Życie seniora

Skuteczna walka z bólem

Wiosna to czas, w którym każdemu z nas towarzyszy wzmożona aktywność. Dotyczy to również seniorów, którzy decydują się na więcej ruchu na świeżym powietrzu poprzez spacery, wiosenne porządki w domu oraz w ogrodzie. Z jakimi problemami towarzyszącymi aktywnemu życiu najczęściej zmagają się polscy seniorzy?

To prawda, iż ciepłe dni motywują nas do tego, aby częściej wychodzić na świeże powietrze. Dotyczy to również seniorów, którzy po zimie decydują się na przydomowe porządki oraz czują większą potrzebę obcowania z naturą. Niestety wraz z wiekiem nasz organizm jest bardziej podatny na różne schorzenia, które mogą się nasilić przy zwiększonym wysiłku. Do takich chorób należy choroba zwyrodnieniowa stawów (ChZS), która pojawia się pomiędzy 40. a 60. rokiem życia. ChZS może dotyczyć jednego bądź wielu stawów, gdzie na początku objawy występują tylko podczas ruchu. Wraz z rozwojem choroby dolegliwości mogą pojawić się również w spoczynku oraz w nocy. Jej objawami są ból, sztywność i zniekształcenie stawów, ograniczenie ruchomości. W przypadku większej aktywności fizycznej, te dolegliwości mogą wyjątkowo doskwierać.

Należy również wspomnieć, iż osoby w starszym wieku mogą mieć problemy z równowagą i koordynacją, przez co narażeni są bardziej na różnego rodzaju naciągnięcia mięśni czy stłuczenia, które znacząco obniżają ich komfort życia.

W jaki sposób aktywni seniorzy mogą radzić sobie z wiosennymi przeciążeniami?

Przede wszystkim warto wtedy skupić się na zmniejszeniu bólu, który nam towarzyszy. Możemy poprosić o pomoc lekarza czy fizjoterapeuty, który wskaże, jakie zabiegi możemy wykonać, aby poprawić jakość swojego życia. Wachlarz dostępnych zabiegów jest bardzo szeroki, a specjalista pomoże nam dobrać najodpowiedniejszy z nich.

W przypadku, gdy nie mamy jeszcze zdiagnozowanej choroby zwyrodnieniowej stawów, a doskwierają nam objawy, takie jak ból, sztywność czy ograniczenia ruchowe, należy udać się do specjalisty, ponieważ wczesne rozpoznanie choroby odgrywa ważną rolę w leczeniu. Wcześniejsze podjęcie terapii to szansa na skuteczniejsze leczenie.

Możemy również sobie pomóc domowymi sposobami. W przypadku naciągnięć mięśni i stłuczeń możemy użyć opaski elastycznej czy przyłożyć zimny kompres (minimalizujemy wtedy możliwość wystąpienia krwiaka czy obrzęku). Gdy mówimy o ChZS, warto stosować wtedy miejscowe żele czy aerozole, które usuwają dolegliwości bólowe.

Niezależnie od pory roku, bardzo ważne jest również odpowiednie postępowanie, gdyż pozwala ono zapobiec niesprawności. Należy zwrócić uwagę na eliminację czynników przyspieszających postęp choroby, takich jak otyłość, unikanie czynności wywołujących ból oraz dbanie o sprawność fizyczną.

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów łagodzących bóle reumatyczne i zwyrodnienia schorzeń układu ruchu. Na co powinni zwrócić szczególną uwagę seniorzy podczas wyboru odpowiedniego żelu lub aerozolu?

Podstawowym celem przy użytkowaniu takich preparatów jest złagodzenie lub usunięcie dolegliwości bólowych oraz utrzymanie aktywnego trybu życia. Przy wyborze odpowiedniego produktu warto kierować się czynnikiem aktywnym, który się w nim znajduje. Ważne, aby lek miał działanie nie tylko przeciwbólowe, ale również przeciwzapalne. Bardzo istotna jest wchłanialność specyfiku, ponieważ powoduje to, że lek jest w stanie przedostać się przez wszystkie warstwy skóry, również do tkanek położonych głębiej. Dzięki temu lek łatwiej dociera do miejsc zapalenia czy uszkodzenia. Pani doktor, wspomniała Pani o wchłanialności.

Czy dostępne na rynku środki łagodzące ból różnią się różnią się pod tym względem, co bezpośrednio wpływa na redukcję dolegliwości mięśniowo-szkieletowych?

Oczywiście. Wchłanialność jest bardzo istotna, ponieważ dzięki temu lek szybko przechodzi przez wszystkie warstwy skóry i dociera do miejsc zapalenia czy uszkodzenia, a to powoduje szybsze złagodzenie lub zlikwidowanie doskwierającego nam bólu. Na rynku dostępnych jest wiele produktów na te dolegliwości, dlatego warto zwrócić uwagę, który z nich posiada tę właściwość na jak najwyższym poziomie. Wśród dostępnych preparatów jest taki, którego stopień przenikania przez skórę jest wielokrotnie większy niż po zastosowaniu innych popularnych leków. Jego wchanialność to 21%, gdzie w przypadku diklofenaku jest to tylko 6%, a ketoprofenu już tylko 1%. Dodatkowo lek ten blokuje powstawanie prostonoidów, czy substancji odpowiedzialnych za powstawanie stanu zapalnego. Dzięki temu pacjent szybko odczuwa ustąpienie bólu i obrzęku, a także poprawę ruchomości w kontuzjowanym stawie.