Życie seniora

Dla zdrowia i komfortu seniorów

24. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już za nami. Orkiestra po raz trzeci zagrała także dla seniorów. Kiedyś w jednym z wywiadów Jurek Owsiak stwierdził, że „wszyscy odpuścili sobie geriatrię”, która „miała w Polsce pospolitą nazwę »umieralnia«”. Zapytaliśmy go dzisiaj czy coś się zmieniło i co udało się zrobić dzięki zbiórkom WOŚP.

Zrzut ekranu 2016-03-14 o 16.52.59Finał WOŚP to kolejny wyraźny sygnał wsparcia geriatrii i seniorów?

Nasza konsekwencja, a także ogromna determinacja w realizowaniu tego pomysłu, przyniosła jak widać wspaniałe rezultaty. Nawet my byliśmy zaskoczeni, że temat ten, tak fantastycznie został przyjęty przez wolontariuszy oraz tych, którzy wspierają Orkiestrę. Wraca to do nas w postaci wielu wspaniałych podziękowań, także tych niezwykle cennych – od samych beneficjentów. Wszystkie oddziały geriatryczne zostały zaopatrzone w nasz sprzęt. Nie tylko te 48 placówek, które już istniały zanim Orkiestra zaczęła wspierać seniorów, ale także te, które powstały w ciągu ostatnich 4 lat.

Stworzyliśmy standard, można powiedzieć – unit sprzętu, jaki powinien znajdować się na oddziale geriatrycznym. To nie tylko łózka i meble szpitalne, ale także sprzęt, który nigdy nie był dedykowany tym oddziałom w postaci nowych ultrasonografów, kardiomonitorów, pomp strzykawkowych czy tak ważnych urządzeń, jak densytometr. Zakupiliśmy także bardzo nowoczesne podnośniki, rotory czy także pionizatory. Tylko i wyłącznie dla samej geriatrii zamówiliśmy blisko 3 500 łóżek, co zmieniło nie tylko wygląd, ale i funkcjonowanie oddziałów.

Oprócz tego wyposażyliśmy ponad 120 Zakładów Opieki Zdrowotnej. To właśnie o nich mówi się w złym świetle, nierzadko używając słowa „umieralnie”. Dla tych najlepszych, które dbają o swój rozwój dla opieki nad pacjentem i podkreślam – niesprywatyzowanych, kupiliśmy blisko 6 tys. urządzeń. Głównie łóżek, materacy przeciwodleżynowych wózków inwalidzkich, czy foteli kąpielowych. To bezapelacyjnie najbardziej niedofinansowany i zaniedbany sektor opieki medycznej. To wręcz 25-letnie odpuszczenie sobie przez wszystkie ekipy rządzące tego tematu. Naszymi zakupami i tematami zbiórki uczynniliśmy niezwykły wyłom w świadomości ludzi, do których powrócił temat ludzi w podeszłym wieku, kuriozalnie bardzo mocno poruszany w czasach realnego socjalizmu. Dzięki naszym Finałom wreszcie zaczęli o tym mówić politycy i choć kompletnie nic w tym kierunku nie zrobili, to ważnym jest, że temat jest dla nich znany i oby stał się ważnym do realizacji.

Wszędzie bardzo potrzebne są akcje, które otwierają oczy wielu osobom na potrzeby innych. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy daje niezwykłą szansę zainteresowania społeczeństwa problemem opieki nad starszymi niesamodzielnymi ludźmi, czy w Polsce to trudne zadanie?

Potrzebny jest sprawny system, który obejmuje fundusze, miejsce i pacjentów. Pieniądze generuje państwo, czyli system, ale także sam zainteresowany. Np. w Holandii system opieki nad takimi ludźmi wypracowany był  przez kilkadziesiąt lat i opera się on na pieniądzach z podatków, udziału firm komercyjnych, które organizują pomoc. To właśnie one potrafią tę pieniądze najlepiej spożytkować. I oczywiście, niezwykle ważny jest też udział samego zainteresowanego, kiedy to partycypuje on częścią swojej emerytury. Jeśli system działa w sposób masowy, typu duże osiedla z kilkuset zamieszkałymi na nich ludźmi, wymagającymi opieki, to koszty się zupełnie inaczej kształtują niż w przypadku państwowego lud prywatnego ośrodka dla kilkunastu czy kilkudziesięciu pacjentów. W Polsce jest to możliwe, co pokazał system 500 zł na dziecko. Można takie fundusze znaleźć, stosując różne zabiegi i razem tworzą one bardzo pokaźną sumę pieniędzy. Gdyby wydać je bardziej na system stwarzający możliwość opieki nad dziećmi w żłobkach lub przedszkolach, osiągnięto by wówczas pożądany efekt w postaci aktywnych, pracujących rodziców, zarabiających nie tylko na siebie, ale i na państwo. Tak samo z ludźmi w podeszłym wieku – raz stworzony system jest jak przeprowadzenie denominacji – na początku kosztuje, boli, ale wyniki mogą być fantastyczne.

Co kryje się za hasłem godna opieka medyczna seniorów?

Za tym hasłem kryje się standard pobytu ludzi w podeszłym wieku w szpitalu – ten już stworzyliśmy, a przede wszystkim standard traktowania ich na co dzień – w przychodni lekarskiej, czy innych instytucjach zajmujących się ich zdrowiem i kondycją. To uważne przyglądanie się ich życiu codziennemu, należnym ich prawom, które nie powinny przychodzić od łaski, ale powinny stanowić część ich niezbywalnych praw. To także umilanie ich życia, które np. organizują Uniwersytety Trzeciego Wieku. W całej tej sekwencji jest bardzo dużo do zrobienia i oczywistym jest, że jesteśmy pretekstem, żeby to zorganizować.

Jaki był tegoroczny cel pomocy osobom starszym, dla którego grała Wielka Orkiestra?

W tym roku skupiamy się głównie na ZOL-ach. Wybieramy kolejne, bardzo dobrze funkcjonujące i dbające o pacjentów miejsca, aby w dalszym ciągu kupować wypracowany już wcześniej mechanizm związany z potrzebami sprzętowymi, w tym co jest bardzo ważne –  urządzenia dla rehabilitacji.

Dlaczego w geriatrię trzeba i warto inwestować?

Wszystkich nas czekają dolegliwości podeszłego wieku. Możemy w ten wiek wejść zdrowsi, w lepszej lub gorszej kondycji, ale jego następstwa są nieodwołalne. Dobrze jest być przygotowanym jak najlepiej do takiego etapu życiowego. Najlepszym lekarstwem dla nas jest jak najdłuższa sprawność ciała i umysłu. To jest z korzyścią dla nas samych, na końcu także dla naszej kieszeni. Leczenie zdrowia to zawsze jest i będzie kosztowny wydatek. Warto prowadzić regularną, dobrą opiekę zdrowotną, aby jak najdłużej cieszyć się dobrą kondycją. Dlatego warto inwestować w dobre oddziały geriatryczne, które nie są szpitalem w sensie długiego leczenia, ale bardziej miejscem w którym pacjent jest gruntowanie przebadany, zdiagnozowany, a jego leczenie fachowo ustawione. To przynosi super efekty i odsuwa jak najbardziej od nas ostateczność jaką jest poważna choroba. Dlatego to robimy i dlatego będziemy promowali przez cały rok, a szczególnie podczas każdego Finału, że dobrze zorganizowana opieka szpitalna i domowa ludzi w podeszłym wieku jest po prostu opłacalna.

Napisz Komentarz