Świat dziecka

Ospa Wietrzna – DBAJ O SKÓRĘ!

Choć coraz częściej słychać o modzie na organizowanie „ospa party”, środowisko medyczne jest zgodne – celowe zarażanie dzieci wirusem ospy wietrznej jest niebezpieczne. Bo ospa, choć traktowana pobłażliwie, jest zaraźliwa i może wiązać się z powikłaniami.

Do najczęstszych powikłań w prze-biegu ospy wietrznej należy: wtórne nadkażenie wykwitów skórnych, które ma bezpośredni związek ze stosowa- nymi preparatami leczniczymi oraz z nieodpowiednią pielęgnacją skóry. Nowa szkoła leczenia ospy wietrznej zmienia podejście do higieny skóry podczas choroby.

Po pierwsze – higiena!

Nowa szkoła leczenia ospy obala mit związany z zakazem mycia. Oka- zuje się, że skórę można, a nawet należy myć, aby ograniczyć ryzyko rozwoju infekcji. Oczywiście nie wolno brać długich, gorących kąpieli, jednak krótki, letni prysznic (nawet dwa razy dziennie) nie zaszkodzi, a pozwoli zmyć z ciała wirusy i bakterie. Oczywiście pod warunkiem, że stosujemy odpowiedni preparat. Na rynku dostępne są substancje myjące o właściwościach bakterio – i wirusobójczych, które łagodzą objawy ospy, świąd i nie podrażniają dodatkowo skóry (np. Octenisan®).

Innym mitem jest to, że chory powi- nien być ciepło ubrany i leżeć w pościeli. Nadmierne przegrzewanie ciała wiąże się z poceniem, co dodatkowo podrażnia skórę i może prowadzić do rozwoju infekcji. Dlatego lepiej jeśli chory normalnie funkcjonuje (o ile dobrze się czuje). Ważne, aby pamiętać o tym, że najlepsze są przewiewne, bawełniane, luźne ubrania. Temperatura w mieszkaniu również nie powinna być za wysoka.

Po drugie – leczenie!

W XX wieku na wykwity ospy stosowano cynkową, pudrową papkę. Okazuje się jednak, że preparaty tego typu mogą sprzyjać rozwojowi infekcji skórnych. Tworzą one bowiem na krostkach coś w rodzaju kokonu, pod którym powstaje środowisko idealne do rozwoju i namnażania się bakterii. Współczesne metody nakazują przede wszystkim odkażanie rozdrapanych krostek, bezalkoholowym środkiem antyseptycznym (np. Octenisept®). Na złagodzenie świądu można natomiast zastosować żel Octenilin®, który ma również wła- ściwości antybakteryjne i przyspiesza gojenie. Jeśli krostki pojawią się na błonie śluzowej jamy ustnej, dobrze jest zastosować płyn do płukania na bez- ie octenidyny (Octenidol®), który skutecznie leczy zmiany na błonie śluzowej oraz zwalcza wirusy i bakterie.

Ospa wietrzna to powszechna i wcale nie taka łagodna choroba. Wiedza na temat odpowiedniej higie- ny skóry oraz nowych metod leczenia, pozwala znacznie ograniczyć ryzyko wystąpienia najczęstszego powikłania – infekcji skórnych.

Autor: Marzena Korbecka-Paczkowska

banner_ospa