Zdrowie rodziny, Zdrowy oddech

Potrzeba czystego powietrza

Czyste powietrze to rzecz, o którą powinniśmy dbać każdego dnia. Redukcja zanieczyszczeń w otoczeniu, w którym przebywamy na co dzień, w bezpośredni sposób poprawia sytuację zdrowotną, gdyż to, czym oddychamy ma wpływ na choroby, które nas dotykają.

Smog – realne zagrożenie

Budowanie świadomości w kwestii realnych skutków płynących z zanieczyszczenia powietrza oraz walka z tym zjawiskiem stanowią priorytetowy element w edukacji na temat zdrowia układu oddechowego. „W skład smogu wchodzą groźne związki, wśród których najgroźniejszy jest benzopiren, który powoduje nowotwory i jest przyczyną wrodzonych wad rozwojowych u noworodków. Jest on najniebezpieczniejszy dla ludzi cierpiących na choroby przewlekłe układu oddechowego, kobiet w ciąży oraz dzieci. Smog powoduje wzrost zapadalności na zapalenie płuc i oskrzeli, przedłuża czas zdrowienia, zaostrza alergię i astmę, na którą choruje w Polsce już około 6% dzieci. Cząsteczki PM2,5 są niebezpieczne nie tylko dla układu oddechowego, ale także powodują wzrost ryzyka nagłych zgonów z powodu chorób układu krążenia. Długotrwałe narażenie na tego typu zanieczyszczenia skraca średnią długość życia.” – podkreśla dr Małgorzata Biernacka- Zielińska, specjalista Chorób Dzieci.


Wpływ na nasze zdrowie

Badania naukowe i dane epidemiologiczne wskazują, że oddychanie zanieczyszczonym powietrzem może istotnie wpływać na rozwój i dynamikę chorób układu oddechowego i sercowonaczyniowego. Eksperci alarmują, że ilość występowania chorób związanych z tym zjawiskiem ciągle wzrasta. Ponadto jako społeczeństwo nie postrzegamy zanieczyszczeń, jako problemu realnie przekładającego się na nasze zdrowie. Tymczasem, jak podkreśla dr Małgorzata Biernacka-Zielińska – „Smog upośledza funkcje obronne dróg oddechowych, drażni i uszkadza nabłonek rzęskowy oskrzeli, toruje drogę wirusom i rozmaitym bakteriom. Organizm usiłuje się bronić, chcąc usunąć szkodliwe cząsteczki poprzez wykrztuszanie i nadprodukcję śluzu. Pojawia się więc przewlekły i uporczywy kaszel.”

Najbardziej zagrożeni są najmłodsi i osoby w podeszłym wieku. „U dzieci żyjących w bardzo zanieczyszczonych aglomeracjach występują przewlekłe bóle głowy, osłabienie, ciągłe zmęczenie i zaburzenie koncentracji, a kobiety ciężarne rodzą dzieci o mniejszej masie ciała, które są w późniejszym życiu podatniejsze na choroby. Zanieczyszczenia kumulują się przy gruncie, dlatego małe dzieci oddychają powietrzem o jeszcze gorszej jakości przez usta, ponieważ omijają nos jako element usuwania szkodliwych pyłków.” – dodaje dr Biernacka-Zielińska. W zależności od pory roku, różne alergeny dokuczają też alergikom. Wiosną i latem są to pyłki, zimą zaś smog. Dlatego warto odpowiednio przygotować się do aktywności na „świeżym” powietrzu. „Przede wszystkim zaplanujmy trasę tak, żeby nie eksponować się na nadmierne ilości pyłków. Należy pamiętać, że ich stężenie jest najmniejsze około godziny 6-tej rano, szczyt osiąga około południa. Warto więc przeczekać godziny poranne i wyjść popołudniu.” – informuje dr Wojciech Feleszko, pediatra i immunolog z Kliniki Pneumonologii i Alergologii Wieku Dziecięcego w Warszawie. Powinniśmy dbać o to, aby po spacerze zmienić ubranie i wykąpać się, ponieważ pyłki osadzają się na odzieży i skórze. „Nie należy suszyć ubrań alergika na dworze. Fruwające dookoła pyłki osiadają na czystym praniu i w ten sposób alergik ma kontakt z nimi, zanim jeszcze wyjdzie z domu.” – dodaje dr Aleksandra Rurarz ze Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie.

