Zdrowie kobiety

Antykoncepcja niecodzienna

Najpopularniejsze metody antykoncepcji to stosowanie prezerwatyw, tabletek hormonalnych lub plastrów antykoncepcyjnych. Istnieje jednak wiele innych metod, które cieszą się coraz większą popularnością i zapewniają ochronę przed zapłodnieniem przez wiele miesięcy lub nawet lat.

Jakie są nowoczesne metody antykoncepcji?

skrzypulec-plintaChcąc zdefiniować nowoczesną antykoncepcję, zacząć należy od tego, że antykoncepcja towarzyszy człowiekowi od momentu, kiedy poznał on zależność kontaktu seksualnego i ciąży.  Jedne z pierwszych metod stosowane były już w Starożytnym Egipcie a były to na przykład odchody krokodyli umieszczane w pochwie kobiety jako metoda barierowa. W czasach Casanowy popularnością cieszyły się pierwsze prezerwatywy zrobione z jelit zwierzęcych. Pierwsza antykoncepcja hormonalna w postaci tabletek pojawiła się na rynku w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Dziś nowoczesną antykoncepcją nazwać możemy tę bezpieczną dla zdrowia, odwracalną, łatwą w użyciu, ale przede wszystkim dostosowaną do potrzeb kobiet. Są kobiety otyłe, kobiety borykające się przez lata z trądzikiem lub z obfitymi krwawieniami miesiączkowymi, czy chorujące na mięśniaki. Wszystkim kobietom w dzisiejszych czasach możemy zaoferować taką metodę, z którą będą czuły się dobrze i bezpiecznie, a przede wszystkim nie będzie miała wpływu na ich zdrowie. Jednak przede wszystkim, aby mówić o nowoczesności antykoncepcji, popatrzeć należy na obecne czasy. Żyjemy niesamowicie „szybko”, bo wszystkie informacje przesyłane są momentalnie z pomocą WiFi. Mamy do zapamiętania więcej niż kiedykolwiek; hasła do maili, piny kart kredytowych. Dzisiejsza antykoncepcja wychodzi na przeciw, nam kobietom dając możliwość niepamiętania o codziennym zażywaniu pigułek. Do nowoczesnych metod antykoncepcyjnych możemy zaliczyć m.in. pierścień dopochwowy, uwalniający hormony wstrzymując dzięki temu owulację i zapobiegając zapłodnieniu, wewnętrzny system hormonalny, implant podskórny oraz plastry antykoncepcyjne.

Co to jest hormonalna antykoncepcja niecodzienna?

To właśnie metody, które stosuje się raz, a zabezpieczą przed nieplanowaną ciążą na bardzo długo. Do tego typu metod możemy zaliczyć m.in. wewnątrzmaciczny system hormonalny oraz implant podskórny.

Na jak długo wystarcza?

W przypadku wewnątrzmacicznego systemu hormonalnego 3-5 lat w zależności od zaleceń producenta. Natomiast dla implantu są to 3 lata.

Czy każda kobieta może ją stosować?

W zasadzie metody te mogą być stosowane przez wszystkie kobiety, u których nie występują przeciwwskazania do ich stosowania oraz dobrze tolerują ten rodzaj antykoncepcji.

Kiedyś istniało przekonanie, że antykoncepcja niecodzienna jest przede wszystkim dla kobiet dojrzałych, które poród mają już za sobą. Czy nadal tak jest?

W chwili obecnej na Polskim rynku dostępny jest wewnątrzmaciczny system hormonalny przeznaczony dla kobiet młodych, które nie rodziły. Jego bezpieczeństwo i skuteczność jest oparta na badaniach klinicznych. Zasada działania hormonalnego jest identyczna jak w przypadku wkładki dostępnej na rynku od lat 90-tych jednak rozmiar systemu jest mniejszy.

Poza tym oprócz wkładki antykoncepcyjnej pacjentki mogą skorzystać z implantu podskórnego zakładanego na 3 lata.

Jaka jest skuteczność antykoncepcji niecodziennej?

Przy przestrzeganiu zaleceń producenta i prawidłowej implantacji skuteczność metody jest stu procentowa. Co więcej, antykoncepcja jest całkowicie odwracalna.

Czy stosowanie hormonalnej antykoncepcji niecodziennej może spowodować późniejsze problemy z zajściem w ciążę, gdy kobieta już zdecyduje się na dziecko?

Działanie systemu czy implantu uwalniających progestageny nie wpływa na przyspieszenie lub opóźnianie pojawienia się menopauzy u kobiet ani na późniejszą płodność. Brak jest dowodów klinicznych na występowanie takiego zjawiska. Zaobserwowano znacznie wyższe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę po usunięciu implantu i bardzo szybki powrót płodności.