Zdrowie intymne, Zdrowie kobiety

Kłykciny kończyste – objawy i leczenie domowe

Kłykciny kończyste to rodzaj brodawek płciowych, które zalicza się do najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową. Często bagatelizowane, mogą nie tylko znacznie utrudnić życie osoby zarażonej – wywołując wstyd i dyskomfort, ale także doprowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Naukowcy alarmują, że prawdopodobieństwo zarażenia kłykcinami kończystymi dotyczy 50-80% populacji. Jakie są ich objawy oraz jak leczyć brodawki płciowe dowiesz się czytając nasz tekst.

Czym są kłykciny kończyste, jak można się zarazić?

Kłykciny kończyste, brodawki płciowe, brodawki weneryczne – wiele nazw jednej choroby. Ma ona podłoże wirusowe i odpowiada za nią wirus brodawczaka ludzkiego HPV. Do zarażenia dochodzi głównie podczas kontaktów seksualnych (wszelkiego typu), wirus może przenosić się także na rękach, czy poprzez używanie wspólnych przedmiotów np. ręczników. Może także dojść do sytuacji, w której podczas porodu matka zarazi wirusem swoje dziecko.
Co ważne, choroba przez długi czas może pozostawać w uśpieniu. Jakie są objawy kłykcin kończystych? Na skórze, w okolicach miejsc intymnych pojawiają się niewielkie grudki, które mogą występować pojedynczo lub zlewać się w większe grupy. Nieleczone rozrastają się i przybierają postać kalafiorowatych, nieestetycznych tworów. Poza aspektami estetycznymi, podjęcie leczenia kłykcin kończystych jest bardzo istotne, gdyż mogą one prowadzić do raka szyjki macicy, a także innych chorób nowotworowych. Jak wykryć kłykciny kończyste? Obserwuj swoje ciało! Jeśli zauważysz niepokojące zmiany koniecznie zgłoś się do lekarza.

 

 

Gdzie występują brodawki płciowe?

Jak już wspomniano brodawki płciowe występują w okolicach stref intymnych. Ich rozwojowi sprzyja ciepło oraz wilgoć, dlatego nieleczone zmiany mogą bardzo szybko stać się ogromnym problemem. Wykrywanie kłykcin jest proste – wykwity są widoczne gołym okiem. W fazie rozwoju choroby jedyną informacją na temat tego czy doszło do zarażenia wirusem HPV będzie przeprowadzenie specjalnych testów. Kłykciny kończyste mogą występować w okolicach:

 • odbytu,
 • prącia i jąder,
 • pochwy i sromu,
 • pachwin, ud i pośladków.

Bardzo rzadko dochodzi do sytuacji, w których brodawki usytuowane są w innych częściach ciała niż strefy intymne. Najczęściej jest to wynikiem zarażenia wirusem dziecka przez matkę podczas porodu. W takim wypadku kłykciny kończyste mogą pojawić się:

 • w jamie ustnej (język, błona śluzowa gardła),
 • na ustach,
 • w krtani.

Kłykciny kończyste – objawy

Najbardziej specyficznym objawem zarażenia brodawkami płciowymi jest pojawienie się omówionych wcześniej narośli w okolicach intymnych. Kłykcinom początkowo zwykle nie towarzyszą ból czy inne nieprzyjemne dolegliwości, dlatego zlokalizowanie problemu może być trudne.
Bez podjęcia leczenia może dojść do zwężenia cewki moczowej, z czasem mogą pojawić się także:

 • uczucie pieczenia i swędzenia,
 • upławy o brzydkim zapachu,
 • podkrwawianie.

Rozrośnięte kłykciny są nie tylko nieestetyczne, ale mogą także utrudniać wypróżnianie czy stosunki płciowe, a u kobiet zajście w ciąże.

Kłykciny kończyste – leczenie

Jak leczyć kłykciny kończyste? Osoby zmagające się z problemem kłykcin kończystych powinny każdorazowo zgłosić się do lekarza. W przypadku niewielkich zmian zalecane jest leczenie farmakologiczne za pomocą odpowiednio dobranych leków. W niektórych przypadkach lekarz może także zalecić leczenie ambulatoryjne w postaci małoinwazyjnych, skutecznych zabiegów.
Po konsultacji z lekarzem pacjent może także wspomagająco podjąć leczenie domowe kłykcin kończystych. Leczenie takie może okazać się mało skuteczne, dlatego też nie należy traktować go jako wyłączną metodę walki z problemem. W ramach domowego leczenia kłykcin stosuje się preparaty nanoszone miejscowo na skórę, można także wypróbować sposoby znane z medycyny naturalnej. Najczęściej stosuje się:

 • podofilotoksynę – wyciąg z roślin iglastych i berberysowych,
 • imikwimod,
 • wyciąg z zielonej herbaty.

Naturalne sposoby walki z brodawkami płciowymi obejmują przykładanie do zmian np. okładów z moczu, białych części cytrusów namoczonych w occie, okładów z olejkiem z drzewa herbacianego, okładów z octu jabłkowego. Należy jednak pamiętać o tym, że wszystkie domowe sposoby leczenia kłykcin kończystych mogą wywoływać silne podrażnienia i każdorazowo należy przedyskutować możliwość ich stosowania z lekarzem. Leczenie domowe najczęściej jest stosowane wspomagająco, w przypadku niewielkich zmian.
Leczenie brodawek powinno dotyczyć wszystkich partnerów seksualnych. W innym przypadku podczas stosunku może dojść do nawrotu choroby.

Profilaktyka

Kłykciny kończyste są bardzo przykrą chorobą. Wywołują u pacjentów wstyd, a także mogą powodować przykre konsekwencje zdrowotne. Aby ustrzec się przed zakażeniem wirusem HPV zaleca się:

 • wierność jednemu partnerowi,
 • używanie prezerwatyw,
 • dbanie o higienę,
 • szczepienie ochronne.