Zadbaj o wzrok i słuch

Implanty słuchowe

Problemy ze słuchem są chorobą cywilizacyjną i dotykają co szóstą osobę na świecie. Głęboki niedosłuch nie tylko utrudnia, ale w wielu przypadkach wręcz uniemożliwia normalne życie. Na szczęście współczesna medycyna zna skuteczne metody przywracania słuchu, nawet w bardzo trudnych przypadkach.

Implanty słuchowe – jedyne rozwiązanie dla osób z głębokim niedosłuchem

Przyczyny i stopień zaawansowania wad słuchu mogą być różne. W części przypadków wystarczającą pomocą jest aparat słuchowy, który po prostu wzmacnia dźwięki docierające do ucha. Jednak przy poważniejszych ubytkach słuchu albo przy całkowitej głuchocie niezastąpionym rozwiązaniem jest implant słuchowy. Warto zaznaczyć, że jak dotąd – to jedyna proteza ludzkiego zmysłu. Z implantów korzystają setki tysięcy osób na całym świecie, w tym również pacjenci w Polsce – od małych dzieci po seniorów. Dzięki nim mogą normalnie funkcjonować.

Dla kogo przeznaczone są implanty słuchowe?

Najkrócej mówiąc – dla osób, którym aparat słuchowy nie jest w stanie pomóc. Są wśród nich chorzy niesłyszący od urodzenia albo osoby, które straciły słuch na skutek choroby, wypadku czy starzenia się. Jest to uniwersalna metoda leczenia – dla pacjentów w różnym wieku. Implanty stosowane są zarówno u bardzo małych dzieci, u których niedosłuch wykryto przy badaniach noworodków, jak i u dorosłych aktywnych zawodowo czy seniorów odpoczywających na emeryturze. Przeciwwskazania do implantacji, wynikające np. z innych chorób, pojawiają się rzadko. Można więc powiedzieć, że prawie każda osoba zmagająca się z poważnym niedosłuchem może powrócić do świata dźwięków.

Jak wygląda implant słuchowy?

Składa się z dwóch części: implantu, wszczepionego pod skórę, ze specjalną elektrodą wprowadzoną do ślimaka w uchu wewnętrznym oraz zewnętrznego procesora dźwięku – miniaturowego urządzenia elektronicznego, zwykle zawieszonego na małżowinie usznej. Elektroda implantu umieszczona pod skórą oczywiście jest niewidoczna, miejsce jej połączenia z urządzeniem ma wielkość monety i ukryte jest pod włosami za uchem, a procesory dźwięku, dzięki postępującej miniaturyzacji, są coraz mniejsze i coraz lżejsze.

Jak działa implant?

Otaczające nas dźwięki są wychwytywane przez mikrofony umieszczone w procesorze dźwięku. Tam zostają przetworzone na sygnał cyfrowy, który następnie jest przekazywany do elektrody umieszczonej w ślimaku w uchu środkowym. Elektroda pobudza znajdujące się tam końcówki nerwów słuchowych. Impulsy nerwowe są interpretowane przez mózg jako dźwięki.

 

Mam 53 lata, mieszkam w Słupcy, od 38 lat pracuję zawodowo. Dzięki implantowi nie musiałem rezygnować z pracy i mogę prowadzić całkowicie normalne życie.

   Od dzieciństwa miałem problemy ze słuchem. Bardzo wcześnie zacząłem korzystać z aparatów słuchowych. Niestety, wraz z pogarszaniem się słuchu były coraz mniej skuteczne. Nie muszę chyba tłumaczyć, jak utrudniało mi to życie. I prywatne, i zawodowe.

W 2008 roku słuch w jednym uchu straciłem całkowicie. Lekarz specjalista stwierdził, że w moim przypadku implant słuchowy będzie bardzo pomocny. Dodatkowym argumentem było dla mnie to, że takie leczenie jest finansowane w 100% przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Poza tym nie miałem nic do stracenia. Implant był jedyną szansą na odzyskanie słuchu.

Kwalifikacja i przygotowanie do operacji przebiegły bardzo sprawnie, właściwie wszystko potoczyło się błyskawicznie. Trzy tygodnie po operacji został podłączony procesor dźwięku i rozpoczęła się rehabilitacja. W takiej sytuacji każdy musi się nauczyć korzystania z implantu i tak też było w moim przypadku. Uważam zresztą, że dzięki implantowi (w porównaniu z aparatami) dociera do mnie więcej dźwięków.

Jestem serwisantem maszyn i na co dzień pracuję w hałasie, ale mam do wyboru kilka programów w procesorze i mogę go na bieżąco dopasować do zmieniającego się otoczenia. Z innego programu korzystam w pracy, z innego podczas spotkań towarzyskich, jeszcze inny włączam przy oglądaniu telewizji. Swobodnie rozmawiam też przez telefon – co wcześniej było raczej trudne.

Waldemar Wietrzyński – Użytkownik implantu słuchowego Cochlear

„Nie możemy zostawić chorych z problemem niedosłuchu samym sobie” – z takiego założenia wyszli inicjatorzy platformy Razem dla Słuchu, przeznaczonej dla osób z niedosłuchem i członków ich rodzin.

Zainteresowani leczeniem niedosłuchu czy głuchoty mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy
konsultantów telefonicznych dyżurujących przy telefonie 22 3333 000, konsultantów on-line na stronie www.razemdlasluchu.pl lub z informacji zamieszczonych na tym portalu.