Świat dziecka, Zdrowie intymne, Zdrowie kobiety, Zdrowie rodziny

Gdy starania o dziecko trwają zbyt długo

Znalezienie przyczyny niepłodności bywa nie lada wyzwaniem, ale dzięki dokładnym badaniom diagnostycznym w wielu przypadkach udaje się znaleźć źródło trudności z poczęciem dziecka. Dlatego nie zwlekaj zbyt długo i zgłoś się do wyspecjalizowanej kliniki leczenia niepłodności.

Zrzut ekranu 2016-07-11 o 16.53.14Jesteś gotowa na dziecko i od kilku miesięcy regularnie uprawiasz seks bez zabezpieczenia, ale nadal miesiączkujesz? Próby poczęcia nie zawsze przynoszą pożądany rezultat od razu. Czasem kobieta zachodzi w ciążę dopiero po upływie ośmiu do dziesięciu miesięcy, mimo iż z medycznego punktu widzenia jest okazem zdrowia i nie ma żadnych przeszkód do zapłodnienia już podczas pierwszego cyklu starań o dziecko. „Płodność kobiet maleje wraz z wiekiem. Do 35. roku życia tracą 88 proc. puli komórek jajowych, z którą się urodziły. Po czterdziestce mają ich już tylko ok. 3 proc., dlatego gdy starania o dziecko trwają dłużej niż rok trzeba jak najszybciej zgłosić się do specjalisty i wykonać badania, które pomogą ustalić przyczynę problemu.” – mówi dr n. med. Tomasz Rokicki, specjalista ginekolog – położnik, dyrektor medyczny klinik leczenia niepłodności InviMed.

Sprawdź, czy owulujesz

Regularne cykle miesiączkowe o prawidłowym przebiegu to podstawa, gdy próbujesz zajść w ciążę. Właśnie dlatego diagnostykę niepłodności u kobiet zawsze zaczyna się od monitorowania owulacji w celu wyznaczenia dni płodnych i momentu jajeczkowania. Na początek możesz zająć się tym sama, obserwując śluz z szyjki macicy i mierząc podstawowa (poranną) temperaturę swojego ciała, ale najlepszy efekt przyniesie wykonanie dwóch lub trzech badań dopochwowego USG na początku cyklu oraz przeanalizowanie uzyskanych wyników w oparciu o dane dotyczące stężenia hormonów (tu z reguły wystarczy jedno lub dwa badania). Jeśli okaże się, że nie owulujesz, lekarz może zaproponować ci poddanie się farmakologicznej stymulacji jajeczkowania.

Zbadaj poziom hormonów

Może się okazać, że za trudnościami z zajściem w ciążę stoją zaburzenia tarczycy (nieprawidłowy wynik badania hormonu TSH), zły stan rezerwy jajnikowej (niskie stężenie hormonu AMH) lub zespół policystycznych jajników (niewłaściwy wynik badania hormonu LH, FSH). Podstawą leczenia zaburzeń hormonalnych jest przyjmowanie leków regulujących nieprawidłowości, możesz również spodziewać się, że starania o dziecko trzeba będzie wspomóc poprzez zastosowanie zapłodnienia pozaustrojowego, czyli in vitro (np. przy bardzo niskim stężeniu hormonu AMH).

Upewnij się, że nie masz mięśniaków

Mięśniaki wewnątrzmaciczne, polipy i zrosty w jamie macicy to stosunkowo częsta przyczyna trudności z zajściem w ciążę. Źródłem problemu mogą być także nieprawidłowości w budowie  macicy, dlatego przy podejrzeniu niepłodności zwłaszcza skojarzonym z nieprawidłowymi krwawieniami miesiączkowymi lub miedzy miesiączkowymi rozważ poddanie się histeroskopii. Badanie to nie tylko pozwala ocenić anatomię jamy macicy, ale także wykrywa zrosty, mięśniaki i polipy oraz umożliwia usunięcie ich. Przeciwdziałaj niedrożności jajowodów. Niepłodność może wynikać z niedrożności jajowodów, dlatego tak ważnym badaniem diagnostycznym u kobiet jest Sono-HSG (ultrasonograficzna histerosalpingografia). W trakcie Sono-HSG wprowadza się odpowiedni kontrast przez szyjkę macicy do narządów rodnych w celu oceny jamy macicy i drożności jajowodów.

Zabierz partnera na badanie

Pamiętaj, że obniżenie płodności nie dotyczy wyłącznie kobiet – przy trudnościach z zajściem w ciążę przebadać powinien się także twój partner. Jeśli parametry nasienia nieznacznie odbiegają od normy, możecie zdecydować się na inseminację. Przy wyraźnie obniżonej jakości nasienia szansą na dziecko jest zapłodnienie in vitro – z wykorzystaniem nasienia partnera. Obecnie istnieją metody, które w nawet mało rokującym nasieniu pozwalają odnaleźć plemnik o prawidłowej budowie.

Dr n. med. Tomasz Rokicki – Specjalista ginekolog – położnik, dyrektor medyczny klinik leczenia niepłodności InviMed