Świat dziecka

Śniadanie – jak zachęcić dziecko do jedzenia?

Śniadanie dla naszej pociechy to nie lada wyzwanie dla wielu rodziców. Co zrobić, by zachęcić nawet największego niejadka do regularnego jedzenia pierwszego posiłku?

– Nie bez powodu często słyszymy, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. To właśnie od tego co zjemy z samego rana zależy poziom energii o poranku. Ponadto w ten sposób dostarczamy organizmowi „paliwa” niezbędnego do pobudzenia umysłu i ciała – wyjaśnia Magdalena Truchel, dietetyk i ekspert Mission Wraps, międzynarodowego producenta wrapów.

Daj ponieść się fantazji

Dziecko nie lubi nudy nie tylko podczas zabawy, ale też na talerzu. Dlatego dobrym pomysłem na urozmaicenie posiłku będą kolorowe, ciekawie podane potrawy. W tym celu możemy wykorzystać warzywa i owoce oraz stworzyć z nich ciekawe kompozycje przypominające np. ulubione postacie z bajek lub uśmiechnięte zwierzęta. Taki sposób może nie tylko zachęcić dziecko do jedzenia, ale także Mission_Wraps_źródło_Shutterstock_fot.2dostarczy mu niezbędnych do prawidłowego rozwoju składników mineralnych i cennych witamin.

Jedzenie to zabawa

Przygotowując śniadanie naszemu dziecku warto je zaangażować w przyrządzenie posiłku. Gotowanie w formie zabawy z pewnością sprawi wiele frajdy maluchowi, a on jeszcze bardziej „zaprzyjaźni” się z posiłkami. W tym przypadku warto pomyśleć o takich daniach, których przygotowanie sprawi dziecku radość, np. zawijanie, rolowanie czy tworzenie ciekawych form. Warto również zadbać o odpowiednią muzykę – taką, którą najbardziej lubi nasze dziecko. Posiłki przygotowywane w ten sposób z pewnością zachęcą malucha do jedzenia.

Kompozycja wielu smaków

Zabawą może być również łączenie wielu smaków i ich kosztowanie. To dobry sposób na zróżnicowanie posiłku i dostarczenie dziecku jak największej ilości wartościowych składników odżywczych. Co powinno się znaleźć w naszym codziennym menu? – Układając jadłospis powinniśmy wykorzystywać produkty, które pochodzą z różnych grup, np. warzywa, owoce czy niskotłuszczowe artykuły białkowe. Ważne jest również komponowanie śniadań ze składników, które stopniowo uwalniają energię do organizmu nie wywołując przy tym wahań poziomu glukozy we krwi tj. produkty z pełnego ziarna – Magdalena Truchel, dietetyk i ekspert Mission Wraps, międzynarodowego producenta wrapów. Ciekawą alternatywą do zwykłego chleba będą zdrowe orkiszowo– owsiane wrapy Mission Wraps posmarowane serem śmietankowym z dodatkiem słodkiej kukurydzy, papryki oraz sałaty i rukoli serwowane w formie kanapki lub przystawek.