Życie z cukrzycą

Zmierzyłeś? Podałeś? Zjedz!

ChouChou wkręcające, cukru pilnujące, to przepiękny motywator stworzony specjalnie z myślą o młodych diabetykach. O życiu z cukrzycą rozmawiamy z Katarzyną Więckowską.

Zmierzyłeś? Podałeś? Zjedz!

Zrzut ekranu 2015-11-13 o 14.27.50
Jak informacja o chorobie wpłynęła na Pani życie?

Zdiagnozowanie cukrzycy u jedenastolatki, współczesnej medycynie zajęło ponad pół roku. Wycieńczona trafiłam na pogotowie, gdzie życie całej rodziny wywróciło się do góry nogami. Były łzy, niedowierzanie i niekończące się pytania: jak to teraz będzie. Po trzech tygodniach spędzonych w szpitalu, gdzie nauczono mnie żyć od nowa, wróciłam do szkoły. Przez dyrekcję i nauczycieli zostałam odebrana jako nowy problem. Rówieśnicy natomiast byli zaintrygowani zmianami, jakie nastąpiły w moim życiu. Do dziś, dla osób, które po raz pierwszy mnie spotykają widok pompy insulinowej czy pomiaru cukru jest czymś ekscytującym. Wiele z nich wypytuje o chorobę w sposób delikatny i życzliwy, ale w przeszłości spotkałam się też z oskarżeniami, że wykorzystuję chorobę np. aby dostać więcej czasu na egzaminach.

Czym różni się Pani dzień od innych osób?

Każdy dzień zaczynam od pomiaru cukru, podania insuliny i śniadania. Później mój dzień nie odbiega od typowego dnia młodej osoby, pomijając kilkanaście badań stężenia glikemii, ważenia i przeliczania każdego posiłku oraz podawania insuliny (śmiech). Tak naprawdę, mój dzień ma niewiele wspólnego z dobą „statystycznego Kowalskiego”. Podczas 10 lat choroby, największe znaczenie miało (i nadal ma) wsparcie najbliższych, mojej najlepszej na świcie mamy, siostry i taty, którzy byli zawsze przy mnie, niezależnie od sytuacji. Choroba pozwoliła mi też nawiązać wiele przyjaźni na całe życie. Jedną z nich jest znajomość z moją panią diabetolog, która potrafiła do mnie dotrzeć w czasie największego buntu czy z panią Kamilą Kubiak.


Czym jest akacja ChouChou dla diabetyków?chou chou

ChouChou wkręcające, cukru pilnujące, to przepiękny motywator stworzony specjalnie z myślą o młodych diabetykach. Kiedy jesteśmy zabiegani wystarczy spojrzeć na nadgarstek, żeby przypomnieć sobie, o tym co w naszym życiu jest najistotniejsze. Wewnątrz widnieje napis „Zmierzyłeś? Podałeś? Zjedź!”. Jest to alarm zmuszający nas do regularnej samokontroli. Część zysku ze sprzedaży ChouChou dla diabetyków zostanie przekazane na „słodki kalendarz”. Jest to połączenie terminarza z dzienniczkiem samokontroli, ukierunkowane na możliwie proste, szybkie i efektowne prowadzenie zapisków związanych z cukrzycą. Stworzenie kalendarza jest moim ogromny marzeniem, ponieważ umożliwi on tysiącom diabetyków łatwiejsze życie z chorobą.

Katarzyna Więckowska – studentka dietetyki Uniwersytetu Śląskiego