Choroba to nie wyrok, Twoje zdrowie

Rehabilitacja w hemofilii

17 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Chorych na Hemofilię.  Z tej okazji przedstawiamy Wam panel ekspertów, którzy zechcieli wesprzeć kampanię „Choroba to nie wyrok”, dziś prezentujemy Wam rozmowę z Januszem Zawilskim – Fizjoterapeutą z Centrum Diagnostyczno- Leczniczego Interlab w Poznaniu.


Aktywność fizyczna w hemofilii

Jest ona na tyle istotna, że każda codzienna aktywność wpływa znacząco na stan zdrowia chorego. Na szczęście, współczesna medycyna oprócz dostępu do koncentratu de cytowego czynnika krzepnięcia, daje nam również możliwości przeciwstawiania się procesowi niszczenia stawu w przebiegu kolejnych wylewów. Chory ma szansę podejmowania takiej samej aktywności fizycznej jak zdrowe osoby. W całym tym aspekcie bardzo ważny jest więc element profiaktyki wtórnej, o którym niestety nadal mówi się za mało. Ponieważ wynaczyniona krew niszczy przede wszystkim struktury kostno-stawowe, generuje to determinację pacjentów by temu zapobiegać. Rehabilitacja oferuje chorym narzędzia w postaci ćwiczeń, które zwiększają ogólną sprawność fizyczną. Dzięki temu wzmacniane są mięśnie, ulega też odbudowie zakres ruchów w stawach. Pacjent ma większą świadomość kontrolowania ułożenia swojego ciała, a jego silniejsze stawy umożliwiają znaczną redukcję wylewów dostawowych i innych.

_mg_7669

Rehabilitacja szansą na prowadzenie normalnego życia

Rehabilitacja nie jest obarczona ograniczeniami dotyczącymi wieku ani rodzajem hemofilii. Oczywiście jest ona dopasowana indywidualnie pod pacjenta. Dobieramy zajęcia uwzględniając sytuację chorego. Dotyczy to zarówno schematu leczenia lub profilaktyki (zapobieganie dalszym zmianom w układzie kostno-stawowym), przygotowań́ do zabiegów (np. wszczepienia endoprotezy), jak i dalszej rehabilitacji – po zabiegach endoprotezoplastyki. W hemofili najgorszy jest bezruch, a właściwe leczenie plus rehabilitacja to jedyna szansa na normalne życie. Wrogiem choroby jest m.in. otyłość; powoduje ona dodatkowe komplikacje spowodowane obciążeniem stawów, a ryzyko krwawień zdecydowanie wzrasta. Oczywiście oprócz niezaprzeczalnych faktów potwierdzających konieczność prowadzenia rehabilitacji, aktywność zyczna pozytywnie wpływa na wydzielanie endorfin, a one poprawiają samopoczucie i kondycję psychiczną pacjenta.

Dostęp do specjalistycznych form rehabiitacji w Polsce

W ramach Narodowego Programu Leczenia Chorych na Hemofilię na lata 2012-2018 miały powstać ośrodki referencyjne, niestety nadal ich nie ma. Podkreślamy więc nieprzerwanie, jak duże znaczenie dla pacjentów ma dostęp do kompleksowej opieki świadczonej przez wielu specjalistów w jednym miejscu. Tylko dzięki wykwalifikowanej pomocy ortopedy, hematologa, chirurga, reumatologa, stomatologa, rehabilitanta, psychologa społecznego możemy mówić o właściwych standardach nowoczesnego leczenia.