Zdrowie rodziny, Zdrowy oddech

Zdrowy Dom z każdym oddechem

Według najnowszego raportu WHO, aż 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast UE leży w Polsce. Zanieczyszczone powietrze z zewnątrz dostaje się do mieszkań, sprawiając, że również w domu wdychamy substancje szkodliwe dla zdrowia. Jak podnieść jakość powietrza, którym oddychamy w domu czy biurze i zadbać o układ oddechowy na co dzień.

Powietrze naszych czasów

Zanieczyszczone powietrze stanowi realne zagrożenie dla zdrowia. Jest szczególnie niebezpieczne, ponieważ nie odczuwamy jego negatywnego działania od razu. Najgroźniejsze są pyły PM10, PM2,5 oraz tlenki azotu, tlenki siarki i ozon. Wyższe stężenie tlenku azotu i ozonu powoduje zwiększone uwalnianie ziaren pyłku traw zawierającego alergeny. Narażenie na tlenki siarki i ozon może wywołać uszkodzenie śluzówki dróg oddechowych i zaburzać oczyszczanie oskrzeli, zwiększając tym samym ryzyko wystąpienia lub zaostrzenia astmy, alergicznego nieżytu nosa czy POCHP, a także dwukrotnie ryzyko zwykłych przeziębień. W badaniu ECAP alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa stwierdzono u 25% badanych, astmę wykryto u około 11% grupy, a atopowe zapalenie skóry u 9% zbadanej populacji. Od czasu poprzedniego badania przeprowadzonego w latach dziewięćdziesiątych XX wieku ilość chorób alergicznych się podwoiła. Tematu jakości powietrza nie można więc lekceważyć. Profilaktyka w przypadku alergii i chorób górnych dróg oddechowych ma niebagatelne znaczenie. Jak zatem stworzyć Zdrowy Dom?

Zdrowy Dom 3D

Coraz więcej osób stara się prowadzić zdrowy tryb życia. Dba o odpowiednią, zbilansowana dietę, aktywność fizyczna a także o odpowiedni odpoczynek. Niestety bardzo często zapominamy o tym, by odpowiednio zadbać też o zdrowy dom, w którym będziemy mogli ze spokojem zrelaksować się po ciężkim dniu i odetchnąć pełną piersią, gdy za oknem drastycznie obniża się jakość powietrza. Zapominamy też, że odpowiedni dobór sprzętów AGD ma tutaj decydujące znaczenie. Dlatego też marka Electrolux w trosce o czyste i zdrowe powietrze stworzyła rozwiązanie Full 3D Home Cleaning System, które pomoże nam zadbać o nasz dom w trzech jego wymiarach: czystej podłogi, czystego powietrze i czystych zakamarków.

2-electrolux-zdjecia-3

Kilka sposobów na czysty dom

Sprzątanie nie zalicza się do ulubionych czynności domowników i bywa traktowane jako przykry obowiązek. Trzeba jednak mieć świadomość, jaki wpływ mają kurz, roztocza i inne zanieczyszczenia. Doskonale wiedzą o tym alergicy i astmatycy, którzy bardzo boleśnie odczuwają obecność niepożądanych pyłków w powietrzu.

Dlatego też pierwszym krokiem do stworzenia zdrowego domu jest zachowywanie w nim czystości. Skuteczne sprzątanie pozwala pozbyć się roztoczy i innych alergenów znajdujących się w domowym kurzu. Istotna przy tym jest regularność.

Ścieraj kurze przynajmniej raz w tygodniu, nie omijając przy tym żadnej powierzchni, również tych niewidocznych miejsc, takich jak najwyższe półki czy kaloryfer. Żeby efekt utrzymał się na dłużej skorzystaj z preparatu przeciw roztoczom. Spryskaj nim łóżko, poduszki, pościel, kapy i zasłony. Pamiętaj, że płyn musi wyparować. Powtarzaj proces co dwa lub trzy miesiące.

Roztocza często gnieżdżą się w materacach łóżek, dlatego starannie myj stelaż łóżka, a materac odkurzaj przynajmniej raz w tygodniu. Pościel natomiast wymieniaj co tydzień i pierz przez godzinę w temperaturze 60 stopni. Nie dopuść do zawilgocenia kołder i poduszek.

