Zdrowy oddech

Zdrowy Dom – wolny od smogu i alergenów

 

Dla 16 polskich miast roczny limit dopuszczalnych 35 dni smogowych wyczerpał się już w połowie lutego. Zmagania ze złym stanem powietrza może ułatwić nam zakończenie sezonu grzewczego, jednak na horyzoncie pojawia się kolejny problem. Okres wiosenno-letni to czas wzmożonego pylenia drzew i roślin. Dla alergików, którzy i tak na co dzień cierpią na uczulenia powietrznopochodne (roztocza, pleśnie, kurz) to prawdziwa udręka. Jakość powietrza ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia i samopoczucia. Warto zadbać więc o jego czystość, przede wszystkim tam, gdzie przebywamy najczęściej – w naszym domu. Jak uwolnić go od zanieczyszczeń i alergenów?

Choć podczas wysokich stężeń zanieczyszczeń jesteśmy zachęcani do pozostawania w domach, jak się okazuje – powietrze w ich wnętrzach może być od 2 do nawet 5 razy bardziej zanieczyszczone niż powietrze na zewnątrz. To oznacza, że zarówno szkodliwe pyły PM10 i PM2,5 oraz niebezpieczne tlenki azotu, siarki czy ozon mogą codziennie zatruwać niczego nieświadomych domowników. Podobnie sprawa wygląda z alergenami. Dla nich również przedostanie się do naszego domu nie stanowi większej trudności. Co gorsza, w połączeniu z zanieczyszczeniami, pyłki stają się dla nas jeszcze cięższym przeciwnikiem. Wyższe stężenie tlenku azotu i ozonu powoduje zwiększone uwalnianie ziaren pyłku traw zawierającego alergeny. Narażenie na tlenki siarki i ozon mogą wywołać uszkodzenie śluzówki dróg oddechowych i zaburzać oczyszczanie oskrzeli, zwiększając tym samym ryzyko wystąpienia lub zaostrzenia astmy, alergicznego nieżytu nosa czy POChP, a także dwukrotnie ryzyko zwykłych przeziębień.

Profilaktyka w przypadku alergii i chorób górnych dróg oddechowych ma zatem kluczowe znaczenie.


Zdrowy Dom

Alergolodzy zwykli mawiać, że nie ma alergii bez alergenu. Stosowanie odpowiedniej profilaktyki pomaga więc nie tylko złagodzić, ale nawet całkowicie zniwelować objawy choroby. W tym celu musimy, przede wszystkim zadbać o czystość. Przy odrobinie wysiłku, nasz dom może być dla nas prawdziwą twierdzą w walce ze smogiem i alergiami. Pierwszym krokiem do zadbania o nasze najbliższe otoczenie jest odpowiedni dobór sprzętów AGD. W tym celu warto poszukać rozwiązań, które zadbają o czystość w sposób kompleksowy. Przykładem spójnego podejścia w trosce o zdrowy dom jest Full 3D Home Cleaning System, wprowadzony przez markę Electrolux. Sprowadza się on do trzech kroków: czystej podłogi, czystego powietrza i czystych zakamarków.

Po pierwsze: regularność

Sprzątanie pozwala pozbyć się roztoczy i innych alergenów, znajdujących się w domowym kurzu. Istotna jest przy tym konsekwencja. Kurze ścieraj przynajmniej raz w tygodniu, nie omijając przy tym żadnej powierzchni. Roztocza często gnieżdżą się w materacach łóżek, dlatego starannie myj stelaż łóżka, a materac odkurzaj przynajmniej raz w tygodniu. Pościel natomiast wymieniaj co tydzień i pierz przez godzinę w temperaturze 60 stopni.

