Świat dziecka

Zadbaj o zdrową jazdę

Według statystyk nawet co trzeci mieszkaniec krajów Unii Europejskiej cierpi na alergię. Jej symptomy nasilają się szczególnie wiosną, w okresie pylenia wielu roślin oraz zwiększonej ilości kurzu w powietrzu.

Wiosna i alergie

Przed nami coraz cieplejsze i słoneczne dni wiosny. Oczywiście mogłoby się wydawać, że wszyscy bez wyjątku uwielbiają pierwsze oznaki tej pory roku. Tymczasem okazuje się, że wielu Polaków zmaga się z uporczywym katarem siennym, załzawionymi oczami, czy zatkanym nosem, który potrafi popsuć najlepszy wiosenny nastrój. Co roku przybywa osób, które z całą pewnością nie cieszą się z nadejścia pierwszych ciepłych dni po zimie, wśród nich liczną grupę tworzą niestety dzieci.

Stężenie alergenów w powietrzu jest szczególnie niebezpieczne w parkach z drzewostanem pylącym, w strefach przemysłowych o znacznym stopniu zanieczyszczeń pyłami, na rozległych połaciach łąk, wśród kwitnących sadów. Również na zatłoczonych ulicach miast jesteśmy narażeni na wiele drażniących składników. Należą do nich m.in. toksyczne spaliny, kurz, pył i inne cząsteczki, które są nie tylko bardzo nieprzyjemne, ale ich wdychanie może być szkodliwe dla zdrowia.

Eliminacja alergenów

W życiu alergików i osób, dbających o ograniczenie kontaktu z substancjami zanieczyszczającymi powietrze, bardzo ważne jest unikanie styczności z tego typu związkami. Oczywiście w dużym stopniu udaje się kontrolować codzienne otoczenie w celu eliminacji alergenów, tym niemniej możliwości te mamy znacznie ograniczone w sytuacji podróży samochodem, kiedy nasz wpływ na to, na co trafimy podczas jazdy jest znikomy.

Auto, które nie chroni kierowcy i najmłodszych podróżujących alergików i astmatyków, przed zawartością powietrza dostającego się do wnętrza samochodu, najczęściej staje się pomieszczeniem, które utrzymuje obecność alergenu jeszcze na długo po wyjechaniu z niebezpiecznej strefy. Należy podkreślić, że takie warunki wpływają nie tylko na komfort jazdy podróżujących, ale przede wszystkim na ich bezpieczeństwo. Atak alergii u osoby kierującej pojazdem może być bardzo niebezpieczny. Gwałtowne reakcje organizmu, takie jak: drapanie, kichanie, czy łzawienie oczu negatywnie wpływają zarówno na kierowcę, jak i bezpieczeństwo podróżujących.

Zrzut ekranu 2015-05-15 o 15.11.46

Ochrona pasażerów pojazdów

Dlatego warto zadbać o regularne wymieniane filtrów kabinowych, do wyboru mamy te z węglem aktywnym, które usuwają z powietrza, dostającego się do samochodu do 100% pyłków i innych alergennych substancji. Dodatkowo pochłaniają gazy, spaliny i nieprzyjemne zapachy. Dzięki temu gwarantują lepsze samopoczucie oraz bezpieczeństwo i komfort podróżujących. Sprawne działanie filtra
kabinowego pozwoli kierowcy i jego pasażerom oddychać swobodnie czystym, przefiltrowanym powietrzem. Filtry należy wymieniać nie rzadziej niż raz na rok, lub po przejechaniu 15 tys. km.

Ostatecznymi sygnałami do wymiany filtra są: parowanie szyb, zauważalne zmniejszenie ilości powietrza tłoczonego przez dmuchawę albo nieprzyjemny zapach w kabinie, który pochodzi od rozwijających się w filtrze bakterii. Regularna wymiana filtra kabinowego jest niezbędna, ze względu na osadzanie się zanieczyszczeń na jego warstwie filtracyjnej. Zabrudzony filtr kabinowy ogranicza lub w skrajnym przypadku blokuje dopływ powietrza. Bagatelizując jego systematyczną wymianę, narażamy siebie i nasz układ oddechowy na kontakt z grzybami, bakteriami i pleśnią a także na reakcje alergiczne skóry, zapalenie spojówek czy infekcje kataralne.
filtry_grafika_KRZYWE_1filtry_grafika_KRZYWE_2

Na skuteczność działania i trwałość filtra kabinowego zasadniczy wpływ ma także jakość użytych materiałów oraz dokładność wykonania. W filtrach kabinowych nie powinno stosować się wkładów papierowych, ponieważ po zawilgoceniu znacznie zmniejszają zdolność pochłaniania zanieczyszczeń i dokładność filtracji. Wkład filtracyjny z włókien sztucznych tzw. mikrofaza jest higroskopijna (nie wchłania wilgoci). Konsekwencją tego   jest to, że w filtrach niskiej jakości warstwy filtrujące nie są odporne na wilgoć, co zmusza użytkowników do częstej wymiany filtra – nawet po przejechaniu kilku tysięcy kilometrów. Dobrze wykonana i połączona z medium filtracyjnym obudowa zapewnia właściwą szczelność filtra i eliminuje przepływ zanieczyszczeń poza medium filtracyjnym.

Przestrzegając podstawowych zasad eksploatacji klimatyzacji samochodu, możemy cieszyć się z czystego i dobrej jakości powietrza i mieć pewność, że nie narażamy naszych najbliższych na dolegliwości zdrowotne związane z problemami alergologicznymi, laryngologicznymi czy dermatologicznymi.