Równie ważne jest odkurzanie przynajmniej raz w tygodniu. Niestety niektóre odkurzacze zamiast zbierać roztocza i kurz, tylko je rozdmuchują. Dlatego powinieneś korzystać ze sprzętu o odpowiednich parametrach i funkcjach. Najlepiej wybrać odkurzacz ze zmywalnym filtrem AllergyPlus, UltraSilencer™ Zen stworzony z myślą o alergikach i osobach, dla których wysoka skuteczność sprzątania jest najważniejsza. Wychwytuje on mikroskopijne cząsteczki i pochłania alergeny, takie jak pyłki roślin, zarodniki grzybów pleśniowych, roztocza, pozostawiając czyste podłogi i powietrze.

2-electrolux-zdjecia-6

Pomyśl o powietrzu

Kiedy nasze mieszkanie jest już posprzątane, warto pomyśleć o sposobach na stałą poprawę jakości powietrza. Niestety, samo wietrzenie nie zawsze daje dobry efekt, a w wielu przypadkach może… pogorszyć jakość powietrza w domu. Zamiast świeżego powietrza, wpuszczamy do pomieszczenia zanieczyszczenia. Rozwiązaniem tej sytuacji są oczyszczacze powietrza, które usuwają niebezpieczne dla zdrowia alergeny i niwelują nieprzyjemne zapachy. Te wyprodukowane przez firmę Electrolux filtrują zanieczyszczenia w aż 99,97%. Sprawdzają się świetnie również w nocy, gdyż emitują dźwięk porównywalny do szeptu, o natężeniu zaledwie 27 decybeli. Przy wyborze oczyszczacza należy zwrócić uwagę na rodzaje i ilość filtrów. W oczyszczaczu powietrza  Electrolux Oxygen zastosowano wielostopniowe filtrowanie powietrza. Filtr wstępny odpowiada za wychwycenie dużych cząstek pyłów, włosów lub sierści. W drugiej fazie filtr HEPA 13 wychwytuje małe cząstki, takie jak drobne pyły i pyłki kwiatów. W kolejnej fazie filtr z aktywnego węgla neutralizuje dym i zapachy. System PlasmaWave chroni przed wirusami, bakteriami, oparami chemicznymi i zapachami bez wytwarzania szkodliwego dla zdrowia ozonu, zaś czujnik jakości powietrza automatycznie dostosowuje intensywność filtrowania otoczenia.

2-electrolux-zdjecia-4

Pamiętaj o szczegółach

Jeżeli nasze podłogi i powietrze są już czyste, warto skupić się na miejscach mniej oczywistych. Takimi są np. przestrzenie pod meblami, za łóżkiem czy szczeliny kanap . Mimo, że kurzu gromadzącego się tam nie widzimy na co dzień, to jest on równie groźny dla zdrowia. Regularne odsuwanie mebli i odkurzanie pozwoli na utrzymanie czystości i w połączeniu z poprzednimi dwoma krokami zapewni nam utrzymanie zdrowego domu. Doskonałym rozwiązaniem do sprzątania tego typu miejsc jest ssawka AeroPro 3w1, która może być zarówno szczotką do czyszczenia kurzu, wąską ssawką, jak i szczotką do tapicerki. Dzięki takiej konstrukcji dotarcie do zakamarków w naszym domu,  nie będzie wymagało gimnastycznych umiejętności.

Odetchnij głęboko w zdrowym domu!

Czyste powietrze ma znaczenie dla zdrowia i samopoczucia każdego człowieka. Wpływa na komfort codziennego funkcjonowania, jak i na rozwój infekcji wirusowych czy chorób układu oddechowego. Dbanie o jakość powietrza w domu, staje się  koniecznością gdy któryś z domowników jest alergikiem. Nawet gdy domownicy nie zmagają się z takimi problemami, warto pamiętać, że oczyszczanie mieszkania z kurzu, pyłów i innych alergenów jest obok zbalansowanej diety i aktywności fizycznej ważnym elementem kompleksowego troszczenia się o zdrowie rodziny. Warto też dodać też takie przeciwdziałanie w dłuższej perspektywie czasu wpływa także na oszczędności w budżecie domowym, co niewątpliwie pozostaje ważnym czynnikiem dla każdego gospodarstwa domowego.