Zdrowie intymne, Zdrowie kobiety

Zdrowie intymne kobiety a ginekologia estetyczna

Dzięki zastosowaniu nowych i małoinwazyjnych metod terapeutycznych możemy poprawić komfort życia związany z nieprawidłowym wyglądem, ale co ważniejsze z nieprawidłową funkcją okolic intymnych.

Panie Doktorze czym jest ginekologia estetyczna?

Ginekologia estetyczna jest dość nową gałęzią medycyny. Nazwa kojarzy się głównie z medycyną estetyczną, co jest pewnym ograniczeniem. Najlepiej mówić o ginekologii estetycznej i rekonstrukcyjnej, gdyż dzięki zastosowaniu nowych i małoinwazyjnych metod terapeutycznych możemy poprawić komfort życia związany z nieprawidłowym wyglądem, ale co ważniejsze z nieprawidłową funkcją okolic intymnych. Jeszcze do niedawna uważano, że to normalne, że po kilku porodach kobieta ma problem z nietrzymaniem moczu. My wiemy, że wcale tak być nie musi. Obecnie zwiększyła się zdecydowanie świadomość kobiet w tym zakresie, również w kwestii estetycznej. Jesteśmy przyzwyczajeni, że ludzie korygują wygląd nosa, uszu, piersi i w końcu okazało się, że też można skorygować na przykład wargi sromowe. Tak naprawdę nie ma żadnej różnicy między korektą nosa, a korektą warg sromowych. Jeżeli ktoś odczuwa taką potrzebę, to ja nie widzę żadnego powodu, żeby tego nie zrobić. Jest to nadal temat tabu, ale im większe miasto tym kobiety są odważniejsze  i częściej odwiedzają lekarzy z pytaniem, co  w ich przypadku przyniosłoby ulgę czy dobry efekt.

Z jakimi problemami najczęściej zgłaszają się pacjentki? 

Wszystko zależy od kategorii wiekowej. U pacjentek nieco starszych głównym problemem jest nietrzymanie moczu lub obniżenie pochwy. Nietrzymanie moczu może bardzo utrudniać życie, prowadząc do ograniczenia aktywności i narastania poczucia izolacji społecznej kobiet. Laseroterapia jest skuteczna przy niewielkim i umiarkowanym nasileniu choroby, aczkolwiek doświadczenie pokazuje, że pacjentka w każdym stadium choroby odczuje po zabiegu laseroterapii poprawę. Efekty są długotrwałe, a zabieg jest skuteczny w 90% lekkiego i 75% średniego nietrzymania moczu. Zakres możliwości jest bardzo szeroki. Starszym kobietom zależy głównie na korekcie, która sprzyja normalnemu funkcjonowaniu,  a w młodszym wieku ważniejsza jest kwestia estetyki intymnej. Często wykonujemy też operacje korekcyjne polegające między innymi na zwężeniu pochwy, czy skorygowaniu warg sromowych.

Czym jest plastyka poporodowa krocza?

Poporodowa plastyka krocza jest zabiegiem, na który decydują się najczęściej pacjentki u których w trakcie porodu doszło do rozległych obrażeń krocza. Problemami z tym związanymi mogą być m.in. odczuwanie bolesności w trakcie współżycia, uczucie dyskomfortu w trakcie aktywności fizycznej oraz nieestetyczny efekt kosmetyczny. W tej sytuacji możliwe jest zwężenie, skrócenie pochwy i oczywiście poprawa wyglądu okolic intymnych, które uległy zmianom po porodzie. Tutaj mówimy głównie o porodzie naturalnym, ale także w przypadku cięć cesarskich czasem następuje przerost tkanki łącznej i dochodzi do powstania nieestetycznej blizny, która brzydko wygląda i pacjentki chcą ją skorygować.

Jakie metody Państwo stosują?

Do części zabiegów używamy lasera, ale stosujemy też metody takie jak: terapia z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego, które jest preparatem krwiopochodnym, całkowicie naturalnym (przy użyciu czynników pozyskanych od samej pacjentki). Technologia ta stosowana jest z bardzo dobrymi efektami od ponad 15 lat. Pamiętajmy, że ginekologia estetyczna oferuje takie możliwości terapeutyczne, które korygując nieprawidłowości w początkowym stadium ich rozwoju, mogą zminimalizować konieczność poddania się rozleglejszym operacjom ginekologicznym w późniejszych okresach życia.

Jak długo trwają takie zabiegi? 

Różnorodność operacji nie pozwala mi odpowiedzieć dokładnie jak długo trwają zabiegi. Czasem operacja może trwać 10 minut, a czasem dwie godziny.

Co Państwa szczególnie wyróżnia?

Przede wszystkim oferujemy kompleksowe usługi, które obejmują w tej chwili chirurgię, urologię, laryngologię, dermatologię i właśnie ginekologię estetyczną. Cały czas prowadzimy dialog z naszymi pacjentkami i ich rodzinami poprzez ankiety satysfakcji jak i inne źródła, by dowiedzieć się czego od nas potrzebują. Naszą ofertę ukierunkowujemy tak, by kompleksowo zabezpieczać potrzeby naszych pacjentek, by towarzyszyć kobietom w dbaniu o zdrowie i szczęście przez całe ich życie. Mamy wielu specjalistów, którzy są wszechstronnie wyszkoleni zarówno merytorycznie, bo dbamy o szkolenia naszego personelu, operacyjnie, w obsłudze najnowszego sprzętu medycznego jak i w profesjonalnej obsłudze pacjenta. W naszym zespole znajdują się zarówno doświadczeni specjaliści jak i młodzi ambitni lekarze. Cały czas doskonalimy naszą organizację i uczymy się od siebie wzajemnie – młodsi od starszych, a i starsi od młodszych. Takich ośrodków jest niewiele w Polsce.

 

Dr med. Leszek Juszczyk – Kierownik Oddziałów Położnictwa oraz Ginekologii i Patologii Ciąży Szpitala UJASTEK, Konsultant Merytoryczny Szpitala TOPMED