Życie seniora

Jak uniknąć osteoporozy

Wapń jest głównym składnikiem kości, ale jest także niezbędny do prawidłowego krzepnięcia krwi, przewodzenia impulsów nerwowych czy skurczu mięśni szkieletowych. Uczestniczy także w przekazywaniu sygnałów i regulacji międzykomórkowej w organizmie.

Jakie są objawy niedoboru wapnia w organizmie?

Wapń to bardzo ważny pierwiastek w naszym organizmie. Oczywiście większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, że jest elementem kości i zębów. Zapominamy jednak, że pomaga w regulacji ciśnienia. Niedobór wapnia, zwany hipokalcemią, objawia się też m.in. zaburzeniami krzepnięcia krwi, a gdy ten niedobór utrzymuje się dłuższy czas rozwijają się zmiany w wyglądzie naszej skóry, paznokci i włosów. Może także wystąpić zaćma, czyli zmętnienie soczewki oka. Warto podkreślić, że długotrwały niedobór wapnia jest również przyczyną osteopenii i osteoporozy.

zrzut-ekranu-2016-11-03-o-21-44-49Czym jest osteopenia i osteoporoza? Jakie są ich główne objawy i czym się od siebie różnią?

Osteoporoza jest chorobą naszego szkieletu, która charakteryzuje się zmniejszoną masą kości (ubywa nam tkanki kostnej) oraz ich nieprawidłową budową, czyli zostaje naruszona ich struktura. Powoduje to osłabienie kości i podatność na złamania. Wyróżniamy postacie pierwotne osteoporozy, wynikające z przemian w kościach w przebiegu menopauzy i wieku starszego, oraz postacie wtórne, wywołane różnymi czynnikami, którymi mogą być leki wpływające na metabolizm kostny i choroby przewlekłe, zarówno w wieku dziecięcym jak i dorosłym.

Natomiast osteopenia jest uznawana za wczesne stadium osteoporozy. Charakteryzuje się  obniżeniem mineralnej gęstości kości, przy jednoczesnym zachowaniu możliwości mineralizacji. Przebiega bezobjawowo i nie zawsze przekształca się w osteoporozę, natomiast osteoporoza objawia się już w zaawansowanych postaciach. W wyniku złamań trzonów kręgów następuje zmniejszenie wzrostu oraz deformacje sylwetki, mogą także wystąpić problemy z oddychaniem w związku ze zmniejszeniem pojemności klatki piersiowej. U części chorych pojawiają się bóle kręgosłupa, zwykle w ciągu dnia, które nasilają się po wysiłku fizycznym, po pozostawaniu w pozycji stojącej lub podniesieniu niewielkiego ciężaru.

Kto jest najbardziej narażony na wystąpienie osteopenii i osteoporozy?

Kobiety w okresie i po okresie menopauzy, z obniżonym poziomem hormonów płciowych, z przedłużonym brakiem miesiączki oraz nierodzące. Ważna grupą czynników niekorzystnych są niedobory żywieniowe (np. wapnia, witaminy D, białka) oraz stosowanie używek (palenie papierosów, nadmierne picie alkoholu i kawy) i siedzący tryb życia. Kolejną grupą ryzyka są osoby z przewlekłymi chorobami: gruczołów dokrewnych, przewodu pokarmowego, nerek, chorobami reumatycznymi, układu krwiotwórczego, osoby po transplantacjach narządów. Należy także pamiętać o niekorzystnym wpływie leków na stan naszej tkanki kostnej, takich jak hormony tarczycy, leki przeciwpadaczkowe, heparyna, antagoniści witaminy K, leki immunosupresyjne, inhibitory pompy protonowej i inne.

Czy wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko zachorowania?

Masa kości intensywnie wzrasta do 18 r.ż. Około 30 r.ż. osiągamy szczytową masę kostną, zaś po 45 r.ż. rozpoczyna się okres zmian związany ze stopniowym zmniejszaniem masy kości. Jest to szczególnie wyraźne u kobiet po menopauzie, gdy następuje z szybkością do 2% rocznie, by po 60 r.ż. zwolnić do 0,9% rocznie i takie tempo utraty kości utrzymuje się u kobiet aż do końca życia. Łącznie w tym okresie kobiety tracą 35-50% masy kości beleczkowej i 25-30% masy kości korowej. Mężczyźni tracą masę kostną wolniej, 15-45% kości beleczkowej i 5-15% kości korowej, nie występuje u nich przyspieszona utrata masy kości po 50. r.ż. Niezależnie od obniżania się masy kostnej w starszym wieku, ryzyko złamań rośnie również z powodu innych dolegliwości, które upośledzają sprawność chodzenia: zaburzenia widzenia, równowagi, osłabienia mięśni.

W jaki sposób można zatem uzupełniać brak wapnia w organizmie?

Obniżony poziom wapnia w organizmie należy uzupełniać w sposób zależny od stanu zdrowia. W stanach przewlekłego niedoboru wapnia bądź w przypadku osób bardziej narażonych na wystąpienie osteoporozy zaleca się doustną postać leku.

calperos-opakowania_4