Twoje zdrowie

23 lutego -Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Jutro obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Na całym świecie cierpi na nią 350 milionów ludzi. Obok schorzeń serca to najszybciej rozprzestrzeniające się choroba. Z prognoz WHO wynika, że w 2020 roku stanie się kolejną po chorobie niedokrwiennej serca chorobą najbardziej obciążającą społeczeństwa. Każdy moment do szerzenia wiedzy na jej temat i walki ze stereotypami jest dobry, dlatego dziś przedstawiamy Wam rozmowę z panią Joannę Chatizow ze Stowarzyszenia AKTYWNIE PRZECIWKO DEPRESJI.

Czy depresja w Polsce nadal jest tematem tabu, na jakim poziomie plasuje się nasza wiedza na temat tej choroby i jakie są największe mity i stereotypy związane z postrzeganiem chorych?

Przez ostatnie 15 lat znacznie wzrosła wśród Polaków świadomość społeczna w zakresie postrzegania depresji i zaburzeń psychicznych, ale sporo jeszcze brakuje, aby sytuacja była zadowalająca.

Wciąż o osobach chorujących psychicznie mówi się wariat, czubek, świr, szajbus, wyrzutek społeczeństwa lub też niebezpieczny dla otoczenia, niepoczytalny, nieodpowiedzialny. Ok. 70% społeczeństwa uważa, że choroba psychiczna jest chorobą przynoszącą wstyd chorującemu i osobom mu najbliższym, dlatego powinno się ją ukrywać przed otoczeniem.

Ciągle dużym problemem pozostaje stygmatyzacja i wykluczenie społeczne osób chorujących psychicznie, a co za tym idzie zachodzi potrzeba szeroko pojętej edukacji społecznej nie tylko poprzez przekazywanie podstawowej wiedzy z zakresu psychopatologii, ale również poprzez próby odwoływania się do potrzeby empatii oraz konieczności respektowaniu społecznych norm równości.

Kto najbardziej jest narażony na depresję i jakie są tego przyczyny?

Depresja jest chorobą demokratyczną – każdy może na nią zachorować bez względu na wiek, płeć, status materialny czy społeczny. Badania dowodzą jednak, że kobiety chorują na depresję dwa razy częściej niż mężczyźni, ale z drugiej strony statystki samobójstw wyraźnie pokazują, że mężczyźni 5-7 krotnie częściej dokonują skutecznych zamachów na własne życie. Może to się wiązać z faktem, że kobietom łatwiej jest się przyznać do smutku, złego samopoczucie, powiedzieć, że nie radzą sobie w życiu i poprosić o pomoc, a mężczyźni w takich przypadkach często topią smutki w alkoholu, zamiast udać się do lekarza.

Czy depresja jest chorobą nieuleczalną?

Depresja to popularne określenie zaburzeń depresyjnych, których jest wiele odmian. Epizod depresyjny może wystąpić raz w życiu i nigdy więcej się nie powtórzyć, ale mogą zdarzyć się  także epizody nawracające o różnym nasileniu. Depresja w większości przypadków jest uleczalna, pod warunkiem jednak, że podejmie się odpowiednie leczenie.

Mowic-nie-mowic

Jak pomóc sobie, bądź osobom najbliższym zmagającym się z tą chorobą, gdzie szukać pomocy?

Odpowiednim lekarzem do leczenia problemów psychicznych jest lekarz psychiatra. Tylko on może zdiagnozować depresję i zainicjować leczenie. Wsparcie bliskich jest, oczywiście, bardzo istotne natomiast należy pamiętać, że depresję trzeba leczyć, a nie czekać, aż sama przejdzie, ponieważ w kontekście samobójstwa jest to choroba śmiertelna.

A jeśli ktoś bliski choruje na depresję warto wiedzieć co mówić, a czego nie mówić, aby mu pomóc (wizualicacja).

23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, w jaki sposób wspiera go Stowarzyszenie Aktywnie przeciwko Depresji?

Joanna_ChatizowStowarzyszenie AKTYWNIE PRZECIWKO DEPRESJI od 2003 roku organizuje obchody ODWzD w Polsce. Rozpoczęliśmy działania z ramienia Ministra Zdrowia przy współpracy rektorów wszystkich uczelni medycznych w kraju i jako pierwsi staraliśmy się mówić głośno o problemie depresji. Jesteśmy także przedstawicielem w Polsce European Depression Association, które rok później niż Polska rozpoczęło swoje działania.

Mamy na swoim koncie m.in., przeprowadzenie wielu akcji społecznych, wykładów otwartych, warsztatów dla specjalistów, białych niedziel, konferencji oraz wydanie ok. pół miliona materiałów edukacyjnych dla pacjentów z depresją i ich rodzin.

Od 7 lat organizujemy także z okazji ODWzD Koncerty Pogodne, w których występują znakomici polscy artyści . Dotychczas w naszych koncertach wzięli udział m.in. Kamilla Baar, Ewa Bem, Michał Bajor, Ewa Błaszczyk, Olga Bończyk, Marek Barbasiewicz, Anna Czartoryska, Katarzyna Dąbrowska, Ada Fijał, Piotr Gąssowski, Andrzej Grabowski, Agnieszka Judycka, Anna Jurksztowicz, Emilia Komarnicka, Mirosław Konarowski, Małgorzata Kożuchowska, Paweł Królikowski, Michał Milowicz, Wojciech Młynarski, Czesław Mozil, Jan Jakub Należyty, Aleksandra Nieśpielak, Bartosz Opania, Marian Opania, Robert Rozmus, Kuba Sienkiewicz, Katarzyna Skrzynecka, Stanisław Soyka, Pati Sokół, Mieczysław Szcześniak,  Borys Szyc, Joanna Trzepiecińska, Ewa Wiśniewska,  Katarzyna Zielińska, Wiktor Zborowski oraz wielu innych artystów.

W tym roku Koncert Pogodny odbędzie się 23 lutego, w Teatrze Polonia o godz. 20-ej.

Zapraszamy na naszą stronę www.depresja.org oraz fanpage na Facebook’u: https://www.facebook.com/pages/Stowarzyszenie-Aktywnie-Przeciwko-Depresji/142920443704?ref=h