Twoje zdrowie

Czego nie można jeść przy uchyłkach jelita grubego?

Zastanawiasz się czego nie jeść przy uchyłkach jelita grubego? Nie wiesz jaka dieta na uchyłki jelita grubego jest najlepsza? Jeśli na powyższe pytania odpowiedziałeś twierdząco, koniecznie zapoznaj się z przygotowanym przez nas tekstem, w którym znajdziesz wiele wartościowych informacji.

Czym jest zapalenie uchyłków?

Zapalenie uchyłków jelita grubego to poważna choroba, dotykająca układu pokarmowego. Dochodzi do niej w wyniku zapalenia torebek w wyściółce jelita, tak zwanych uchyłków. Uchyłki powstają gdy słabsze punkty w ścianie jelita, pod wpływem ciśnienia wybrzuszają się.
Uchyłki jelita grubego występują w okrężnicy i u zdrowych ludzi zazwyczaj nie dają żadnych niepokojących objawów. Taki stan nazywany jest uchyłkowatością i jest znacznie mniej groźny niż zapalenie uchyłków jelita grubego, które może prowadzić do wielu poważnych konsekwencji.
Problem uchyłkowatości oraz zapalenia uchyłków jelita grubego dotyka osób dorosłych. Według przeprowadzonych badań wraz z wiekiem wzrasta częstotliwość występowania uchyłków u pacjentów. Szacuje się, że występują one u około połowy Amerykanów po 60 roku życia.
Zapalenie uchyłków jelita grubego może prowadzić do bardzo poważnych problemów zdrowotnych oraz groźnych powikłań, takich jak:

 • nudności,
 • gorączka,
 • silny ból brzucha,
 • ropień lub zapalenie tkanki,
 • przetoka.

Dlatego uchyłkowatości, a tym bardziej zapalenia uchyłków esicy nie powinno się lekceważyć. Odpowiednia dieta może złagodzić przebieg choroby. Jeśli chcesz wiedzieć co jeść, a czego nie jeść przy uchyłkach jelita grubego zapoznaj się z dalszą częścią tekstu.

Jakich pokarmów unikać przy ostrym zapaleniu uchyłków?

Mechanizmy powstawania uchyłków esicy nie są jeszcze poznane. Dlatego nie ma dokładnej listy pokarmów, co do których można mieć pewność, że łagodzą objawy zapalenia uchyłków jelita grubego. National Institutes of Health zaleca, aby przy uchyłkach esicy unikać niektórych pokarmów. Jeśli masz jakieś wątpliwości co do tego czego nie jeść przy uchyłkach jelita grubego porozmawiaj ze swoim lekarzem. Pamiętaj o tym, że dieta na uchyłki jelita grubego może złagodzić objawy choroby.

Dieta FODMAP

Badania wykazują, że na uchyłki jelita grubego odpowiednia jest dieta FODMAP. To dieta bogata w oligosacharydy, disacharydy, monosacharydy i poliole. Według naukowców osoby cierpiące na uchyłki esicy mogą śmiało opierać się na tej diecie i spożywać:

 • owoce takie jak jabłka, gruszki, śliwki,
 • mleko, jogurty, lody,
 • kapustę kiszoną,
 • fasolę, kapustę, brukselkę,
 • cebulę i czosnek.

Wszystkie wymienione wyżej produkty są bogate w FODMAP.

Żywność bogata w błonnik

Odpowiednia dieta przy uchyłkach jelita grubego może pomagać w zapobieganiu zapaleniu uchyłków. Osobom z uchyłkowatością zaleca się spożywanie pokarmów bogatych w błonnik.
W przeglądzie badań z 2017 roku dotyczących uchyłkowatości oraz zapalenia uchyłków esicy wykazano, że przyjmowanie błonnika może zmniejszać objawy brzuszne oraz zapobiegać ostremu zapaleniu uchyłków jelita grubego. Błonnik może zwiększać objętość stolca, a także przyspieszać perystaltykę jelit, dlatego w każdym wypadku zmniejszenie lub zwiększenie jego ilości w diecie powinno być skonsultowane z lekarzem. Niezależnie od tego ile błonnika spożywasz, pamiętaj o tym, aby pić dużo wody.
Pokarmy z dużą ilością błonnika, których nie powinno się jeść przy zapaleniu uchyłków jelita grubego to między innymi:

 • rośliny strączkowe,
 • produkty pełnoziarniste,
 • warzywa,
 • owoce.

Pokarmy bogate w tłuszcz i cukier

Dieta na uchyłki jelita grubego oraz ich zapalenie powinna ograniczać spożywanie pokarmów bogatych w tłuszcze i cukry. Oto produkty, których według badań, nie należy jeść przy uchyłkach jelita grubego:

 • czerwone mięso,
 • przetworzone ziarna,
 • pełnotłusty nabiał,
 • pokarmy smażone.

Czego jeszcze unikać?

Dawniej lekarze zalecali, aby przy zapaleniu uchyłków jelita grubego unikać orzechów, popcornu, nasion oraz owoców z drobnymi pestkami. Współczesne badania nie wykazują jednak związku tych produktów z zaostrzeniem choroby. Według niektórych naukowców chorzy na zapalenie uchyłków powinni unikać spożycia alkoholu, co potwierdzają przeprowadzone oraz przeprowadzonych przez nich badania

Bibliografia

https://www.iffgd.org/other-disorders/diverticulosis-and-diverticulitis.html
https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/diverticulosis-diverticulitis/eating-diet-nutrition
https://www.gastrojournal.org/article/S0016-5085(13)01407-8/fulltext
https://www.wjgnet.com/2150-5349/full/v7/i4/503.htm
https://www.mdpi.com/2072-6643/9/2/161
https://www.gastrojournal.org/article/S0016-5085(17)30006-9/fulltext
https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/1028647