Zdrowy oddech

Zdrowy Oddech – profilaktyka, diagnostyka, leczenie

Kochani wracamy do Was z naszą kolejną edukacyjną kampanią!

Dziś prezentujemy Wam 4. edycję kampanii „Zdrowy Oddech”, która ukazała się wraz z dziennikiem Rzeczpospolita. Publikacja powstała przy wsparciu wielu wybitnych ekspertów. Jej celem jest zwrócenie uwagi na ważne tematy takie jak profilaktyka, diagnostyka i leczenie w zakresie chorób pulmonologicznych. Chcemy podkreślić jak istotna jest samokontrola i obserwacja swojego stanu zdrowia, a także jak wpływ odgrywa na nasze zdrowie środowisko, w którym żyjemy.

Tematem przewodnim numeru jest niedrobnokomórkowy rak płuca, który mimo zauważalnej tendencji spadkowej palenia tytoniu w społeczeństwie, wciąż jest najczęściej diagnozowanym nowotworem. Jeszcze niedawno szanse na przeżycie z rakiem płuca były znikome. Obecnie dzięki szybszej diagnostyce, szczegółowym badaniom w kierunku mutacji oraz odpowiednio dobranym terapiom, staje się chorobą przewlekłą. Jak wyglądają poszczególne etapy i dlaczego nowotwór płuca nie jest już jednoznaczny z wyrokiem śmierci odpowiadają prof. Joanna Chorostowska – Wynimko, kierownik Zakładu Genetyki i Immunoterapii Klinicznej Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, prof. Renata Langfort, kierownik Zakładu Patomorfologii Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie oraz dr Adam Płużański, kierownik Zakładu Patomorfologii Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.  

Publikację „Zdrowy Oddech” otwiera wypowiedź prof. dr hab. n. med. Władysława Pierzchały, Prezes Elekt Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc, na temat życia pacjentów z POChP, możliwości terapii oraz o istocie wczesnego wykrywania choroby.

Na okładce kampanii gościmy dra. Piotra Dąbrowieckiego, przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP, za co szczególnie dziękujemy. Dr Dąbrowiecki wypowiada się szeroko na temat alergii, m.in. o grupach ryzyka oraz metodach wspomagających alergików w łagodzeniu objawów.

Alergia jest to złożony obszar, który może objawiać się w nie jeden sposób. Co więcej mając alergię wziewną nie możemy wykluczyć związku z alergią pokarmową. O tzw. alergii krzyżowej i jej zależnościach opowiada prof. Zbigniew Bartuzi, Prezes Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

W publikacji słowami prof. Ewy Jassem, Gdański Uniwersytet Medyczny, został poruszony temat astmy. Jest to niezwykle ciekawy artykuł mówiący o budowaniu świadomości, możliwościach zapobiegania i modyfikowania zagrożenia oraz ryzyka z tą chorobą.

Do wsparcia kampanii zaprosiliśmy Emilię Piotrowską z Warszawskiego Alarmu Smogowego, który prężnie działa na rzecz polepszenia jakości powietrza w Warszawie oraz w Polsce. Tekst ten porusza bardzo ważny problem jakim jest smog w lecie.

Zapraszamy do zapoznania się z rozszerzoną wersją on-line publikacji:

https://dbajozdrowie.info/wp-content/uploads/2018/06/Zdrowy-Oddech_czerwiec-2018.pdf