Twoje zdrowie, Zdrowie intymne, Zdrowie kobiety

Uchronić się przed nowotworem ginekologicznym – czy to możliwe?

 

O raku jajnika i raku szyjki macicy mówi się coraz częściej. Jednak wciąż w społeczeństwie pokutują liczne błędne przekonania na ich temat. Oba nowotwory są jedną z najczęstszych przyczyn śmierci kobiet w Polsce. Każdego roku z ich powodu umiera w naszym kraju ponad 4 tysiące kobiet. O tym jak zapobiegać nowotworom ginekologicznym i jak je leczyć rozmawiamy z dr n. med. Agnieszką Gąsowską-Bodnar, specjalistą ginekologii onkologicznej z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Czy Polki dbają o swoje zdrowie intymne?

Dzięki licznym kampaniom edukacyjnym Polki stają się coraz bardziej świadome. W większym stopniu zdają sobie sprawę, że regularne badania mogą pozwolić na wczesne wykrycie choroby nowotworowej. Niestety w dalszym ciągu wiele z nich zaniedbuje badania profilaktyczne. Dlatego musimy pracować nad tym, aby rosnącą świadomość kobiet przekuć w wiedzę.

Zrzut ekranu 2016-07-11 o 21.00.28O jakich nowotworach mówimy?

Do najbardziej agresywnych możemy zaliczyć raka jajnika i raka szyjki macicy. Obydwa nowotwory nie dają we wczesnym stadium żadnych charakterystycznych objawów, a skoro nie ma „widocznego problemu”, nie ma też tego pierwszego impulsu, by iść do lekarza. Rak jajnika rozwija się skrycie i dopiero kiedy „atakuje” okoliczne narządy, daje o sobie znać. Kobiety zaczynają odczuwać takie dolegliwości jak: wzdęcia, pełność w śródbrzuszu lub w nadbrzuszu czy zwiększający się obwód brzucha. Z kolei jedynymi objawami raka szyjki macicy zgłaszanymi przez kobiety w okresie przedmenopauzalnym są: krwawienie pomiędzy kolejnymi miesiączkami, obfitsze miesiączki oraz krwawienie po stosunku. W przypadku regularnie wykonywanych badań profilaktycznych rak szyjki macicy najczęściej rozpoznawany jest w niskim stadium zaawansowania i najczęściej jest bezobjawowy.

Jak wygląda profilaktyka raka jajnika?

Niestety, nie istnieją testy przesiewowe w kierunku raka jajnika, czy też inne profilaktyczne badania, które pozwoliłyby wcześnie wykryć ten nowotwór. W badaniu ginekologicznym i w trakcie USG dopochwowego lekarz może stwierdzić jedynie niepokojące zmiany na jajnikach. Jedynym potwierdzeniem diagnozy raka jajnika jest operacja chirurgiczna, a dokładnie analiza histopatologiczna pobranego materiału. Szczególną czujność powinny zachować kobiety, u których w rodzinie matka, babcia, siostra, chorowały na raka jajnika. Jest bardzo prawdopodobne, że są one nosicielkami mutacji genów BRCA1 i BRCA2, która znamiennie zwiększa ryzyko zachorowania na raka jajnika jak również na raka piersi.

Co powinna zrobić kobieta, u której postawiono diagnozę?

 Po rozpoznaniu raka jajnika lub raka szyjki macicy pacjentka powinna udać się na konsultację do lekarza ginekologa-onkologa, najlepiej w szpitalu onkologicznym. Włączenie ginekologa o specjalizacji onkologicznej do zespołu prowadzącego chorą, znacząco wpływa na poprawę wyników leczenia tych nowotworów. Jakość i powtarzalność procedur chirurgicznych mają wpływ na całkowity czas przeżycia.

Czy zdiagnozowane zbyt późno nowotwory jajnika i szyjki macicy można leczyć?

Mimo, że profilaktyka bywa nieskuteczna, nie jesteśmy wobec nowotworów ginekologicznych bezsilni. W przypadku raka jajnika kluczową rolę pełni chemioterapia, a w zaawansowanych stadiach umożliwia ona przeprowadzenie zabiegu operacyjnego, po indukcyjnej chemioterapii. Wieloletnie badania wykazały, że leczenie skojarzone (zastosowanie kilku różnych metod leczenia onkologicznego) oraz chemioterapia oparta o dwa leki cytotoksyczne, przynosi lepsze efekty i umożliwia wydłużenie czasu przeżycia całkowitego chorej. W leczeniu raka szyjki macicy stosuje się 3 metody terapeutyczne: chirurgię, radioterapię i chemioterapię lub łączy się te metody. Wyboru leczenia dokonuje się po uwzględnieniu stopnia zaawansowania nowotworu, stanu ogólnego pacjentki, wieku, chorób współistniejących oraz innych czynników rokowniczych. W leczeniu obydwu nowotworów wykorzystywane są również nowoczesne leki ukierunkowane molekularnie, skierowane na niektóre procesy życiowe komórek nowotworowych, dodatkowo wzmagające działanie chemioterapii.

Artykuł jest częścią kampanii „Dla niej. Możemy więcej”, której współorganizatorem jest firma Roche Polska. Więcej informacji nt. nowotworów ginekologicznych znajdziecie Państwo na stronie internetowej kampanii www.dlaniejmozemywiecej.pl.

PL/ONCO/1607/0012

Dr n. med. Agnieszka Gąsowska-Bodnar

Specjalista ginekologii onkologicznej
Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie