Zdrowie kobiety

HPV w ciąży

Wokół tematu wirus HPV a ciąża narosło wiele mitów. W naszym artykule zebraliśmy same fakty. Planujesz ciąże, a może już nosisz pod sercem dziecko? Dowiedz się, czy brodawczak u kobiet w ciąży stanowi poważne zagrożenie dla Ciebie i Twojego nienarodzonego potomka, a także jak postępować z HPV w ciąży.

Brodawczak ludzki – HPV

HPV jest bardzo powszechnym wirusem, z którym styczność miała większość populacji. Przenosi się on drogą płciową, a naukowcy wyróżniają ponad 100 jego odmian. Niektóre wywołują wyłącznie niegroźne zmiany, podczas gdy inne mogą prowadzić do nowotworów. Wykrycie, a także podjęcie jego leczenia jest niezwykle istotne, aby nie dopuścić do rozwoju zagrażających życiu chorób takich jak: rak szyjki macicy, rak penisa, rak odbytu. Brodawczak u ciężarnych nie powinien stanowić większego zagrożenia, zarówno dla matki, jak i dla płodu. Jest jednak kilka rzeczy, które powinnaś o nim wiedzieć.

Wirus HPV a ciąża

Brodawczak w ciąży – groźny czy nie? W większości przypadków matka, nosicielka wirusa HPV, nie musi obawiać się o zdrowie swojego maleństwa. Nie ma też większych przeciwwskazań przeciwko zajściu w ciążę, pamiętaj jedynie o tym, aby poinformować swojego lekarza prowadzącego o tym, że jesteś zarażona HPV. Nie musisz więc niczego się obawiać. Brodawczak u kobiet w ciąży w większości przypadków nie zagraża płodowi i nie wywołuje żadnych komplikacji

Brodawczak w ciąży

Co powinnaś wiedzieć o HPV i ciąży? Poniżej zamieszczamy garść przydatnych informacji:

  • ciąża w wielu przypadkach zaostrza chorobę oraz wzmaga występowanie jej objawów. Może na przykład wzmożyć namnażanie się brodawek, również w okolicach intymnych (tzw. kłykcin kończystych), lub wpłynąć na to, że powiększą one swój rozmiar,
  • zmiany spowodowane wirusem HPV mogą kobiecie utrudnić zajście w ciążę,
  • jeśli planujesz ciążę warto jest przeprowadzić badania, które potwierdzą lub wykluczą obecność brodawczaka w Twoim organizmie,
  • podjęcie skutecznego leczenia w czasie ciąży może być utrudnione (stosowane powszechnie leki mogą być szkodliwe dla dziecka),
  • zagrożenie dla ciąży stanowi jedynie infekcja brodawczakiem w I lub III trymestrze.

W ostatnim przypadku może dojść do powstania wad rozwojowych u dziecka lub, w najgorszym przypadku do poronienia. Wedle źródeł obecność wirusa brodawczaka ludzkiego jest wykrywana w około ⅕ tkanek po poronieniach.

Objawy brodawczaka u kobiet

Jak już wspomniano, w wielu przypadkach infekcja przebiega bezobjawowo, lub przez długi czas pozostaje w utajeniu. Do niepokojących sygnałów można zaliczyć występowanie brodawek i kurzajek, a także kłykcin kończystych. Objawy brodawczaka u kobiet w ciąży mogą przybrać na sile, ze względu na zmiany hormonalne zachodzące w organizmie. Bardzo często w tym czasie brodawki rozrastają się, przyjmują kalafiorowatą formę i zajmują większe obszary ciała.

Mam wirusa HPV, jaki poród wybrać?

W niektórych przypadkach brodawczak u ciężarnych może być wskazaniem do przeprowadzenia cięcia cesarskiego. Lekarze twierdzą jednak, że ryzyko przeniesienia wirusa podczas porodu siłami natury jest bardzo niewielkie. To, jaki poród wybrać i który jego rodzaj będzie najlepszy dla Ciebie powinnaś skonsultować ze swoim lekarzem. Wirus HPV w ciąży nie oznacza, że nie możesz rodzić naturalnie.
Nawet jeśli w czasie porodu dojdzie do zarażenia dziecka -brodawki pojawiają się wtedy w drogach oddechowych, można je bezpiecznie i skutecznie usunąć laserem, nawet u maleńkich pacjentów. Bardzo często bywa też tak, że brodawczak jest samoistnie zwalczany przez organizm nowonarodzonego.

Leczenie i profilaktyka

Leczenie wirusa HPV i jego profilaktyka w ciąży przebiegają nieco inaczej niż w przypadku zarażonych kobiet, które nie są w stanie błogosławionym. Jak już wspomniano, niektóre z tradycyjnych leków mogą być groźne dla płodu, dlatego postępowanie z HPV w ciąży wygląda inaczej.

Profilaktyka przy brodawczaku

Profilaktyka w okresie ciąży w niczym nie różni się od zaleceń dla pozostałych pacjentów. Aby uniknąć brodawczaka w ciąży zaleca się:

  • unikanie przygodnego seksu,
  • wierność jednemu partnerowi,
  • stosowanie prezerwatyw,
  • zachowanie odpowiedniej higieny.

Dzięki zastosowaniu się do powyższych wytycznych możesz znacznie zmniejszyć ryzyko zarażenia się wirusem HPV w ciąży. Jeśli Twój partner jest nosicielem warto wstrzymać się od kontaktów seksualnych na czas trwania ciąży.

Leczenie HPV w ciąży

Postępowanie z HPV w ciąży ogranicza się do zastosowania leczenia wspomagającego. Większość stosowanych tradycyjnie leków ma działanie neurotoksyczne i mogłyby zaszkodzić dziecku, a nawet doprowadzić do poronienia. To dlatego w przypadku brodawczaka u kobiet w ciąży zaleca się przemywanie wykwitów chorobowych odpowiednio dobranymi substancjami. W niektórych, rzadkich, przypadkach lekarz może zalecić zabieg chirurgiczny lub krioterapię w celu usunięcia zmian w okolicach narządów rodnych.