, czyli sytuacje, w których ubezpieczyciel może odmówić wypłaty świadczenia. Wykaz takich sytuacji jest szczegółowo przed- stawiony w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Warto dodać, że w przypadku umów zawieranych na dłuższy okres można liczyć na dodatkowe benefity ze strony ubezpieczyciela. Są to m.in.: możliwość obniżenia składki w kolejnych latach trwania ubezpieczenia, zniżki przy zakupie ubezpieczenia dla kolejnego dziecka, wypłata świadczenia w podwójnej wysokości, jeśli do wypadku dojdzie w okresie waka- cyjnym lub specjalne promocje w okresie szkolnym. Przykładem jest aktualna promocja pakietu „Bezpieczne Dziecko”. W okresie od 25 sierpnia do 25 września ubezpieczenie to będzie dostępne z 10% zniż- ką na składkę na cały okres ubezpieczenia. Aby poznać szczegóły warto odwiedzić stronę http://www.szkolnyczas.metlife.pl

Zrzut ekranu 2015-08-24 o 11.59.14

Jakie są zalety indywidualnego ubezpieczenia dziecka, w jakich sytuacjach można uzyskać odszkodowanie?

Wybierając indywidualne ubezpieczenie, rodzice sami decydują o zakresie ochrony, jakiej potrzebuje dziecko oraz o wysokości składki, jaką są w stanie regularnie opłacać. W przypadku polisy „Bezpieczne Dziecko” oferujemy dzieciom kompleksową ochroną wypadkowo-zdrowotną, zapewniającą wypłatę świadczenia zarówno w przypadkach częstszych zdarzeń, jakimi są złamania, oparzenia, czy też pobyt w szpitalu, jak również w przypadku poważniejszych zdarzeń: operacji, trwałego inwalidztwa, czy też groźnej choroby. Ubezpieczenie to zostało także wzbogacone Powypadkowym Pakietem Medycznym, realizowanym przez współpracują- cego z nami partnera.

Co więcej, do tego ubezpieczenia istnieje możliwość zakupu dedykowanej polisy dodatkowej z ochroną dla osoby opłacającej składki. W sytuacji, gdy osoba ta po wypadku nie będzie mogła prowadzić działalności zarobkowej lub gdy jej zabraknie, wypłacać będziemy miesięczne świadczenie w wysokości 1 000 zł przez 10 lat. kwota ta powinna umożliwiać kontynuację ubezpieczenia dla dziecka, ale też będzie stanowiła solidne, regularne wsparcie finansowe dla całej rodziny.

Co obejmuje Powypadkowy Pakiet Medyczny w polisie „Bezpieczne Dziecko”?

Zakres Powypadkowego Pakietu Medycznego gwarantuje dostęp do wielu usług pomocnych, m.in.: organizacji i pokrycia kosztów konsultacji medycznych u lekarzy 10 specjalizacji, badań diagnostycznych, w tym: tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, rtg, usg, szeregu zabiegów ambulatoryjnych i badań, rehabilitacji, czy też korepetycji po wypadku. Wszystkie te usługi są bezpłatne.

Istnieje także możliwość skorzystania z baby concierge, czyli dostępu do pakietu takich usług, jak: organizacja zakupów i dostawy artykułów dla dziecka, pomoc w organizacji przyjęcia lub imprezy urodzinowej czy koordynacja projektu i aranżacji pokoju dziecięcego przez architekta wnętrz. W przypadku baby concierge organizacja tych usług jest bezpłatna, klient natomiast ponosi koszty ich realizacji, po zaakceptowaniu wybranej opcji.