Zdrowy oddech

Oczyść powietrze – oddychaj życiem!

Zazwyczaj nie przywiązujemy zbyt dużej wagi do jakości powietrza w pomieszczeniach. A szkoda… ponieważ codziennie spędzamy do 90% naszego czasu w zamkniętych pomieszczeniach, w których powietrze jest do 5 razy bardziej zanieczyszczone niż te na zewnątrz.

Według badania przeprowadzonego przez Enviroment Protection Agency codziennie spędzamy do 90% naszego czasu w zamkniętych pomieszczeniach i średnio aż do 9 godzin dziennie w przestrzeniach współdzielonych z innymi. Powietrze w pomieszczeniach zamkniętych jest od 2 do 5 razy bardziej zanieczyszczone niż te znajdujące się na zewnątrz. Co przyczynia się do słabej jakości powietrza w pomieszczeniach?

Lotne związki chemiczne z mebli, materiałów budowlanych i innych produktów domowych i biurowych (np. pył z drukarek) są jednym z głównych źródeł emisji zanieczyszczeń.

Pleśń i jej unoszące się w powietrzu zarodniki rozprzestrzeniające się w pomieszczeniach o nadmiernej wilgotności.

Alergeny i zanieczyszczenia w kurzu, które są wprowadzane z zewnątrz nie tylko przez otwarte okna czy drzwi, ale także bezpośrednio np. na naszych ubraniu.

Słaba wentylacja. Badania wskazują, że 40% wszystkich zanieczyszczeń powietrza w pomieszczeniach zamkniętych pochodzi z funkcjonujących systemów klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, które dodatkowo wspomagają przemieszczanie się drobnoustrojów wewnątrz budynków.

Zarazki i bakterie. Wszyscy znamy te okresy w roku, w których z pracy wyłączone są całe zespoły. Trudno uniknąć „epidemii” w przypadku firm o dużych zespołach, zwłaszcza że pracujemy w zamkniętej, słabo wentylowanej przestrzeni.

Każdego miesiąca spędzamy średnio 160 godzin w pracy. Coraz gorsza jakość powietrza w pomieszczeniach biurowych oraz nasilające się alergie i choroby układu oddechowego niosą za sobą konieczność ponoszenia przez pracowników i przedsiębiorców dodatkowych wydatków związanych z zakupem leków, zwolnieniami lekarskimi i spadkiem produktywności. Na zwolnieniu lekarskim w ciągu roku pracownik w Polsce spędza średnio 12 dni. Bardzo rzadko mówi się o poziomie kosztów zdrowotnych będących rezultatem zanieczyszczonego powietrza. Tymczasem z raportu WHO wynika, że za leczenie, utracone lata życia i przedwczesne zgony 45 tys. Polaków rocznie (dane Komisji Europejskiej) płacimy ok. 102 mld USD (13 proc. PKB).

Badania dowodzą, że poprawa jakości powietrza w pomieszczeniach zamkniętych, znacznie poprawia stan zdrowia osób w nich przebywających, ich dobre samopoczucie oraz wydajność pracy. Zyski zdrowotne i finansowe rozumie też ZUS, który ogłosił program dofinansowywania skierowany do przedsiębiorców chcących poprawić zdolność swoich pracowników do wykonywania zadań, tak by rzadziej przebywali na zwolnieniach lekarskich. Program jest skierowany przede wszystkim do sektora MŚP. Ze środków ZUS mogą być dofinansowane projekty, które zmierzają do tego, by poprawić bezpieczeństwo pracowników oraz usprawniać urządzenia i systemy poprawiające jakość środowiska pracy.

Rozwiązaniem problemu złej jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń jest jego stałe oczyszczanie. Najlepszym i najszybszym rozwiązaniem jest uzupełnienie istniejących systemów wentylacji w niezależnie funkcjonujące oczyszczacze powietrza.

 

15135639_10211637233513404_1388163233_n

Oczyszczacze powietrza Fellowes AeraMax® Pro zostały zaprojektowane tak, aby płynnie i bezpiecznie zintegrować różne środowiska w budynku. Pracują samodzielnie i mogą współpracować z istniejącymi systemami wentylacji i klimatyzacji, uzupełniając ich działanie. Urządzenia są nowoczesne i eleganckie, idealnie wpisują się w różne style architektoniczne. Występują w wersji do montażu na ścianie lub w wersji przenośnej, dzięki czemu zapewniają czyste powietrze w miejscach, w których w danej chwili jest potrzebne najbardziej.

Zaprojektowane do użytku w miejscach publicznych o dużej kubaturze oczyszczacze Fellowes AeraMax® Pro mają wzmocnioną obudowę, najwyższej jakości podzespoły oraz efektywne i niezawodne filtry przeznaczone do długotrwałej pracy. Systemy wykorzystują zamknięte, bezszczotkowe silniki o bardzo niskim poziomie hałasu oraz długim okresie pracy ciągłej. Ciche i efektywne. Inteligentny czujnik EnviroSmart™ reaguje na dźwięki, ruch, poziom zanieczyszczenia i zapachy automatycznie dostosowując poziom oczyszczania do panujących warunków zwiększając efektywność, zmniejszając pobór energii i zużycie filtrów. Czterostopniowy system filtracji usuwa 99,97% zanieczyszczeń tak małych jak 0,3 mikrona, w tym: pyłki i inne alergeny (zarodniki pleśni, roztocza i ich odchody, kurz, naskórek zwierząt), wirusy, bakterie, LZO, dym papierosowy czy nieprzyjemne zapachy pozostawiając powietrze czyste i wolne od szkodliwych substancji. Dowiedz się więcej na www.aeramaxpro.pl.