Alergik w rodzinie

Trujące związki czyhają na nas na każdym kroku. Z jednej strony są to zanieczyszczenia „smogowe”, z drugiej szereg innych toksycznych związków atakujących organizm, nawet w domowej atmosferze. Ich obecność może doprowadzić do uporczywych objawów, szczególnie doskwierających alergikom, takich jak: nieżyt nosa, trudności z oddychaniem czy uporczywy kaszel. Na początku należy wziąć pod uwagę główne źródła alergenów. „Pierwszym z nich jest kurz. Należy pamiętać, aby w domu nie było zbędnych przedmiotów, na których może się on osadzać.” – mówi dr Wojciech Feleszko. Kolejnym alergenem jest sierść zwierząt i tu, aby się z nim uporać, najlepiej jest regularnie sprzątać mieszkanie. „Odkurzanie powinno się odbywać raz w tygodniu. Warto używać odkurzacza z filtrem HEPA. Dzięki temu nie dopuścimy do nadmiernego nagromadzenia się alergenów.” – zauważa dr Wojciech Feleszko. Dużym problemem, na który kładzie nacisk dr Aleksandra Rurarz są również pyłki sezonowe – „W kontekście pyłków poleca się zamykanie okien w okresie pylenia. Coraz większą popularnością cieszą się także oczyszczacze powietrza, które stanowią metodę usuwania nadmiaru zanieczyszczeń. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup konkretnego, warto przeczytać czym kierować się przy wyborze.”


Domowa atmosfera

Dbanie o czyste powietrze, szczególnie o zdrowe płuca dziecka, jest priorytetem dla wszystkich rodziców. „Chcąc zadbać o stan zdrowia naszego dziecka trzeba podjąć wielokierunkowe działania.” – dodaje dr Małgorzata Biernacka-Zielińska. Należy podkreślić, że wcale nie musi to być takie trudne. „Nowe technologie ułatwiają to zadanie i oferują rodzicom skuteczne narzędzia do zadbania o jakość domowej atmosfery. Takie możliwości przedstawiają oczyszczacze powietrza, które w naturalny i bezpieczny sposób zapewniają wydajne oczyszczanie powietrza i pomagają pozbyć się szkodliwych substancji. Takie wymogi spełnia oczyszczacz powietrza – Philips AC2887. Zastosowana w nim technologia VitaShield skutecznie usuwa zanieczyszczenia, takie jak drobne cząsteczki PM2,5, PM10 (a nawet mniejsze o średnicy 0,02 mikrometrów), w tym do 99,97% typowych alergenów znajdujących się w powietrzu, takich jak kurz, roztocza, pyłki, sierści zwierząt oraz do 99,9% bakterii i niektórych wirusów, jak np. H1N1.* Dzięki tym urządzeniom oczyszczamy powietrze w domu z toksycznych substancji i alergenów. Jest to również skuteczny sposób ochrony przed infekcjami układu oddechowego, a w przypadku wystąpienia kataru lub kaszlu, pomaga złagodzić przebieg infekcji, pozwalając dziecku łatwiej oddychać i odksztuszać zapalną wydzielinę.” – podsumowuje dr Małgorzata Biernacka-Zielińska.

* Opinie wyrażane przez lekarzy mają na celu budowanie świadomości i zachowań prozdrowotnych i oparte są na aktualnej wiedzy medycznej. Porady medyczne oraz zalecenia lekarzy w żaden sposób nie są związane z wyrobami medycznymi.