Życie seniora, Życie z cukrzycą

Seniorze, monitoruj swoje zdrowie!

Według Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, częstość występowania cukrzycy u osób po 65. roku życia może sięgać aż 30 proc. Niestety, w związku z nietypowymi objawami choroby u osób starszych, u wielu z nich opóźnia się moment postawienia prawidłowej diagnozy. Dlatego tak istotne jest, aby seniorzy szczególnie monitorowali swoje zdrowie, wypatrując pierwszych sygnałów cukrzycy, a po rozpoznaniu stosowali dalszą samokontrolę.Zrzut ekranu 2016-03-14 o 17.50.06

Według Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, częstość występowania cukrzycy u osób po 65. roku życia może sięgać aż 30 proc. Niestety, w związku z nietypowymi objawami choroby u osób starszych, u wielu z nich opóźnia się moment postawienia prawidłowej diagnozy. Dlatego tak istotne jest, aby seniorzy szczególnie monitorowali swoje zdrowie, wypatrując pierwszych sygnałów cukrzycy, a po rozpoznaniu stosowali dalszą samokontrolę.

Cukrzycę typu 2 rozpoznaje się zazwyczaj po 40. roku życia, trzeba mieć jednak na uwadze fakt, że szczyt zachorowań przypada na 60. rok życia. Składają się na to dwa główne czynniki: z jednej strony zmniejszenie wydzielania insuliny przez komórki trzustki, a z drugiej spadek wrażliwości tkanek na insulinę. WHO szacuje, że obecnie na świecie na cukrzycę cierpi 150 mln ludzi, a w ciągu najbliższych lat liczba ta się podwoi. Bez wątpienia jednym z czynników powodujących wzrost zachorowalności jest starzenie się społeczeństw. Z roku na rok będziemy mieli coraz więcej seniorów-cukrzyków, w związku z czym leczenie tej choroby u osób w podeszłym wieku będzie coraz istotniejszą gałęzią medycyny.

Z drugiej strony, nie do przecenienia jest edukacja seniorów. Dziś cukrzycę u osób starszych rozpoznaje się zazwyczaj przypadkiem podczas rutynowych badań laboratoryjnych, badań ginekologicznych lub kontroli okulistycznej. Seniorzy powinni wiedzieć, jak rozpoznać u siebie pierwsze objawy cukrzycy, które często bywają mylne. Taka samokontrola pozwala na szybsze wdrożenie leczenia. Do symptomów tych należą: osłabienie pamięci, ogólne złe samopoczucie, wielomocz i nietrzymanie moczu, zaburzenia snu i męczliwość, częste infekcje dróg moczowych, a u kobiet dróg rodnych, występowanie trudno gojących się ran.

Powyższe objawy powinny skłonić do wizyty u lekarza. Postawienie diagnozy to jednak dopiero początek trudnej drogi. U seniorów walka z cukrzycą jest szczególnie trudna ze względu na to, że nie są oni tak skłonni do zmian stylu życia jak osoby młode. Ze względu na kłopoty z pamięcią, trudniej jest im również stosować się do zaleceń lekarza.

Jednym z najistotniejszych elementów samokontroli, które cukrzyk, niezależnie od wieku, powinien wprowadzić do swojego codziennego harmonogramu, jest badanie poziomu cukru. Na rynku dostępne są wygodne i proste w obsłudze glukometry. W razie wątpliwości, w jaki sposób przeprowadzić test, glukometr można zabrać ze sobą na wizytę do lekarza prowadzącego, aby dokładnie objaśnił działanie urządzenia. Częstość pomiarów stężenia glukozy we krwi zależy od wielu czynników – przede wszystkim od typu cukrzycy, rodzaju przyjmowanych leków oraz tego, czy cukrzyca jest ustabilizowana. Szczegółowych wskazówek odnośnie tego, ile razy i w jakich porach dnia należy badać poziom cukru, udzieli lekarz prowadzący.

W leczeniu cukrzycy ogromną rolę odgrywa odpowiednia dieta. Co prawda w starszym wieku trudno jest zmodyfikować wieloletnie nawyki żywieniowe, a komfort pacjenta odgrywa o wiele większą rolę niż u osób młodych, nie mniej jednak nie należy rezygnować ze zmian w żywieniu. Przede wszystkim warto zrezygnować z cukrów prostych zawartych w słodyczach. Obniżamy również ilość tłuszczów nasyconych w diecie oraz cholesterolu. Pamiętajmy o błonniku, mając jednak na uwadze fakt, że mniej sprawny układ trawienny osoby starszej może źle reagować na jego nadmiar.

Nie do przecenienia jest również aktywność fizyczna. Jeżeli to tylko możliwe, senior powinien spędzać czas na świeżym powietrzu. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne przestrzega jednak przed ćwiczeniami napinającymi i takimi, w czasie których dochodzi do wstrzymywania oddechu. Jeżeli starsza osoba z cukrzycą ma ograniczone możliwości ruchowe, w niektórych przypadkach wskazana jest rehabilitacja.

Na koniec rzecz najważniejsza – samokontrola w zakresie stosowania się do zaleceń specjalisty. Jest to wyjątkowo istotne w przypadku stosowania leków. Osoby starsze często przyjmują szereg farmaceutyków, które mogą wejść ze sobą w interakcje, dlatego zażywanie ich według wskazówek specjalisty może uchronić przed poważnymi skutkami ubocznymi.

3

Napisz Komentarz