Po drugie: skuteczność

Niektóre odkurzacze zamiast zbierać roztocza i kurz, tylko je rozdmuchują. Dlatego lepiej korzystać ze sprzętu o odpowiednich parametrach i funkcjach. Najrozsądniej wybrać odkurzacz ze zmywalnym filtrem AllergyPlus™, np. Electrolux UltraSilencer™ Zen stworzony z myślą o alergikach i osobach, dla których wysoka skuteczność sprzątania jest najważniejsza. Wychwytuje on w 99,95% nawet mikroskopijne cząsteczki i pochłania alergeny, takie jak pyłki roślin, zarodniki grzybów pleśniowych i roztocza, pozostawiając czyste podłogi i powietrze. Jego dodatkowym atutem jest wyjątkowo cichy tryb pracy, zaledwie 58 dB, czyli tyle co spokojna rozmowa.

Po trzecie: detale

Wszystko już lśni czystością? Warto dobrze zastanowić się, czy przy sprzątaniu nie pominęliśmy miejsc mniej oczywistych. Takimi są np. przestrzenie pod meblami, za łóżkiem czy szczeliny kanap. Mimo, że gromadzącego się tam kurzu nie widzimy na co dzień, to jest on równie groźny dla zdrowia. Regularne odsuwanie mebli i odkurzanie pozwoli na utrzymanie czystości i zapewni nam Zdrowy Dom. Doskonałym rozwiązaniem do sprzątania tego typu miejsc jest ssawka AeroPro 3w1, która może być zarówno szczotką do czyszczenia kurzu, wąską ssawką, jak i szczotką do tapicerki. Dzięki takiej konstrukcji dotarcie do zakamarków w naszym domu, nie będzie już wymagało gimnastycznych umiejętności.

Oczyść… atmosferę!

Jeśli wydaje nam się, że dom jest już ostoją czystości, czas na ostatni, lecz chyba najważniejszy krok – oczyszczenie powietrza. Na poprawę jego jakości nie zawsze pozytywnie wpłynie popularne wietrzenie. W przypadkach zwiększonego poziomu smogu czy intensywnego pylenia roślin może ono nawet pogorszyć sytuację. Zamiast świeżego powietrza, wpuścimy do pomieszczenia szkodliwe zanieczyszczenia i alergeny. Najskuteczniejszym rozwiązaniem w tej sytuacji są oczyszczacze powietrza. Potrafią one nie tylko usuwać niebezpieczne dla zdrowia pyły i alergeny, ale i niwelować nieprzyjemne zapachy. Oczyszczacze Electrolux Oxygen likwidują aż 99,97% zanieczyszczeń wielkości do 0,3 μm, – w tym pyły PM10 i PM2.5, które składają się na smog, wirusy i bakterie oraz popularne alergeny kurzu czy roztoczy, a nawet dym papierosowy. Sprawdzają się świetnie również w nocy, gdyż emitują dźwięk porównywalny do szeptu, o natężeniu zaledwie 27 decybeli, w trybie cichej pracy. Przy wyborze oczyszczacza należy zwrócić uwagę na rodzaje i ilość filtrów. W oczyszczaczu powietrza Electrolux zastosowano wielostopniowe filtrowanie powietrza. Filtr wstępny odpowiada za wychwycenie dużych cząstek pyłów, włosów lub sierści. W drugiej fazie filtr HEPA 13 wychwytuje małe cząstki, takie jak drobne pyły i pyłki kwiatów. W kolejnej fazie filtr z aktywnego węgla neutralizuje dym i zapachy. System PlasmaWave™ chroni nas przed wirusami, bakteriami, oparami chemicznymi i zapachami, bez wytwarzania szkodliwego dla zdrowia ozonu, zaś czujnik jakości powietrza automatycznie dostosowuje intensywność filtrowania otoczenia.

Teraz możesz oddychać na zdrowie!

Dom to miejsce, do którego uciekamy, żeby odnaleźć upragniony spokój i bezpieczeństwo. Właśnie dlatego powinniśmy mieć pewność, że jest on naszym prawdziwym azylem – wolnym od zanieczyszczeń i alergenów. Czyste powietrze ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia i samopoczucia. Musimy pamiętać, że oczyszczanie mieszkania z kurzu, pyłów i innych alergenów jest obok zbilansowanej diety i aktywności fizycznej ważnym elementem kompleksowego troszczenia się o zdrowie rodziny. Uwolnij swój dom od zanieczyszczeń i oddychaj na zdrowie!