Zdrowie intymne

Życie seksualne Polaków

Zaburzenia erekcji oznaczają trudności w uzyskaniu lub utrzymaniu sztywności członka, wystarczającej do odbycia satysfakcjonującego stosunku seksualnego. Jest to jeden z najczęstszych problemów seksualnych mężczyzn, który można skutecznie leczyć.

Panie Profesorze, jak ważny jest w naszym życiu seks?

Prawie każdy z nas na to pytanie odpowie, że seks jest dla niego bardzo ważny. Niestety nie zawsze potrafimy o nim rozmawiać. Dużo lepiej radzą sobie osoby, które zaczerpnęły wiedzy i edukacji
w szkole czy w domu. Obecnie wśród młodych ludzi jest dużo większa otwartość na te rozmowy, niż
w starszych pokoleniach. Seks nie jest przez młodych traktowany jako tabu, tylko jako normalna sfera życia, o której można i warto rozmawiać. Musimy zwrócić uwagę na fakt, że seks często jest też traktowany jako sprawa polityczna.

Z jakimi problemami czy zaburzeniami spotyka się Pan Profesor najczęściej w swojej praktyce?

U mężczyzn najczęściej diagnozuję zbyt wczesne wytryski nasienia, a na drugim miejscu  zaburzenia erekcji. U kobiet, zaś jest to zanik lub brak chęci na seks, bolesność przy współżyciu i problemy z orgazmem.

Jak wielu mężczyzn dotyczą zaburzenia erekcji? 

Jest to problem, który dotyka co dziesiątego mężczyzny. To wynik uśredniony, gdyż do 25 roku życia zaburzenia ma co najwyżej 2% populacji, a po 60 roku życia problemy z erekcją ma już co trzeci mężczyzna. Przyczyny są różne, ale przynajmniej  w połowie przypadków do zaburzeń dochodzi przez choroby układu sercowo-naczyniowego. Kwestią, na którą warto zwrócić uwagę jest cukrzyca, gdzie zaburzenia erekcji mają bardzo złożoną etiologię – krążeniową, neurogenną, jak i hormonalną. Druga grupa przyczyn zaburzeń erekcji to czynniki psychogenne, które najczęściej dotyczą młodszych mężczyzn. Żyją oni w ciągłym stresie, mają problemy w związkach itp. Trzecia grupa, to osoby mające problemy hormonalne, takie jak zaburzenia poziomu testosteronu czy zaburzenia tarczycy.

W jaki sposób dokonuje się diagnozy? 

U większości mężczyzn wystarczy dobrze przeprowadzony wywiad. Często na podstawie rozmowy z pacjentem można poznać przyczynę zaburzeń seksualnych. U niektórych mężczyzn decydujemy się na wykonanie dodatkowych badań, takich jak oznaczenie stężenie hormonów, czy ocena krążenia w członku.

Mężczyźni chętnie zgłaszają się po pomoc? 

Większość mężczyzn niestety unika wizyty u specjalisty i na własną rękę poszukuje w Internecie odpowiednich środków. Jest to działanie bezsensowne i szkodliwe dla zdrowia, gdyż przede wszystkim należy zawsze poznać przyczynę zaburzenia. Jest to szczególnie ważne dla mężczyzn powyżej 30 roku życia, którzy uważają, że są okazem zdrowia, mają szczęśliwy związek, ale pojawiły się im zaburzenia erekcji. Taka sytuacja, bardzo często jest objawem zwiastunowym chorób układu krążenia. Możemy zakładać, że u takiego mężczyzny za dwa-trzy lata objawi się choroba niedokrwienna serca. Jeżeli seksuolog to wychwyci zawczasu, to skieruje do specjalisty i może uchronić go przed zawałem.

Jak wygląda leczenie? 

Szczególnie ważne jest leczenie przyczynowe. Jeżeli mężczyzna ma chorobę nadciśnieniową i ją wykrywam w gabinecie, to oczywiście pomogę mu w poprawieniu współżycia, ale równocześnie musi on też leczyć nadciśnienie u innego specjalisty. Bez takiego podejścia, będzie to sukces połowiczny. Dysponujemy wieloma środkami farmakologicznymi. Na pierwszym miejscu są leki, które rozszerzają ciała jamiste, takie jak słynna niebieska tabletka i jej pochodne. Są to leki sprawdzone, stosowane od lat i bezpieczne. Około 15-20% mężczyzn reaguje na nie zbyt słabo lub wcale. Alternatywą pozostają m. in. zastrzyki do ciał jamistych członka, lub wszczepienie protezy wewnątrz członka. Dla mężczyzn z psychogennymi zaburzeniami erekcji ważne jest udzielenie pomocy psychologicznej. Najważniejsza jest świadomość i edukacja oraz kompleksowe podejście do problemu.

Prof. dr hab. n. med. Zbigniew Lew-Starowicz – Konsultant Krajowy ds. Seksuologii

ZAPRASZAMY naszych czytelników na BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ w Centrum Terapii Lew Starowicz (w Warszawie przy ul. Nowogrodzkiej 62c lok. 42, tel. 22 255 70 56 lub 505 232 110).

Oferta dotyczy mężczyzn z ZABURZENIAMI EREKCJI, którzy dotychczas nie podejmowali leczenia z tego powodu. Doświadczeni specjaliści pomogą w ustaleniu rozpoznania i zaplanowaniu odpowiedniej terapii.