Zdrowie intymne, Życie seniora

Poczuj się komfortowo

Nietrzymanie moczu o rożnym uwarunkowaniu, dotyczy aż 25%–30% dorosłych powyżej 65. r.ż., a wśród osób starszych przebywających w domach opieki odsetek ten sięga nawet 50%–84%.

U 2 na 3 osoby z problemem nietrzymania moczu, choroba zaczyna się z różnych powodów. Na początku objawia się popuszczaniem kilku kropel. Taki stan może pozostać bez zmian lub stopniowo się pogarszać. Istnieją również przypadki, gdzie utrata kontroli funkcji pęcherza moczowego lub jelit pojawia się nagle lub gwałtownie. Takie sytuacje mogą pojawić się m.in. w wyniku różnego rodzaju zabiegów chirurgicznych lub u osób starszych, jako następstwo ciężkich chorób.

U osób zmagających się z nietrzymaniem moczu częściej dochodzi do zakażeń dróg moczowych, owrzodzeń, niewydolności nerek. Współistniejącym problemem są wszelkiego rodzaju zmiany skóry obejmującej strefy intymne. Dlatego tak duże znaczenia ma wiedza odnośnie właściwej profilaktyki i leczenia, odpowiednia higiena, wzmacnianie mięśni dna miednicy i w końcu systemowe wsparcie chorego w procesie powrotu do zdrowia, tak by mógł on w większym stopniu prowadzić normalne życie. Pamiętajmy, że schorzenie nietrzymania moczu należy zakwalifikować jako dokuczliwe i w znacznym stopniu obniżające jakość życia. Niestety zespół zaburzeń psychospołecznych, jakie wywołuje dyskomfort schorzenia, obejmuje obniżoną samoocenę pacjenta, ograniczenie życia towarzyskiego i seksualnego, depresję w przypadku nasilenia dolegliwości, zależność od opiekunów. Bezcenny jest kontakt z lekarzem, który rozpozna przyczyny, objawy i zaproponuje możliwości leczenia – pozwoli to na wcześniejsze ujawnianie problemu, łatwiejsze i skuteczniejsze postepowanie diagnostyczno -terapeutyczne, oraz przyczyni się do poprawy jakości życia osób cierpiących z powodu NTM.

Postaw na właściwą higienę i zdrową skórę!

W postępowaniu leczniczym ważne jest właściwe rozpoznanie przyczyny i stopnia nietrzymania moczu, a następnie dobór metod leczenia. Nieodłącznym elementem jest odpowiednia higiena, którą należy prowadzić w oparciu o dobór właściwych produktów chłonnych. W zależności od predyspozycji fizycznych pacjentów istnieje wybór pomiędzy wkładami chłonnymi, majtkami chłonnymi, pieluchami anatomicznymi a pieluchomajtkami (www. katalog-hartmann.pl). Dzięki nowoczesnym produktom nie trzeba obawiać się przeciekania ani nieprzyjemnego zapachu. Wybór właściwego rozwiązania pozwoli większości osób prowadzić aktywny tryb życia bez ograniczeń. Wystarczy wybrać odpowiedni produkt chłonny i tak dla osób aktywnych, najlepsze rozwiązanie to wkłady anatomiczne (MoliMed Premium) lub majtki chłonne (MoliCare Mobile), dostosowane do poziomu nietrzymania moczu pacjenta. Warto wiedzieć, że oprócz standardowych środków chłonnych istnieją też innowacyjne, które dodatkowo zapewniają aktywną ochronę skóry w ramach profilaktyki zdrowej skóry. Majtki chłonne MoliCare Mobile pozwalają na większy komfort i pełną dyskrecję, zapewniając zdrowie skóry w strefach intymnych. Miękkie materiały, podobne do tkanin naturalnych, nie drażnią, a innowacyjna budowa wkładu zapewnia przyjazne dla skóry pH 5,5, które nie narusza jej płaszcza ochronnego. Potrójny system wchłaniania moczu pozwala na szybką jego dystrybucję do wewnątrz wkładu, utrzymując komfort suchej skóry.