Świat dziecka, Zdrowie rodziny

Pielęgnacja skóry noworodka i niemowlaka

Wskazówki dla przyszłych rodziców

Przyjście na świat dziecka to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Niezależnie od tego, czy dopiero spodziewacie się długo wyczekanego potomka, czy jesteście już rodzicami, chcecie dla swoich dzieci wszystkiego co najlepsze, także dla jego skóry.

Zastanawialiście się czasem dlaczego dla naszych pociech produkowane są specjalne linie kosmetyków?

Wynika to z faktu, że skóra dzieci i niemowląt jest delikatniejsza niż skóra osoby dorosłej i wymaga szczególnie troskliwej pielęgnacji. Spowodowane jest to tym, że nie jest ona jeszcze w pełni wykształcona, ma mniej warstw niż skóra dorosłego, jest od niej wielokrotnie cieńsza i nie posiada jeszcze wykształconej warstwy ochronnej. Jest przez to szczególnie narażona na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych, chemicznych i mechanicznych, jak również na zakażenia grzybicze i bakteryjne. Skóra dziecka jest także bardziej podatna na wysuszenie, gdyż niedojrzały naskórek jest bardziej przepuszczalny dla wody. Innym powodem wysuszenia skóry dziecka i zakłócenia jej funkcji ochronnej jest niedobór lipidów tworzących barierę skórną, a zwłaszcza niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega 3 i 6 oraz kwasu linolenowego. Uważa się, że skóra dziecka kształtuje się do 3. roku życia. Dlatego też tak ważne jest stosowanie w okresie jej kształtowania się odpowiednich preparatów, dobranych specjalnie do delikatnej skóry dziecka.

Powszechnie mówi się, że coś jest „gładkie i delikatne jak skóra niemowlaka”. Niestety jest to mit. Na skórze maluszków często będą pojawiały się zaczerwienienia i samoistnie przemijające łagodne wysypki. Skóra zwłaszcza w pierwszych miesiącach skłonna jest do podrażnień.

Najważniejsze jest abyśmy wiedzieli:

strzaaka22Które zmiany można samemu leczyć w domu?
strzaaka22Z jakimi objawami należy się udać do lekarza?
strzaaka22 Co mogę zrobić aby zapobiec powstawaniu zmian skórnych?

Miejscem, w którym pojawiają się najczęściej jakieś zmiany jest skóra twarzy i szyi oraz okolice krocza – pod pieluszką. Zaczerwienienie w okolicy krocza powstaje najczęściej w wyniku podrażnienia spowodowanego m.in. zbyt ciasno zapiętą pieluszką, mokrą pieluszką pozostawioną zbyt długo lub podrażnieniem wywołanym konkretnymi detergentami i substancjami zawartymi w pieluszce, lub w chusteczkach do pielęgnacji pupy.

U noworodków zaraz po urodzeniu często pojawiają się krostki podobne do trądzikowych, które zwykle same znikają w ciągu kilku tygodni. Jeśli jednak utrzymują się powyżej trzeciego miesiąca lub są bardzo nasilone warto skonsultować te zmiany z lekarzem.

Z powodu niedojrzałości skóry u maluszków częściej pojawia się atopowe zapalenie skóry, objawiające się jej zaczerwieniem, swędzeniem, drobnymi czerwonymi grudkami i nadmiernym łuszczeniem. Prawdopodobieństwo jego wystąpienia jest większe jeśli rodzice sami chorują na atopowe zapalenie skóry, astmę czy katar sienny. Szczególnie często objawy te zauważalne są w okresie jesienno-zimowym, kiedy mamy do czynienia z suchym powietrzem w domu, mrozem i częstymi zmianami temperatur.

W pielęgnacji skóry dzieci najlepiej sprawdzają się emolienty, które chronią naturalną barierę skóry i sprawiają, że jest gładsza i bardziej miękka. Są to produkty o działaniu nawilżającym i natłuszczającym, które dodatkowo wiążą wodę w naskórku. Najlepiej wybierać produkty, które zawierają lipidy, które istotnie wpływają na poprawę jej nawilżenia. Warto zwrócić uwagę na rekomendacje dotyczące pielęgnacji skóry dziecka przygotowane na podstawie Europejskiej Grupy Ekspertów dotyczących opieki nad skórą dziecka. 

post_it1

zrzut-ekranu-2016-12-08-o-22-05-00Dr Wioletta Rzeszotarska – Matuszewska

 

reklama_1